Edukaks suure kärata

Vahendas Marika Vingissar
Töökohal on hinnas nn mõnusad tüübid, mis tavaliselt tähendab ekstraverte. | Shutterstock

Tänapäeval nõutakse töökohal head suhtlusoskust. Lisaks tundub paljudele, et kui oled tegija, pead olema pidevalt esil: konto mitmes suhtlusmeedia portaalis, lisaks blogid ja vlogid. Kuidas elus hakkama saada, kui oled hoopis uje ja häbelik?

 

Tihti võib lugeda töökuulutusi, kus otsitakse töötajaid, kel on hea suhtlusoskus, kes oskavad esineda ja naudivad meeskonnatööd. Ka tööintervjuu läbivad paremini jutukad ja avalad tööotsijad, seevastu häbelikku mõtlejat ehk introverti palgatakse harvemini.

Kuid see pole alati nii olnud, vaid on viimase aja ilming. Veel paarkümmend aastat tagasi oli töötaja otsinguil hinnas tagasihoidlikkus, vähenõudlikkus ja enesevalitsus. Keegi ei uskunud, et end enesekindlalt ja lärmakalt reklaamiv inimene võiks olla hea töötaja.

Meie praegused väärtused tulenevad äärmuslikust individuaalsuse rõhutamisest. Töökohal on hinnas nn mõnusad tüübid, mis tavaliselt tähendab ekstraverte, kes saavad energiat inimestega suhtlemisest. Tööle võetaksegi ekstravert, kes omakorda palkab endasuguseid, ja nii jääb introverte mõnedel töökohtadel üha vähemaks.

Tegelikult on see ohtlik tendents, kui iseloomuomadus saab tähtsamaks kui oskused, sest tööintervjuul edukad ei pruugi olla omal alal pädevad. Intelligentsusel, teadmistel ja oskustel ei ole midagi tegemist sellega, kas inimene on häbelik või seltskondlik.

 

Nohik või juhataja?
 

Tänapäeva maailm kuulub ilma igasuguse kahtluseta ekstravertidele: aktiivset, jutukat ja kiiret inimest peetakse tõhusaks töötegijaks. Kas introvert peab muutuma ekstraverdiks, et elus hakkama saada? Seda pole vaja ja see pole ka võimalik, sest tegemist on püsiva isiksuseomadusega. Igaüks võib arendada oma käitumist, kuid sünnipärased isiksuseomadused ei muutu.

Introverdid on saanud täiesti asjatult kehva maine. Tavaliselt arvatakse, et introvert on vaikne nohik ega ole seetõttu sama töökas kui väljapoole suunatud ja kiire ekstravert. Kuid introverdil pole vaja tunda end tõrjutuna. Muidugi on ameteid, kus ekstraverdil on lihtsam hakkama saada, näiteks sotsiaalsust ja kiirust nõudev müüjatöö. Tasub aga teada, et mida nõudlikum on amet, seda paremini introverdid sellega toime tulevad. Maailm on näiteks täis introvertidest juhatajaid. Nende tugevad küljed on hea keskendumisvõime, sihikindlus ja võime kontrollida oma impulsse. Seal, kus ekstravert tormab tegelema juba järgmise asjaga, kuigi eelmine on veel pooleli, teeb introvert ka igava töö lõpuni. Ta mõtleb, enne kui midagi ütleb, ega hädalda ilmaasjata.
Tarvis on igasuguseid inimesi: riskijaid, arvestajaid, ideede genereerijaid ja vigade parandajaid. Ühiskond toimib kõige paremini, kui igaüks leiab õige koha.

 

Ole nagu oled
 

Hommikul kostab töökoha kööginurgast elavat jutusirinat. Tahaks minna ja võtta tassi kohvi, kuid üldse ei viitsi kellegagi rääkida. Isegi kolleegide tervitamine tundub üle jõu käivat. Kas introvert peaks olema vägisi sotsiaalne?

Mingil määral kindlasti. Introvert peab samuti tervitama ning järgima teisi käitumis- ja viisakusnõudeid. Igaüks suudab käituda nii, et tuleb teiste inimestega toime, hoolimata sellest, milline on tema iseloom või temperament. Kui introvert peab selleks natukene pingutama, siis ekstravert pidagu meeles, et ta annaks ruumi ka teistele.

Inimene võib soovi korral käituda vastupidiselt oma iseloomule. Vaikne inimene võib käituda seltskonnas lärmakalt ja vihane võib näida rahulik. Me pole isiksuseomaduste orjad, vaid saame valida, kuidas mingis situatsioonis käitume.

Introvert võib olla rahulikult tema ise, kuid ennekõike tuleks tal arendada neid oskusi, milles ta on hea ja millest innustub: näiteks inimene, kes oma seltsimatuse all kannatab, võib õppida rohkem vestlema ja naljade üle naerma.

Ei maksa uskuda klišeesid, et introverdid pole head läbirääkijad. Vaikne inimene võib saavutada paremaid tulemusi kui ennast esile tõstev ekstravert. Peab ka meeles pidama, et enamikul inimestest on nii sotsiaalseid kui ka eraklikke iseloomujooni.

 

Mood muutub
 

Introvertide tulevik näib aga helge. Ekstravertide kultus on alguse saanud Ameerikast, kus sotsiaalsust peetakse normiks, kuid nii nagu vaheldub rõivaste mood, vaheldub ka erinevate isiksuseomaduste soosimine. Paarikümne aasta pärast on introverdid jälle hinnas. Üks muutuse põhjus on ilmselt see, et Aasia majanduskasv hakkab üha rohkem maailma mõjutama. Jaapanis ja Hiinas hinnatakse teistsuguseid töötegijaid kui läänes – seal imetletakse introverte.

Sarnased artiklid