Kas suured aknad tähendavad suuri muresid?

Ants Vill
Shutterstock

Mida uuem on aeg ja ehitamiskava, seda suuremaid aknaid tellijad ihaldavad. Samas on suvel päike üha kuumem ja talvel kütmine üha kallim – kas suured aknad on meie kliimas ilmaasjata kallis luksus? Arhitektid kinnitavad, et suure on ilusad, aknatootjad, et uued tehnoloogiad hoiavad seejuures raha kirka leegiga põlemast.

Uuematel aegadel on nii ehitajatel kui ka tellijatel üha suurem soov hingematvate vaadete järele ehk üha suuremad aknad nii eramutel kui ka büroohoonetel. Üha suuremad klaasseinad, klaasrõdud, klaasitud terrassid. Nii linnas kui ka maal.

Täiesti põhjendatult kerkib üles küsimus: kuidas need, ka meil üha suuremat populaarsust koguvad trendid sobivad kokku probleemidega, mida üha teravamalt seavad meie ette muutuvad olud. Kõigepealt, on selge, et suviti on meil üha tihemini üha kuumemad, päikeselisemad ilmad, üha rohkem ka akna kaudu ruumidesse sisenenud kuumuse mahajahutamist, ning talviti – ebaõnnestunud rohepööre ja Venemaa energiasõda läänemaailma vastu on kergitanud energiahinnad juba kiudpilvedestki kõrgemale tasemele isegi siis, kui ei ole eriti pakaselisi talvesid. Ja see kõik on alles algus, väidavad nii klimatoloogid kui ka majandusteadlased. Niisiis – suured aknad tähendavad (vist) väga suuri väljaminekuid hoonete kogu ekspluatatsiooni ajal ehk aastaid, aastakümneid.

Edasi lugemiseks

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid