Katlaabi: buumiaegsed gaasikatlad on ohtlikud

kodus.ee
Vingugaasiandur - elupäästja. | Shutterstock

Üle 12 aasta gaasikatelde paigalduse ja hooldusega tegelenud Katlaabi OÜ juhatuse liikme Aivar Kaljuri sõnul algab peagi massiline gaasikatelde vahetus ja remont, sest eelmise kinnisvarabuumi ajal paigaldatud katelde eluiga hakkab otsa saama ning on seega ohtlikud.

„Enamus gaasikatlaid on paigaldatud aastatel 2005-2008 kui koos kinnisvaraga rallis ka küttesüsteemide paigaldus ning meie kehva vesi, kõikuv elekter ja tollased töövahendid on peamised süüdlased, miks selle ajastu gaasikatlad on muutunud ohtlikuks,“ sõnas Aivar Kaljur. „Õnnetused ning nendest tulenev massipaanika on kahjuks inimeste endi süü, kes hindavad kõrgemalt oma elus uut telefoni ja uhket autot kui korras ja hooldatud majapidamist.“

Aivar Kaljuri sõnul võib tänases paanikas kindlasti näpuga näidata ka riigi poole. „Regulatsioon ja määrused gaasiga kütmisel on aegunud ja neid võetakse pigem kui soovitusi. Vingugaasiandur gaasiga köetavas majapidamises muutus Eestis kohustuslikuks 2018. aasta 1. jaanuarist. Ka kindlustusseltsidele ei paku see teema piisavalt huvi, kuigi teatud juhtudel hüvitatakse isegi rikki läinud vana hooldamata katla remont või vahetus – tuleohutuse nõudeid jälgitakse aga suure hoolega.“
„Meie tegutseme peamiselt Harjumaal ning siinsete gaasikatelde olukord teeb mind vägagi murelikuks – üleeilse tööpäeva jooksul kontrollitud kaheksast objektist lekkis katel kahel seadmel. Õnnetuse juhtumise tõenäosuse peale sellise statistika juures ei taha mõeldagi. Põhjus, miks täna nii paljud seadmed lekivad, on väga lihtne. Vanasti kasutati torude isoleerimiseks tänapäevase isoleerpaela asemel takku, mis on nüüdseks ära kuivanud ning rabedaks muutunud. Lisaks on kõikuv elektripinge seadmete automaatikat kahjustanud. Lekkeid avastatakse täna rohkem ka tänu spetsiaalsele tehnikale – enam ei pea gaasimees n-ö ninaga tööd tegema,“ märkis Kaljur.

Sarnased artiklid