Kuigi ülemaailmne eriolukord tegi juba mullu Eesti sisearhitektuuri päeva tähistamise plaanides suured korrektuurid ning erand ei ole ka see aasta, ei jäeta ettevõtmise kommunikatsioonijuhi Brit Vister-Kaasiku sõnul päeva tähelepanuta. „Olukord, kus valdkonna tipptegijaid füüsiliselt kokku tuua ei ole võimalik, ei tähenda seda, et rahvusvahelisele sisearhitektuuri päevale tähelepanu ei saaks juhtida. On ju selle päeva eesmärk suunata inimesi mõtlema ja pöörama rohkem tähelepanu professionaalselt loodud siseruumile,“ selgitas Vister-Kaasik.
„Veelgi enam – tänu kodukontorile ning kodus rohkem viibimisele, on sisekujunduse ja selle funktsionaalsuse olulisus meie elus tegelikult suurem kui kunagi varem. Seepärast kutsumegi üles märkama ja avastama materjale ning selle kaudu ka kogu keskkonda meie ümber, mille peale me ehk igapäevaselt ei mõtle,“ lisas kommunikatsioonijuht.
Tänavu on IFI valinud rahvusvahelise sisearhitektuuri päeva teemaks „Design as a Global Conversation“. Eesti esindaja IFI juures, sisearhitekt Urmo Vaikla sõnul on sisearhitektuur omamoodi universaalne keel, mis annab võimaluse suhelda, arutleda ja diskuteerida meie ühises, kiiresti muutuvas maailmas. „Pidevat ümbermõtestamist vajavad viisid kuidas elada, töötada, õppida, õpetada või puhata. Ehitatud keskkonna kavandamisel ja loomisel on sisearhitektil siin oluline, meie tulevikku, inimeste heaolu, tervist, võrdsust ja õiglust määrav ning teednäitav roll,“ lisas Vaikla.
Eesti Sisearhitektide Liidu esimehe, sisearhitekt Pille Lausmäe-Lõokese sõnul on mistahes ruumi loomise aluseks koostöö. „Hästi toimiva ja funktsionaalse ruumi loomine on protsess, mis arvestab tellija vajadusi ja hõlmab paljusid osapooli. Sisearhitekti roll on siduda tellija jaoks tervikuks, ehitajate, materjalitootjate ning edasimüüjate töö. Mul on hea meel, et materjalide edasimüüjad, kes Eesti Sisearhitektide Liidu partneritena on juba aastaid teinud koostööd hea sisearhitektuuri loomiseks, on toonud rahvusvahelist sisearhitektuuri päeva lähemale nii ruumi loomega tegutsevatele professionaalidele kui ka lõpptarbijale ning samas loonud omamoodi toreda traditsiooni,“ ütles Lausmäe-Lõoke.
Rahvusvaheline sisearhitektuuri päev maailmas ja Eestis
Rahvusvaheline sisearhitektuuri päev (maikuu viimane laupäev) on ellu kutsutud Rahvusvahelise Sisearhitektide Föderatsiooni (International Federation of Interior Architects/Designers) poolt ning seda tähistatakse üle kogu maailma terve maikuu jooksul. Selle aasta teema on „Design as a Global Conversation“.
Eestis panid rahvusvahelise sisearhitektuuri päeva tähistamisele 2018. aastal aluse kuus siseviimistlusvaldkonna tipptegijat: Lincona, Interstudio, Axor, Moodne Valgustus, Muster ja Softrend, kes on mitme aasta jooksul maikuu viimasel nädalal korraldanud erinevaid sisearhitektidele suunatud sündmusi – töötube, loenguid, tootetutvustusi. Lisaks on iga ettevõte saanud võimaluse tunnustada parimate koostööprojektide eest sisearhitekte INJU-nimelise auhinnaga.
2021. aastal lisandus tuumikmeeskonna hulka Villeroy & Boch.