Kuidas arvestada kinnisvara müümisel tulumaksu?

kodus.ee
Shutterstock

Kinnisvara müümisel pole tarvis tulumaksu tasuda juhul, kui müüakse oma eluruum ning seda võib tulumaksuvabalt teha iga kahe aasta tagant. Vähem teatakse aga seda, et kinnisvara müümisel kehtib tulumaksuvabastus ka muudel juhtudel, näiteks tagastatud vara või suvila müümisel.

Kinnisvaraportaali Kinnisvara24.ee tegevjuht Katrin Aron selgitab: „Lisaks oma kodu müümisele on tulumaksuvaba ka tagastatud vara ja EVP-de eest erastatud vara müük, kuid EVP-de puhul kehtib tingimus, et kinnistu suurus ei tohi ületa 2 hektarit. Tulumaksu ei pea tasuma ka sellise aiamaja või suvila müümisel, mille kinnistu pole suurem kui 2500 ruutmeetrit ja mis on olnud müüja omandis vähemalt kaks aastat.“

Tulumaksu tuleb tasuda kinnisvaraga teenitud tulult ehk ostu- ja müügihinna vahelt. Näiteks, kui inimene ostis kinnisvara 20 000 euroga ja müüs 50 000 euroga, siis tuleb 20% tulumaksu tasuda 30 000-euroselt tulult. Kui müüja suudab tšekkide alusel tõendada kinnisvara parendamiseks tehtud investeeringuid, näiteks vahetati majal katus või osteti korterisse uus köögimööbel, siis need kulud saab tulust maha arvestada.

Pärandi või kinketehingu puhul määratakse vara esialgseks hinnaks null eurot ja sellise vara müümisel tuleb tulumaks tasuda kogu müügihinnalt. „Näiteks, kui vanaema ostis korteri 100 000 euroga, siis pärast vanaema lahkumist tuleb lapselapsel pärandiks saadud korteri müümisel tasuda tulumaks kogu müügihinnalt. Tulumaksu pole tarvis maksta ainult juhul, kui tõestatakse, et lapselaps kasutas kinnisvara enne müüki elukohana,“ tõi Aron välja.
Pärast müügitehingut ei tule keegi müüjalt tulumaksu küsima. Müüja peab seda tehingule järgneva aasta veebruaris tuludeklaratsioonil ise deklareerima.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid