TAIMEUUDISED | Uusi ahvatlusi iluaeda

Kaja Kurg
Pampel e aedmurakas ’Black Cascade’. | Bloomest

Uuel hooajal tahab iga aiasõber end rõõmustada millegi uue ja põnevaga. Mõned head nopped ja soovitused.

Pampel e aedmurakas (Rubus fruticosus) ’Black Cascade’

Püstise kasvukujuga pamplite kõrvale on tulnud madal ja laiutav uus sort (kõrgus u 35–40 cm, laius 45–50 cm). Kaarjad varred on ogadeta. Väga saagikas, annab vilju pidevalt kogu suve jooksul.
Viljades pole aedmurakatele iseloomulikku mõru maitsevarjundit. Madalat puhmast on tore kasvatada ka aiavaasis ja amplis. Bloomest.

Väänroos ’Bathsheba’. | Garden.ee

Väänroos ’Bathsheba’

Seda David Austini uut väänroosi (tuli müügile 2016. a) hakkab ihaldama küllap iga roosihuviline. Aprikoosivärvi täidisõitel on tugev ja vürtsikas mürrilõhn, milles aimub kerget meearoomi.
Välimised õielehed muutuvad ajapikku heledamaks, lisades õitele kontrastsust tumerohelise läikiva lehestiku taustal. Korduvõitseja. Kasvab u 3 m kõrguseks. Garden.ee.

 

Argentiina raudürt. | Shutterstock

Argentiina raudürt (Verbena bonariensis)

Kõrgetel (kuni 120 cm) rohkelt harunenud vartel avanevad juulis sinakaslillad õisikud, mis hõljuvad seal sügiseste öökülmadeni. Püsik, mida Eestis kasvatatakse üheaastasena. On üsna vähenõudlik.
Massitaimena annab peenrale juurde õhulisust, sobib hästi kokku näiteks ahtalehise peiulillega, mis moodustab kõrge ja hõreda raudürdi alla koheva kollase padjandi. Juhani Puukool.

 

Aedhortensia ’Bobo’. | Juhani Puukool

Aedhortensia (Hydrangea paniculata) ’Bobo’

Madalatest aedhortensia sortidest paremat on raske leida: ta õitseb meeletult ja näeb siis välja nagu vahupall, lehti ei paista peaaegu üldse. Põõsas on püstine ja kompaktne (kõrgus 80–100 cm).
Avanedes on õiekobarad valged, hiljem roosaka varjundiga. Põõsa suuruse kohta on õisikud vägagi kogukad. Õisikus on ainult steriilsed õied. Juhani Puukool.

 

Sarnased artiklid