Pilku püüdva geomeetriaga villa

Tiina Kolk
Ajatus mustvalges interjööris loovad meeleolu ehedad materjalid, stiilsed mööbliesemed, disainvalgustid jms. | Terje Ugandi

Pirital valminud stiilika arhitektuuri ja interjööriga eramu pererahvas kutsus maja autoriteks neile sümpatiseerinud loominguga arhitekti Stanislav Popkovi ning sisearhitektid Margit Teikari (Stuudio Tema) ja Tuuli Trei (Stuudio Taju).

Juba enne krundi soetamist olid pererahvale silma jäänud arhitekt Popkovi projekteeritud eramud ja sisearhitektide tandemi Teikari-Trei loodud interjöörid – seega ei pidanud nad kaua vaagima, kellega koostöös kavandada-kujundada oma suurepärase asukohaga kodumaja, mille aiatagune mets pakub igal aastaajal kauneid loodusvaateid ja püüab kinni jahedad meretuuled.

Nüüd ongi tänu elutoast avanevale suurele terrassile ja teisel korrusel vanema tütre ning poja toa ees laiuvale avarale rõdule kõigil kodakondseil võimalus iga ilmaga õueelu nautida.
Kuna viieliikmeline pere vajas laste kasvades suuremaid ruume, oligi arhitekti lähteülesandeks projekteerida kahekorruseline avar elamu, kus tütred ja poeg saavad oma toad. Sisearhitekt Margit Teikari sõnul oli ruumiprogramm juba olemas, kui nad koos kolleeg Tuuli Treiga tööle hakkasid.

«Kuna pererahvale meeldib kontrastne modernne stiil, mis ka maja arhitektuuris väljendub ja mis on ka meile omane, olime oma eelistustes samal lainel ja nad andsid meile üpris vabad käed, tulles meie (sisustus)ideedega kaasa,» kommenteerib Teikari.

Sisearhitektide tandemi käekirja paremad tundjad märkavad selles eramus nende loomislaadile omaseid jooni nii materjali- ja värvivalikus kui ka ruumielementides. Kujundajad eelistavad ehedaid materjale, nagu puit, teras ja looduskivi.

Perenaine mainib, et alguses nad ei kujutanud ruumides tumedat puitseina üldse ette, aga on nüüd sellega väga rahul. Sama lugu oli tumeda köögimööbli (kus on lisaks veel mustad, Nero Assoluto graniidist tööpinnad) ja musta värvi kardinatega elutoaga. Kõrgete lagede ja maast laeni akendega helges majas mõjub mustvalge interjöör väga õdusalt.

Elutuba-köök ongi kodu süda, nendivad sisearhitektid, kes jagasid tinglikult selle avara ruumi köögiks, söögi- ja elutoaks. Köögiosa hõlmab vajalike kommunikatsioonide varjamiseks paigaldatud madalama, 2,6 m ripplaega ala, mujal selles ruumis ja kogu majas on lagede kõrgus 2,9 m.

Aja jooksul on peale pererahva ka külalistele hakanud meeldima söögilauaäärsed «istungid». Perenaise sõnul ei kiirusta keegi Hee Wellingu disainitud mugavatest toolidest nimega PASS S119 tõusma ja päevateemadel või hobidest võibki lõputult rääkida. Muidugi saab alati juttu jätkata, istudes disainer Sergio Bicego kavandatud mooduldiivanil River ja kaminatuld nautides.

Mainekate disainerite kujustatud esemeid leidub selles kodus veelgi. Näiteks kabinetis on olulisel kohal Antonio Citterio 2011. aastal loodud tugitool Grand Repos ja magamistoas on öökapina kasutusel Andrea Pariso 2005. aastal disainitud abilaud Gong. Vannitubades loovad meeleolu Philippe Starcki disainitud segistid ja valamud ning Nevio Tellatini valamu Calco. Eesti tootekunsti esindavad Annike Laigo ringjad vaibad ja Eesti meistrimeeste kõrget taset firmas Argo Mööbel teostatud sisearhitektide projekteeritud erilahendused (köögimööbel, sisseehitatud kapid jms).

Maja avatud alumiselt korruselt, kus paiknevad kabinet, saunakompleks ja veranda, viib teisele korrusele pilku püüdev trepp, mis mõjub selles interjööris skulptuurse objektina. Teisel korrusel on halli seinas puitpaneelid, sama tooni on ka ruumide kõrged (2,4 m) uksed, mis loovad vahva rütmi valgeks värvitud koridori seintega. Samuti loovad majja projekteeritud läbimõeldud valguslahendused (karniisi-ja süvistatud laevalgustid) meeleolukaid ruumimuljeid.
Ülemisel korrusel on laste toad ja nende ühine vannituba ning vanemate magamistuba ühes garderoobi ja vannitoaga. Samuti on seal majapidamisruum.

«Selles eramus on ka vannitoad mustvalged. Väga vahva oli kasutada üksnes musti ja valgeid keraamilisi plaate,» mainib Trei. «Kodudes eelistatakse enamasti looduskivi imiteerivaid variante.»
«Ehkki iga projekt on erinev ja selle maja arhitektuur inspireeriv, tulid kamin ja trepp ikka meie nägu – oma lihtsuses ajatud ja väljapeetud. Meie duo käekiri jääb paratamatult samaks,» sõnab lõpetuseks Margit Teikari.

Sarnased artiklid