Suurimast veeröövlist on saanud tubli säästja

kodus.ee
Uutel poti loputuspaakidel on lihtne vee läbilaskehulka timmida. | Shutterstock

60ndate algul olid tavalised loputuspaagid 9–12-liitrised ja iga loputuse korral tühjendati kogu paak: WC loputusele kuluv veekogus inimese kohta oli veel kuuekümnendail keskmiselt 60 liitrit päevas.

Kahekskümnendatel loodi juba kahesüsteemne lahendus: suur loputus 9 ja väike 3 liitrit. Üsna pea mindi üle vastavalt 6/3-liitristele loputusmahtudele, mis on ka praegu standardiks,  kuid juba on võimalik loputussüsteeme lihtsalt ka ümber seada – minimaalne suure loputuse kogus saab olla 4 liitrit. Nii et vahe on algusaegadega lausa kolmekordne!

Keskmiselt kasutatakse tualetti päeva jooksul 4–6 korda. Kui kasutada iga kord 6-liitrist loputuskogust, võib kasutatava vee kogus inimese kohta olla umbes 30 liitrit päevas, mille saab kahesüsteemse loputuslahendusega langetada 16–20 liitrini.

Toottjad on nüüd välja töötanud ka paagid, mis säästavad veel lisaks pool liitrit vett iga loputuse pealt – nimelt: kui tavaliselt hakkab paak täituma juba siis, kui vesi veel ära voolab (loputusventiil on avatud ja osa uuest veest voolab asjatult läbi), siis uutel paakidell on eraldatud kamber, mille täitumise ajal ventiil sulgub.
 

Arvesta siiski torustikuga
 

Loputuskoguse määramisel on oluline arvestada WC-poti ja ka kanalisatsioonitorustikuga. Tavalise d110 torustiku korral, eriti kui esimene horisontaalne torustiku osa on juba mitme meetrine, on soovitav kasutada 6-liitrist loputuskogust. Väiksema veehulga korral võivad tekkida ummistused, kuna vett pole ujuvuse tekitamiseks piisavalt.

Suurema meespere olemasolul tasuks kaaluda koju ka pissuaari paigaldamist, sest selle loputamiseks piisab liitrist veest – iga kasutuskorraga 2–5 liitrit kokkuhoidu.

Sarnased artiklid