10 müüti toidulisanditest. Miks rauda ja piimatooteid ei tohi samal ajal tarvitada?

Kodutohter
Tühja kõhuga võetud vitamiinitablett või -kapsel käivitab seedimise ning võib põhjustada kõhuhädasid ja iiveldustunnet. | Shutterstock

Vitamiinide ja mineraalainete tarvitamise ning imendumise kohta liigub palju müüte. Kas ja millal neid peaks võtma ja kuidas need üldse mõjuvad? Milliseid vigu peaksid vältima?

1. Vedelal kujul tarvitatud vitamiinid imenduvad kõige paremini

Nii ja naa. Vedelal kujul imenduvad vitamiinid tõepoolest natuke kiiremini kui tablettide või kapslitena, kuid tegelikult pole sellel tähtsust, kas see toimub veerand tundi varem või hiljem. Vedelal kujul sobivad toidulisandid eelkõige inimestele, kellel on raske tablette või kapsleid neelata.

 

2. Tsink soodustab C-vitamiini imendumist, järelikult peaks alati koos C-vitamiiniga võtma ka tsinki

Müüt. See müüt on tekkinud võib-olla sellest, et käsimüügiravimid, mida reklaamitakse kui külmetushaiguste sümptomite leevendajaid, sisaldavad sageli nii C-vitamiini kui ka tsinki. Mõlemad võivad pisut lühendada külmetushaiguste kestust.

 

3. C-vitamiin soodustab raua imendumist

Tõde. See väide peab paika. Rauapreparaatidega koos tuleks võtta C-vitamiini või süüa puu- või köögivilju. Ka C-vitamiini sisaldav mahl aitab raual paremini imenduda. Mõnele rauapreparaadile on C-vitamiini juba lisatud.

 

4. Rauda ja piimatooteid ei tohi tarvitada samal ajal

Tõde. Kui hemoglobiinitase veres on madal ja selle tõstmiseks peab tarvitama rauapreparaate, tuleks jälgida, et ei võtaks samal ajal kaltsiumitabletti ega sööks-jooks piimatooteid.

Tavaliselt võib liha ja piima rahumeeli sama toidukorra ajal süüa, ent kui vere rauasisaldus on vähene, peaks sellele tähelepanu pöörama. Näiteks mõnikord joovad noored sportlased päeva jooksul väga palju piima ja neil võib selle tõttu tekkida rauavaegus.

 

5. Rasvlahustuvaid vitamiine on parem võtta söögi ajal

Tõde. Rasvlahustuvad vitamiinid, nagu A-, D- ja E-vitamiin, imenduvad kõige paremini siis, kui toidus on natuke rasva. Seda ei pea olema palju: leivamäärdes, salatikastmes või piimas olevast rasvast piisab täiesti.

Kui taldrikul on porgandid või sparglid, tasub valada neile sorts õli, siis imenduvad rasvlahustuvad vitamiinid nendest kõige paremini.

 

6. D-vitamiini ei tohi võtta tühja kõhuga

Tõde. Tühja kõhuga võetud vitamiinitablett või -kapsel käivitab seedimise ning võib põhjustada kõhuhädasid ja iiveldustunnet, eriti õrna kõhuga inimestel. Sellepärast on targem enne vitamiinide võtmist midagi süüa. Vitamiinipreparaate on erinevaid: kui üks tekitab kõhuvaevusi, võib proovida mõnda teist ja leida nii endale sobivam.

Kõiki vitamiine, ka D-vitamiini, on kõige etem võtta koos hommiku- või lõunasöögiga. Nii imenduvad need kõige paremini, sest söömise ajal on seedimine aktiveerunud. Kuid pole ka mingit ohtu, kui võtta vitamiinid õhtusöögi ajal.

 

7. Vesilahustuvaid ja rasvlahustuvaid vitamiine ei tohiks võtta ühel ajal

Müüt. Vitamiine võib rahulikult võtta samal ajal, sest toidus on nad ju ka kõik koos.

 

8. Polüvitamiinid on puhas pettus, sest neis olevad vitamiinid ja mineraalained nullivad vastastikku üksteise mõju

Müüt. Kvaliteetsetes polüvitamiinides ja mineraalainepreparaatides on sisaldus sätitud nii, et erinevad koostisosad ei võistle üksteisega ega tõrju üksteist. Apteegist ostetud polüvitamiinide või mineraalainetega toidulisandeid võib turvaliselt kasutada pakendil oleva õpetuse järgi.

 

9. Netist tellides võib saada kasutuid jahutablette

Tõde. Toidulisandeid peab alati ostma usaldusväärsest kohast, kus müüja oskab nõu anda ning teab ka preparaatide koostist ja mõju. Juhul kui tarvitad erinevaid toidulisandeid, tuleb seda alati apteekrile mainida, et vältida võimalikke ohtlikke koosmõjusid.

Internetist võib leida täiesti korralikke poode, kuid alati tuleb kontrollida, kas müüja kontaktandmed on kodulehel korralikult kirjas, ning tutvuda ka tellimis- ja tagastamistingimustega.

 

10. Toit on tänapäeval nii töödeldud, et sellest ei saa kõiki vajalikke vitamiine ja mineraalaineid kätte

Müüt. Valik on tänapäeval palju suurem kui veel paarkümmend aastat tagasi, mistõttu terve täiskasvanud inimene saab toidust kätte kõik vajalikud toitained, eeldusel et ta toitub mitmekülgselt.

Toitumisest ei tasu teha probleemi ega pidada päevatabeleid, kui pole just ülekaalu. Piisab sellest, kui sööme palju köögivilju, täisteratooteid, piimatooteid, kala ja veidi liha.

Sarnased artiklid