Põhjused, miks on vaja iga 4–5 aasta tagant uus maasikapeenar teha
Kaja Kurg
Seal, kus maasikat pole varem kasvatatud, edeneb ta kõige paremini. | Shutterstock

Põhjuseid on siin kaks. 

Esiteks see, et maasikataim annab kõige rohkem ja kõige ilusamaid vilju teisel-kolmandal kasvuaastal. Siis hakkab saagikus vähenema ning ka viljad muutuvad väiksemaks.

Teine põhjus on see, et nii nagu köögiviljamaa, vajab ka maasikamaa viljavaheldust. Uued taimed tuleb istutada teise kohta.

Miks siis ei või maasikaid kogu aeg ühel ja samal kohal kasvatada? Sellepärast, et mulda kogunevad maasikale omased taimekahjustajad hakkavad taimede arengut pärssima, samuti kurnab üks kultuur pikalt ühel kohal kasvades mulda ühekülgselt. Lisaks eritavad taimed juurte kaudu mulda oma ainevahetusjääke, mis samuti takistab kasvu.

Seal, kus maasikat pole varem kasvatatud, edeneb ta kõige paremini. Aias tuleb aga paratamatult minna lõpuks tagasi kohta, kus maasikas on juba olnud. Mida pikem on vahe, seda parem.

Kasvata kasutuses olnud maasikamaal vahepeal midagi muud: hernest, aed- ja põlduba, rukist, nisu, otra, tatart, keerispead, rukki- ja saialilli, teekummelit jt mullaparandajaid. Maasika külvikorda ei sobi aga kultuurid, millel on temaga ühesugused haigused ja kahjurid: nt kartul, kurk, tomat, peet, ristik.

Sarnased artiklid