7 suurepärast sibullille, mis võiksid sinu aeda kaunistada lisaks tulpidele
Sulev Savisaar
Võrkiiris. | Shutterstock

Enamik aiandushuvilistest süttib aiandushuvist põlema kevadel. Siis ostetakse aianduspoodidest kokku kõikmõeldavaid külmaõrnu sibullilli, keda tuleb sügisel uuesti üles võtta, puhastada, kuivatada ja külmavabas ruumis ületalve säilitada, et kevadel uuesti maha panna. Tööd kui palju! Laisk aednik nii ei tee. Temal on meeles, et õige aeg sibullillede ostmiseks pole mitte kevad, vaid sügis.
 

Suve lõpus ja sügisel müüakse aianduspoodides hoopis teistsuguseid lilli kui kevadel. Just neid laisa inimese lilli, mis talvel aias talvituvad. Ostad, paned sügisel maha ja pole vaja aastaid üles võtta.
Mugav inimene ostab sügisel lauke, bellevaaliaid, jaanihüatsinte, preeriaküünlaid, kirgaslilli, krookusi, lumekuppe, koerahambaid, püvililli, lumikellukesi, ebahüatsinte, hüatsinte, võrkiiriseid, keelikliiliaid, märtsikellukesi, liiliaid (neid saab osta ka kevadel), kobarhüatsinte, nartsisse, mesilauke, külmakindlaid linnupiimasid, puškiiniaid, sillasid, suvitähikuid, tulpe, mõõkiiriseid (hollandi ja inglise iirist) jm. Kui poes tundub sibulavalik ühekülgne, üritab ta oma unistuste taimede saamiseks üles otsida mõnda lillekollektsionääri.

Ehkki üritan selles loos välja tuua seitse väheväärtustatud sibullille, keda tasuks meie aedades rohkem kasvatada, on minu tehtud valik küllalt suvaline. Taolisi lilli on tegelikult väga palju. Asja kurb külg on see, et enamik meie kliimasse sobivatest sibullilleliikidest ja -sortidest ei jõua meie kauplustesse iialgi.
Ka lugejal ei maksa vihastuda, kui ta paljusid siin soovitatuid aiapoodidest ei leia.
Kõik siin toodud lilled on külmakindlad ja aias talvekatet ei vaja.

1. Ilus krookus Crocus pulchellus. Inimesed nimetavad sügislille (Colchicum) ekslikult sügiskrookuseks, kuid ehtsat sügiskrookust pole enamik neist elu sees näinud. Oktoobris õitsev valgete tolmukapeadega ilus krookus on (lisaks vöötkrookusele ja kaunile krookusele) üks kolmest meie kliimas suurepäraselt edenevast sügiskrookuse liigist.


2. Mihhailovski püvilill Fritillaria michailovskyi. Tänu mikropaljundusele on need meil maikuus õitsevad haruldased ja aeglaselt paljunevad 10-25 cm kõrgused Türgi taimed nüüd aianduses laialt levinud.

3. Võrkiiris Iridodictyum ‘Katharine Hodgkin’. Vaid 10 cm kõrgused aprillis õitsevad sibullilled võistlevad varajasuse poolest lumikellukestega. Nende õied on avatud ka halva ilmaga. Pildil olevast hübriidsordist sagedamini kasvatatakse hariliku võrkiirise (I. reticulatum) sorte.

4. Tatari keelikliilia Ixiolirion tataricum. Umbes poolemeetrise mai lõpus ja juunis õitseva lille mugulsibulaid müüakse Läänes imeodavalt, kuid meie maaletoojad, kes pole just parimad taimetundjad, on teadmatuse tõttu julgenud teda vaid haruharva sisse tuua.

5. Juuno Juno 'Shoking Blue'. Juunod on kevadel õitsevad iirised, millel toitained talletuvad lisaks sibulale ka lihakates säilitusjuurtes, mida ei tohi väljakaevamisel ära rebida. Meie kliimas kasvatamiseks sobivaid juunoliike ja -sorte on muidki, tuntuimad neist on oivaline juuno ja buhhaara juuno.

6. Ripsmeline linnupiim Ornithogalum fimbriatum. See kääbuskasvuline rikkalikult õitsev linnupiim on hinnatud oma varajase õitsemise poolest aprillis-mais. Väga lühikese õisikuvarrega valged õied on peaaegu vastu maapinda liibunud. Erinevalt meie aedades levinud sarik-linnupiimast ei muutu ta aias umbrohuks, sest ei moodusta peenikesi tütarsibulaid.

7. Kanakoole Ranunculus ficaria ‘Collarette’. 5-30 cm kõrgune juuremugulatega taim rõõmustab aprillis-mais vartel üksikult asuvate läikivate kuldkollaste õitega. Läänes on sellest vastupidavast ja vähenõudlikust, niiskust ja varju armastavast, ka Eestis kasvavast looduslikust liigist, välja valitud umbes 100 sorti.

Sibullillede istutamiseks loe lähemalt SIIT.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid