Seemnest sirgub taim

Tiina Tammet
Shutterstock

Kevadel lihtsalt peavad näpud mullaseks saama ...

Kevad algab õieti siis, kui mõni seeme on kuhugi idanema poetunud. Vitamiinirikaste idude kasvatamine on ka igati tore tegevus, aga seemnest õitsevate ja viljuvate taimede võlumine on veelgi enam rahuldust pakkuv hobi.

Kui soovid katsetada uusi taimi, igatsed saada odavalt ja palju istikuid või tahad saada just endale maitsevaid erilisi sorte, siis pole muud kui seemned sobival ajal sobivasse potti pista!

 

Potist pikeerimiseni

Keera ajalehest tuutud või kasuta valmis turbapotte. Ajalehed ja WC-paberirullid on hea taaskasutatav materjal, mis kompostikastis uuesti mullaks muutub.

Vali sobiv külvi- või istikumuld, mis on vaba haigustekitajatest ning sobiva struktuuriga. Kuna külvates palju mulda ei kulu, on lihtne kasutada valmis substraadisegusid, kus taimede arenguks kõik vajalik olemas. Kasta muld niiskeks.

Külva seemned vastavalt pakil olevale juhendile õigel ajal ja õigele sügavusele. Katsu külvata seemned ühtlaselt ja mitte väga tihedalt. Suuremad seemned tipi mulda ükshaaval.

Eriti olulised taimed külva turbatablettidesse. Nii on neid hiljem lihtsam juuri vigastamata ümber istutada.

Kata külv vajaduse korral õrna mulla- või liivakihiga. Kata külvikast niiskuse hoidmiseks klaasi või kilega, aga õhuta vahepeal liigse niiskuse ärahoidmiseks.

Enamik seemneid vajab idanemiseks ühtlast 18–23-kraadist temperatuuri.

Kui tõusmed on tärganud, aseta need jahedasse ja valgesse kohta, nt aknalauale või spetsiaalse taimelambi alla. Valgus on vajalik, et taimehakatised välja ei veniks ega nõrgaks jääks.

Esimeste pärislehtede tekkides tuleb taimed pikeerida ehk parematesse ja laiematesse kasvutingimustesse ümber istutada.

Võta taimepundar ettevaatlikult kätte ja haruta taimed ükshaaval või õrnemad kolmekaupa lahti ning istuta kuni idulehtedeni uude kasvumulda. Juure lühemaks napsamine soodustab selle harunemist.

Loo noortaimedele kasvuks sobivad tingimused. Nad vajavad piisavalt valgust, niiskust, soojust ja armastust.

Enne kasvuhoonesse või välja istutamist harjuta taimi järk-järgult jahedama õhuga.

Märtsis külva pikemat kasvuaega vajavad köögiviljad, lilled ja maitsetaimed. Kuu keskel pane ettekasvatuseks mulda paprika-, tomati-, pommu-, füüsali-, porrulaugu-, lavendli- ja basiilikuseemned.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid