Õhku puhastavad toataimed

TM Kodu&Ehitus
Dereema draakonipuu - see pikkade triibuliste lehtedega taim suudab edukalt kahjutustada lahustitest ja lakkidest eralduvaid triklooretüleenühendeid. | Shutterstock

Juba 80ndail kosmoselaevade õhupuhtuse suurendamise eesmärgil tehtud NASA uuringud kinnitasid, et paljudel taimedel on võime puhastada õhku.


 

Elumajade tõhusamal isolatsioonil on ka varjupool – see muudab ruumide mikrokliima üha suletumaks ja nii eraldub meie kodustes majapidamistes leiduvatest esemetest toa atmosfääri ilma ühegi nähtava hoiatuseta hulk ohtlikke keemilisi ühendeid, nagu benseen, formaldehüüdid ja ammoonium. Ning igapäevaselt sisse hingatava õhu kvaliteedi alahindamine võib viia tõsiste tagajärgedeni: astma, allergiad, peavalud jne. Muidugi peaks ka vanematel majadel olema rajatud korralik ventilatsioon, aga mitte alati pole seda igalpool jõutud teha. Ent kust kõik see kahjulik siis õhku satub?
Pealtnäha täiesti kahjututest allikatest: lisaks liimidele-lahustitele-värvidele-kodukemikaalidele näiteks vaibad (eriti uued), pressitud puidust tooted (vineer, OSB- ja MDF-mööbliplaadid), mööblilakid. Ja ometi pole põhjust õhukvaliteedi parandamise nimel kulutada alati raha kallitele seadmetele – abi pakub ka emake loodus. Nimlet kinnitavad NASA uuringud, et paljudel taimedel on võime siduda õhus kahjulikke ühendeid ja vabastada seeläbi inimesele nii vajaliku hapniku.

Kaunid abilised
 

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid