Suvelilled tahavad hästi süüa. Toida neid!

Sisuturundus
Kõige lihtsam ja tõhusam on väetada suvelilli spetsiaalse suvelille- või õitsvatele taimedele mõeldud väetisega. | Shutterstock

Kui suvelillede istutamisest on möödas kolm-neli nädalat, võib hakata neid väetama.

Nii peenras kui anumates kasvavad suvelilled tahavad hästi ja mitmekesiselt süüa, muidu ei jaksa nad pidevalt ja kaua õitseda. Petuuniad, begooniad, fuksiad, lemmaltsad, pelargoonid, peiulilled ja kümned teised liigid kasvavad kiiresti ja õitsevad rikkalikult, seetõttu kasutavadki nad ahnelt mullas olevaid toitaineid.
Mingil hetkel võib jääda usinate õitsejate toidulaud aga kesiseks. Kastmisvette lisatud vedelväetis või lahustuv väetisepulber kosutab hästi, eriti ootavad seda aiavaasides, lillekastides ja amplites kasvavad taimed. Kõige lihtsam ja tõhusam on väetada suvelilli spetsiaalse suvelille- või õitsvatele taimedele mõeldud väetisega, sest selle koostises on täpses tasakaalus kõik makro- ja mikroelemendid, mida läheb vaja rikkalikuks õitsemiseks.
Väeta oma lilli kord nädalas kogu suve jooksul. Doseerides ole täpne ja pea kinni pakendil olevast juhendist, sest üleväetamine mõjub taimedele halvasti.


Kui mullas on juba pikatoimeline väetis
 

Väetamisega pole muret, kui segada enne istutamist mulda pika toimeajaga väetist. Selline väetis varustab taimi toitainetega umbes kuus kuud, seega kogu hooaja. Eriti otstarbekas on pikatoimelist väetist kasutada lilleanumates, aga loomulikult võib seda lisada ka peenramullale.  Kuigi mullas on juba pikatoimeline väetis, tasub ikkagi jälgida, kuidas lilled kasvavad ja õitsevad. 
Hooga kasvu ja rikkaliku õitsemise ajal võib juhtuda, et toitainetest tuleb puudus, ka kastmisvesi uhab neid mingil määral mullast välja. Taimed tänavad, kui saavad lisatoitu. Kuna mullas on juba pikatoimeline väetis, siis lisa kastmisveele väetist vaid kolmandik juhendis antud normist.


Peenralilled
 

Kui valmistasid kevadel lillepeenra korralikult ette ja kaevasid sisse hästilagunenud komposti (10–30 kg/m2), siis pole suvel vaja lilli enam eriti kosutada. Viljakas pinnases on olemas kõik vajalikud toitained. Paar korda võib õitsemise tippajal kastmisvette siiski õieväetist lisada. Orgaanilise väetisena võib peenramulda lisada ka kanakakat.
Siinkohal tasub aga teada, et linnusõnnik on taimekompostist mitu korda rammusam. Sellepärast tuleb täpselt kinni pidada pakendil antud juhistest. Algaja aiapidaja ehk loodab, et kui paneb kanakakat rohkem, siis õitsevad lilled uhkemalt. Tegelikult kasvavad vaid lopsakamad lehed, õitsemine jääb aga kesiseks.


Mikroelemendid aitavad õitseda


Kui spetsiaalset suvelilleväetist pole käepärast, ajab asja ära ka mõni muu mineraalväetis. Kõik on hästi, kui lisaks põhitoitainetele (N,P,K) on selles ka mikroelemente (B, Cu, Fe, Mn jt), kuna need aitavad paremini õitseda. 
Kui väetises on aga väga palju lämmastikku, muutub taimed kasv liiga lopsakaks ning õitsemine võib koguni seiskuda. Sellist väetist ära parem kasuta.

Sarnased artiklid