Proovi madratsit enne ostmist!

Ketlin Rauk
TM Kodu & Ehitus
madrats
Pealtpoolt võivad madratsid välja näha suhteliselt sarnased, ent eemaldatava katteriide ja ülejäänud sisu peitva kanga all on mitmesuguseid kihte, mille omadused määravad palju. | Shutterstock

Magamistuppa uut madratsit valides tuleks kõigepealt mõelda läbi, kui pehmet või jäika soovitakse. Kindlasti ei tasuks seda tellida internetipoest, vaid tuleks kõigepealt kohapeal järele proovida – inimeste kehad on erinevad ja mis sobib ühele, ei pruugi sugugi olla teise jaoks parim variant.

Sleepwell madratsite Baltikumi müügi- ja turundusjuht Alo Reintam usub, et ei ole olemas madratsit, mis ühtviisi hästi sobiks igaühele. "Kui keegi nii väidab, on see puhas reklaam," on ta veendunud. "Iga inimene ja inimese keha on ainulaadne ning seepärast peaks madratsisoovi korral kindlasti minema kauplusesse kohale ja ise proovima."

Vedrud taskutes

Sleepwell müüb ennekõike viietsoonilisi taskustatud madratseid. Madratsite vedrupaigutuse puhul on Reintami sõnul mõeldud erinevatele aspektidele: näiteks et puus ei vajuks liialt madratsi sisse, on puusade kohapeal veidi jäigemad vedrud. "Vedrudel kasutatakse erinevaid sisumaterjale – poroloonid, mäluporoloon ja lateks," räägib Reintam. Ta selgitab, et poroloon pole kindlasti enam see, mis nõukaajal, sest materjalitööstus on tänapäeval kõvasti edasi arenenud. Mäluporolooni eripära on see, et vajutades ei taastu algne kuju koheselt, vaid mõne hetke möödudes.

"Lateks on aga loodusliku kummipuu mahlast materjal, mis teeb madratsi pehmemaks," märgib Reintam, lisades et porolooniga madrats on jällegi reeglina pisut jäigem. Poroloone on nimelt erineva tihedusega, mõni on pehme, samas kui suurema tihedusega poroloonid võivad olla üsna jäigad. "Siin sõltub nüüd küll igaühe enda eelistusest, kui kõva peal ollakse harjunud magama," kinnitab ta.

Hinnaklassist rääkides tõdeb Reintam, et vedrude puhul on bonell odavam kui taskustatud variant. Bonell on levinuim ja tuntuim klassikaline vedrusüsteem, kuid tänaseks juba "eilne päev". Kuna Bonell-vedrud on omavahel traadiga tihedalt seotud, siis asendi muutmisel mängib kaasa kogu madratsi pind. "Taskustatud ehk nn pocket-süsteemi korral on aga iga madratsivedru paigutatud eraldi kangast kotti," jutustab Reintam. "Nii ei liigu mitte kogu madratsi pind, vaid ainult see osa, millele langeb keharaskus." Ta lisab, et selle vedrustusetüübi korral saab keha just õigetest ja vajalikest kohtadest tuge. Sisumaterjalidest kõige soodsam on aga poroloon. Neil on ka erinev tihedus ja jäikus. Madratsi katte valimine on Reintami sõnul lihtne – kui käega üle libistades jätab kate mõnusa tunde, siis tihtipeale ongi just see õige. "Inimene tunneb endale sobiva kohe ära," kinnitab ta.

voodi
Voodimadratsi valimise juures on oluline ka kehakaal. | Shutterstock

Hooldus on oluline

Aegsasti tasub mõelda ka madratsi hooldamise peale. "Osadel madratsitel saab katet eemaldada ja masinas pesta," ütleb Reintam. "See on ostumomendil paljudele oluline." Samuti oleks tema sõnul hea, kui kate käiks kaheks tükiks lahti – siis on mugavam seda pesumasinasse panna. Ta soovitab kindlasti mõelda ka kattemadratsi ostmisele, sest lisaks täiendavale mugavusele kaitseb kattemadrats alusmadratsit mustuse eest ning selle alla on mugav fikseerida lina servasid.

Lauri Nõukas kauplusest Madratsiparadiis kinnitab, et madratsi valikul saab lähtuda erinevatest asjadest – kas tegemist on igapäevaseks magamiseks mõeldud madratsiga või läheb see näiteks suvilasse, kus kasutatakse harva. Teine suurem valiku koht on Nõukase sõnul see, kas valida vedru- või poroloonmadrats. Ka tema kinnitab, et tänapäevased poroloonmadratsid on kindlasti midagi muud kui nõukogudeaegsed poroloonid. "Isegi tänapäevane kõige tavalisem poroloon on tunduvalt parem kui omal ajal," tõdeb Nõukas.

Üks asi, millele mõelda on Nõukase sõnul ka see, kas ja mis on olemasoleval madratsil viga, kas see on näiteks liiga jäik või liiga pehme. "Kui on suurem mure seljaga, siis tuleks kindlasti vaadata ortopeedilisi madratseid," soovitab ta. "Enamasti on neil kasutatud erinevaid kihte, ka kookost, ja jämedamaid vedrusid, näiteks Sleepwelli mudelil Red Ortophedic. Need toetavad selga kõige paremini." Ta lisab veel, et kui on allergiaid, peab materjalide valikul kindlasti sellest lähtuma. Nõukas selgitab, et igal tootjal on omad eripärad, aga laias laastus on kõigil sarnaseid tooteid, mida saab edukalt võrrelda. Enamusel tootjatel on kodulehtedel ka väiksed programmid, mis aitavad madratsit valida.

Valik kaalu järgi

Madratsi valimise juures on oluline ka kehakaal, mis teatavasti on inimestel ju väga erinev. "Kui kasutad üksi voodit, on lihtsam ja valikul lähtud ainult enda vajadusest," märgib Nõukas. "Aga kui juhtub, et paar on väga erineva kaaluga, näiteks 50 ja 100 kg, siis on võimalus, et ostetakse kaks erinevat madratsit, mis siis ühtlustatakse kattemadratsiga. Näiteks kaks 80 cm laiust annavad kokku 160 laiuse." Väga kaalukatele inimestele soovitab Nõukas madratsimudeleid Hupnose Saturn või Luna T või Hildingu Mambo ilma vedrudeta. Samuti Stroma vedrumadrats Ofrea. Ta lisab, et need kõik sobivad üle 120 kilostele inimestele.

Hinnad on Nõukase sõnul loomulikult seinast seina, aga rusikareegel on see, et mida kallim, seda kvaliteetsem ja pikema elueaga madrats on. See kehtib kõigi materjalide kohta. Hinda muudavad ka erinevad kihid, mida madratsil on kasutatud: kookos, lateks, memory foam või hobusejõhvid. "Sama lugu on poroloonmadratsitega: kõik oleneb sellest, mis kihte on kasutatud ja milliseid materjale," kinnitab ta. Nõukas räägib, et suurem osa madratseid on Eesti Allergialiidu poolt heaks kiidetud ja kasutatud materjalid on enamasti sellised, mis sobivad allergikutele. Ta märgib, et tolmulestade vastu kasutatakse päris palju hõbeniiti.

Õiged küsimused juhatavad

"Kui inimene oma valikutes kahtleb, tasub kindlasti spetsialistilt nõu küsida," ütleb Lauri Nõukas. "Tema oskab õigeid küsimusi esitada ja täpsustada kliendi soove, misjärel leiab üheskoos kindlasti parima lahenduse." Ta lisab veel, et kuna nende poe tootevalikus on esindatud kõik Eestis enim levinud madratsitootjad ja päris palju ka välismaiseid tootjaid, on neil väga hea praktiline kogemuste pagas nõu andmise osas.

RemedyWay OÜ müügi- ja turundusjuht Nelly Vahtramaa sõnul pakuvad nemad massaažilisi tatramadratseid. Ta selgitab, et massaažitoimega madratsipealne on ümbritsetud puuvillasest riidest kotiga, ristipidi õmmeldud tunnelitega ning täidetud tatrakestadega. "Madratsipealse võib panna tavalisele madratsile või selle asemele ja katta õhukese puuvillase voodilinaga," soovitab ta. "Tatrakestad annavad kehale soodsad soojustingimused ja osaliselt kohanduvad kehavormidega." Vahtramaa räägib, et sattudes kehaga kontakti teevad tatrakestad libisevat ja pehmet punktmikromassaażi iga pulsilöögiga, hingamisel ja vähimalgi liigutusel nii nahale, lihastele, selgroolülidele kui ka närvisõlmedele.

Vahtramaa lisab, et madratsis olevad vöödid ehk täidetud kestadega tunnelid teevad tavalist makromassaaži, nende tugevust saab reguleerida, surudes madratsit kokku või tõmmates laiali. "Madratsikatteid võiks kindlasti aegajalt kuivas ja soojas kohas kuivatada," ütleb ta. Tatramadratsitel on tema sõnul palju häid omadusi, nad tervendavad ja ravivad: hoiavad ara tursed, tuimuse, lamatised, on asendamatud paljude selgroo- ja liigeshaiguste ärahoidmiseks, võtavad ära lihaste ja kõõluste ülepinged ja valud, võib kõrvaldada üldise kurnatuse, väsimuse seljas, põletikulised ja seiskunud protsessid jalgades, seljas ja siseorganites ning korrigeerivad selgrookõverusi.

Sarnased artiklid