Pistikutega saame paljundada paljusid toataimi, suvelilli, püsikuid, puid ja põõsaid. Puitumata, poolpuitunud ja puitunud pistikud – kõik sobivad. Kõigil pistikutel on tingimuste suhtes omad nõudmised ja vajadused.
Põhitõed
1. Kõige olulisem on valida taim või põõsas, mida soovite pistikutega proovida paljundada. Näiteks floks, hortensia, roos, lavendel.
Arvestage, et kõiki taimi ei saa pistikutega paljundada – taimi, millel on vaid lehed (nt hemerocallis ehk päevaliilia), saab paljundada seemnetega ja põõsa jagamise teel.
2. Kasutage teravat nuga. Valige emataime küljest pistikute tegemiseks kvaliteetne oks või võrse. Sobilik võrse on terve ja tugev, ideaalis sirge. Kui õige valik tehtud, lõigake sellest 8–10cm pistoksad, kui paljundate püsililli, ja 15–30 cm pistoksad, kui paljundate põõsaid.
Lõige peab olema 30kraadise nurga all!
3. Puhastage pistoksa alumine osa lehtedest ja näpistage ära ülemine tipp pistoksal. Juhul, kui pistoksal on õienupud, eemaldage kindlasti ka need, kuna õienupud kurnavad pistoksa.
Pistoks vajab juurdumiseks kogu oma vitamiini- ja toitainetevaru. 30kraadine lõige tehakse punga alla 0,5–1 cm kõrguselt pungast!
Lõige peab olema punga lähedalt, sest juurtele meeldib areneda pungade-sõlmede lähedusse.
4. Töödelge pistoksi, kasutades vastavaid juurdumist parandavaid vahendeid. Hästi sobivad selleks spetsiaalsed juurutuspulbrid või geelid. Edule aitab kaasa, kui leotate pistikuid nõrgas merevetikaekstrakti lahuses 3–4 tundi.
Kui pistoksad on piisavalt lahuses ligunenud, pistke pistoks juurutuspulbrisse. Raputage üleliigne pulber maha ja torgake pistoks eelnevalt valmispandud mullasegusse.
Ideaalne on juurutada pistikuid päevavalguslampide või leedlampide all.
5. Pistokste juurdumiseks sobib hästi perliit, liiv, liivasegune muld või isegi puhas vesi. Kindlasti teavad paljud, kui kergelt võtavad osad taimed vees juured alla.
See, millist taime juurutada mullas ja millist vees, tuleb endal avastada. Parimad ongi oma kogemused, sest neist on kõige kergem õppida.
Kui pistikud asetatakse juurduma mulda, tuleb pistoksale torgata ette auk, kasutades pastakat, pikeerimispulka või mõnd muud sobilikku töövahendit. Õige sügavus on 2,5–5 cm. Sügavus sõltub pistokste pikkusest. Ärge suruge pistoksi liiga sügavale!
* Hoidke pistikud eemale päikesevalgusest!
* Mullasegu peab olema ääretult lahja. Liiga rammusas mullas juurutamine ei õnnestu.
* Vees pistokste juurutamine on oluliselt kergem just seetõttu, et näete, mis pistoksaga toimub ja kas juured arenevad.
* Aias juurduvad pistoksad paremini varjulises kohas, rikkalikult orgaanilist materjali sisaldavas mullas (mulla Ph 5,5–6,0). Sama mulda võite kasutada soovi korral ka pottides.
* Ärge torgake pistoksi liiga tihedalt teineteise kõrvale.
* Okaspuupistikud torgake otse mulda kohe pärast lõikamist.
6. Niisutage korralikult kohe, kui pistoksad on mulda asetatud.
Ärge kastke pistikuid üle – nad ei talu seda. Ideaalne on kasta pistoksi udupritsiga. Väga oluline on hoida kõrget õhuniiskust!
*Katke potistatud pistoksad kilekotiga – see aitab hoida vajalikku õhuniiskust kõrgena ja väldib pistokste kuivamist.
7. Istutage pistikud ümber kasvukohale alles pärast seda, kui olete veendunud, et neil on arenenud korralik juurekava.
Veendumaks, kas pistoksal on juurekava tekkinud, müksake (logistage) pistoksa õrnalt. Tunnete kohe, kui miski hoiab pistoksa mullas kinni. Olge sellega väga ettevaatlik ja õrn: liiga julge raputamine-sikutamine võib lõhkuda õrnad juurealged ja pistik võib hävida.
Kui teil on kannatlikkust ja huvi, saate väga paljusid taimi nii paljundada.
Esimesed korrad võite ebaõnnestuda täielikult, kuid ärge andke alla ja jätkake katsetamist seni, kuni teid saadab edu. Osad taimepistikud juurduvad 100%, aga osad ei juurdu 90% ulatuses. Selline on risk ja arvestage sellega.
Päris enda juurutatud pistoks on kuidagi erilisem – nagu oma laps. Ja eriti tore, kui sellest väikesest jupikest on kord kasvanud suur ja uhke põõsas või puu!
Allikas: TM Kodud&Õued