Suvitajad tuppa: mida arvestada toataimede juures?
Alari Suurmets
TM Kodu & Ehitus
Toataimed | Shutterstock

Toataimed on nautinud mõnusat suve aias, terrassil, rõdul või kasvuhoones. Sügisel on aeg nad tuppa tagasi kolida. Ära oota liiga kaua, sest enamikele toataimedele on alla 15 ºC temperatuur liiga külm ja niiske.

Loomulikult pikeneb suvi pisut neile, kes on vahepeal kasvuhoonesse varju viidud. Pidevad sügisvihmad ja madal temperatuur soodustavad igasuguste mädanike ja seente teket. Parim aeg on toataimed tuppa tuua mõni nädal enne kütteperioodi algust. Seda sellepärast, et kütmata ruumides on piisavalt õhuniiskust. Suvel aias või kasvuhoones olnud toataimed on harjunud rohke valguse ja kõrgema õhuniiskusega.

Kui ilmad on aga üsna sügisesed ja temperatuur madal, tuleb taimed kolida esialgu sarnastesse tingimustesse, et nad tasapisi tubase kliimaga harjuda saaksid. Enne taimede kolimist võiks aknad puhtaks pesta. Puhtad aknad on olulised, et viimane kui üks valguskiir taimedeni pääseks.

Algul säilita toas õuega sarnased olud

Ideaalne on taimi tuppa kolida sellisel päeval, kui õues on toaga sarnane temperatuur − näiteks nii toas kui õues 20 ºC. Suur temperatuuride vahe pole taimedele meeltmööda. On hea, kui pärast tuppa kolimist on võimalik hoida toatemperatuuri samal tasemel või pigem madalamal. Taimed saavad aega muutustega harjuda.

Tuues taimed valgusküllasest kasvuhoonest või aiast, tuleb nad toas võimalikult valgesse kasvukohta asetada. Tubastes tingimustes on valgust igal juhul vähem kui näiteks aias isegi puuvarjus olevas aianurgas. Paha ei tee leedtaimelambi kasutamine. Kui akende ees on kardinad, võiks need pärast kolimist mõneks ajaks eemaldada. Kui toaõhk on kuiv, on hea taimi toasooja pehme veega piserdada − see aitab vältida kuivast õhust tingitud šokki.

Ära uputa oma taimi üle, kui oled nad tuppa kolinud. Hoia muld kuivem või kergelt niiske. Kindlasti ei maksa taimi kohe pärast kolimist väetisega turgutama hakata. Liigne väetamine pimedal ajal põhjustab lehtede kuivamist ja mahalangemist. Ära aseta oma taimi kuumade küttekollete, nt radiaatorite lähedusse − jahedast tulnud taimed peavad kõrgemate temperatuuridega harjuma järk-järgult. See kehtib ka talvel taimede ostmisel ja nende kodus lahti pakkimisel.

Väldi üle hooldamist

Kui taimed on suvisest paradiisist toatingimustesse tagasi kolitud, tuleb olla nende suhtes tähelepanelik. Esimestel nädalatel jälgi regulaarselt oma hoolealuseid, kuidas nad on muutustele reageerinud. Paljud taimed kuivatavad lehti ja kaotavad osa oma suvisest lopsakusest. Eemalda kõik kuivanu! Mida valgem ja soojem on ruum, seda rohkem vett taimed tarbivad. Selliste tingimuste puhul tuleb taimedele ka talvisel ajal piisavalt vett anda. Tõsi, väetamist tuleb siiski vähendada. Talvisel ajal on soovitatav kasutada väetiste asemel pigem lahjemaid loodustooteid (nt merevetikaekstrakti), mis aitavad taimedel talve üle elada, kuid ei sunni neid liigselt kasvama.

Kuna sügis ja talv on toataimedele raske aeg, tuleb teha kõik mis võimalik selleks, et neile see mugavamaks teha. Samas ei tohi neid siiski üle hooldada. Suurimad vead sel raskel ajal tehakse just liigse hooldamisega. Paku taimedele talvel valget ja jahedamat kasvukohta. Eriti valgusnõudlike taimede puhul kasuta lisavalgustust.

Ümberistutustöid ei ole hea teha vastu talve. Juhul kui istutus on vältimatu, võib seda teha. Istutatud taim tuleks pärast asetada samuti väga valgesse kasvukohta ja pigem jahedasse, et taim saaks rahus juurduda. Pärast ümberistutamist ei maksa taimi liigselt uputada. Kastke muld niiskeks ja sellest piisab. Toataimed armastavad ka akvaariumeid ja nende lähedust. Samuti on akvaariumiveega hea toataimi kasta. Võimalusel kastke taimi soojema veega − 24−26 ºC, eriti kehtib see soojadelt ja niisketelt aladelt pärit taimede kohta (orhideed, tiigerlehikud jne). Ideaalne kastmisvesi on vihmavesi.

Sarnased artiklid