Suvele värvi lilledega. Mida istutada 3 erineva värvikombinatsiooni puhul?

Sisuturundus
Violetsete ja purpursete värvitoonide kombinatsioon loob sooja, rahuliku tunde. | Kekkilä

Väljenda suvelilledega emotsioone. Millised on sinu värvieelistused ja lemmikkombinatsioonid?

Kuidas oleks anda terrassile või rõdule tulevaks suveks uus ilme? Suvelillede potte kombineerides on lihtne luua ilmekaid ja kauneid seadeid. Istuta eri suuruses pottidesse või kastidesse üks-kaks eri liiki suvelille ja aseta need üksteisest sobivale kaugusele terrassitrepile või rõduservale. Kui ruumi on vähem, siis võib kombineerida taimi ühes potis.


Violetsete ja purpursete kombinatsioon
 

Violetsete ja purpursete värvitoonide kombinatsioon loob sooja, rahuliku tunde. Vasakul on väikeseõielise lobeelia õied, mida täiendavad roosad pruudisõled ja lillaõieline hästi lõhnav basiilik. Kaunis harilik ämbliklill ja harjas-hiidhirss moodustavad suurepärase tausta violetsele pelargoonile. Kalevikepi sihvakus on hurmav, seda kasvatati juba mõisate lillepeenardes.

Violetset lobeeliat (Lobelia) müüakse sageli amplites, kuid see kannatab hästi pottidesse istutamist.

Punalehine basiilik (Ocimum basilicum ’Magic Blue’) on dekoratiivne ja sobib muidugi maitsekatesse roogadesse.

Pilkupüüdev harilik ämbliklill (Cleome hassleriana) sobib teiste taimede taustale ja suurte pottide keskele.

Pruudisõlg (Zinnia elegans) on tähelepanu tõmbav kaunis suvelill.

Petuunia (Calibrachoa) õitseb uskumatult rikkalikult ja visalt ning õisi on saadaval paljudes värvitoonides.

 Pikalt ja ilmekalt õitsev violetne pelargoon (Pelargonium) armastab valgust, soojust ja pidevat väetamist.

 Harjas-hiidhirss (Pennisetum setaceum 'Rubrum') on tumedate lehtedega muljetavaldav dekoratiivne heintaim, mis sobib suvelillede hulka. Sellel on kenad longus pehmed õied.

Sihvakas kalevikepp (Gaura lindheimerii) muudab üldilmet rõõmsamaks; see sobib madalamate taimede hulka, muutes seade õhulisemaks.

Lõunahali (Vinca) on uus suvelillesort, mis sobib päikeselistesse ja kuumadesse kohtadesse. Seda ei pruugi veel igast aianduskeskusest saada.

kekkila_kesakukkien_3_tyylia_varikas_800x550px.jpg

Väike eksootiline nurgake!
Kekkilä

Värvide ilutulestik

Kaunid lehttaimed ning reipad kollased, punased ja oranžid toonid on värvika, eksootilise mulje nurgakivid! Sobita lehti õite värvidega ning seadke kokku efektseid lähedasi värvitoone. Omavahel sobivad ka värviliste lehtedega põõsad, näiteks Jaapani vaher (Acer japonicum). Dekoratiivsetest heintaimedest sobivad pottidesse istutamiseks mitmesugused tarnad (Carex). Samuti kollaste lehtedega roomav metsvits (Lysimachia nummularia’Goldilocks’).

Mängi lehtede värvi ja kujuga, sest neid on saadaval laias valikus: punaseid, laimirohelisi ja kirjusid. On väikseid pitslehti ja suuri sõrmjaid lehti ning ovaalseid, pikki või kitsaid lehti. Osa läigib, osa on pehmelt matid.

Trifolium repens on tuntud valge ristikheina värviline vorm. See kasvab vääneldes ja rikkalikult ning sobib üle potiserva rippuvaks taimeks.

Värd-kirinõges (Solenostemon scutellarioides) on mõnele tuttavam sametnõgese nimega. Seda on saadaval palju liike, millest igaühel on kaunid värvilised lehed. Tänu põhjamaade pikkadele suvepäevadele õitsevad kirinõgesed siniste õiekobaratega. Neid võib vähemaks pügada.

Suurekasvuline ilubataat (Ipomoea batata) peab soojusest ja väetamisest lugu. Liike on palju, näiteks tume purpurne hõlmlehine 'Sweet Caroline Purple' ja kollakasroheline südalehine 'Sweet Heart Light Green'.

Tiivuline tunbergia (Thunbergia alata) tunneb end kõige paremini varjulises kasvukohas, näiteks kinnisel rõdul.

Pruudisõlg (Zinnia elegans) on tähelepanu tõmbav kaunis suvelill.

Ripp-petuuniad, siin punane Pelargonium Calliope, on pilkupüüdvad ja vastupidavad. Istuta taim amplist suurde potti, nii on ta kohe kasutusvalmis.

kekkila_kesakukkien_3_tyylia_valkoinen_800x550px.jpg

Valge ja rohelise kombinatsioon loob lihtsa vaevaga stiilse ja moodsa mulje.
Kekkilä

Valge unelm väikese rohelisega


Valge ja rohelise kombinatsioon loob lihtsa vaevaga stiilse ja moodsa mulje. Heledates toonides suvelilleseade on eriti mõjus. Torka hulka ka lõhnavaid lilli, nagu siintoodud valge kultuurroos või lavendel. Valgetes ja heledates pottides tulevad pinnamustrid hästi esile.

Ripp-petuuniate (Petunia) uued liigid on tihedakasvulised lilled, siin näiteks õrna laimirohelist värvi.

Dekoratiivse tubaka (Nicotiana) kellukat meenutavate õite meeldivat aroomi on kõige tugevamalt tunda õhtuti ja märja ilmaga.

Istuta kevadel luuderohtu (Hedera) ja vahetage sügise saabudes suvelilled hooajaliste taimede vastu välja.

Ilus valge kalevikepp (Gaura lindheimerii) muudab üldilmet rõõmsamaks; see sobib madalamate taimede hulka, muutes seade õhulisemaks.

Õrnaleheline ja sihvakas müür-kipslil (Gypsophila muralis) näeb tõeliselt sulnis välja.

Vastupidav ja kaunis hall salvei (Salvia farinacea) sobib päikeselisse või poolvarjulisse kasvukohta.


Nõuanded lilleseade kujundamiseks
 

Kui valid ainult ühte värvi või sarnastes toonides lilli, saab lõpptulemus meeldivalt tasakaalus. Värvide harmoonia loob ühtlase mulje isegi siis, kui kasutatakse mitut liiki taimi. Ühtlast muljet saab luua ka potivärvi abil – mulje on huvitavam, kui kõik potid ei ole ühesugused.
Kombineeri suvelilledega kõrrelisi ja muid taimi, mis ei õitse, vaid kaunistavad ainult oma lehtedega. Need muudavad seade rahulikumaks ja toovad esile teiste taimede parimad omadused.


Kas valguse kätte või varju?
 

Veendu, et teie valitud taimed tunneksid end kasvukohas valitsevates tingimustes hästi, olgu tegemist päikselise või varjulise paigaga.
Pottide asukoha valimine aitab kindlaks teha, millistesse kasvuoludesse sobivaid taimi tuleb poest ostma minna. Varjulisse kohta ei tasu istutada valguslembeseid taimi ja vastupidi. Klaasitud rõdu päikeselõõska naudivad hoopis teistsugused liigid kui need, kellele meeldib olla majatrepil varjus.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid