Kastmise kuldreegel: kasta harva, aga korralikult

kodus.ee
Kõige kriitilisem on kastmine suurte lehtedega taimedele, millele kuumus ja päike teevad kiiresti kahju. Samas kasta tuleb pigem juuri, mitte lehti. | Shutterstock

Mõnusalt kuum ja kuiv ilm teevad rõõmu rannas olijatele, aga mõnevõrra vähem aiaomanikele. K-rauta Tondi kaupluse juhataja Eveli Uibomets jagab praktilisi soovitusi aia janu kustutamiseks.

· Päikeselise ja palava ilmaga tuleb kasta nii köögiviljataimi, lilli kui muru, aga tihti tehakse seda valesti – taimi ei tohi kasta liiga sageli ja pindmiselt, vaid harva ja põhjalikult. Sage, aga ebapiisav kastmine meelitab taime juured pindmisesse kihti, mis omakorda soodustab kuivamist. Mida palavam päev, seda rohkem taimed vett vajavad, aga see ei tähenda, et peaks kastma kolm korda päevas, vaid et vett tuleb valada korraga taimele rohkem.

· Kõige lihtsam viis veenduda, et taimed on saanud piisavalt vett, on pista näpp mulda – see peab olema kogu ulatuses märg, kui pole, tuleb vett juurde valada.

· Kõige kriitilisem on kastmine suurte lehtedega taimedele, millele kuumus ja päike teevad kiiresti kahju. Samas kasta tuleb pigem juuri, mitte lehti.  

· Kuivus on ohtlik ka alles hiljuti istutatud taimedele või värskelt külvatud murule, neid tuleb praegusel kuival ajal kasta korralikult. 

· Kui vähegi võimalik, ei tasu jätta kastmistööd lõunasele ajale, mil päike on kõrgel. Kasta võiks hommikul vara või õhtul, kui õhutemperatuur on madalam, sest siis aurab vett vähem ära. Kui päeval on nii päikest kui pilvi, tasub eelistada kastmiseks pilvisemat aega ning kui võimalik, tasub kasta ka pärast kerget vihmasabinat, sest vesi imendub paremini juba niiskes mullas. 

· Ära kasuta kastmiseks külma ega kuuma vett, enamikele taimedele on sobivaim käesoe vesi. Jäiselt külm vesi võib põhjustada taimedel haiguseid, seetõttu võiks lasta vajadusel veel enne kastmist päikese käes soojeneda. 

· Kui on soov kastmist harvendada, tasub mulda korralikult kobestada ja kasutada multši. Koorepuru aitab säilitada mulla niiskena ja vähendab kastmiskordi.

· Muru kuivamist ennetab harvem niitmine. Põuanädalatel võiks lasta murul vähemalt 10 sentimeetri kõrgeks kasvada, sest nii loob muru endale ise varju ja takistab kuivamist. 

· Kuival ja palaval ajal ei tasu jätta niidetud muru maha, sest kuivanud lõikmete lagunemine aeglustub ning tekib oht kõdukihi tekkeks. Kui selline kõdukiht on üle 5 millimeetri, on muru normaalsed kasvutingimused rikutud, tekib vee- ja hapnikupuudus ning muru muutub haigustele vastuvõtlikumaks.

· Suures aias lihtsustavad kastmist vihmutid, eriti kui vett saab oma tiigist või muust looduslikust veekogust. Vihmutid on siiski tõhusad eelkõige muru kastmisel, sest lilled ja köögivili vajavad põhjalikumat kastmist.

Sarnased artiklid