Mida ette võtta suurte rasuste pooridega?

kodus.ee
Nahahooldusrutiiniga saad pooride ummistumist ennetada ja hoida näonaha murevaba. | Shutterstock

Suured poorid ninal või põskedel võivad olla üsnagi häirivad. Miks need tekivad ja kuidas neid kontrolli all hoida?

Poorid on justkui pisikesed augud naha pinnal, mille kaudu eritub loomulik rasu, mis niisutab nahka. Peale selle on need ka “koduks” kõikidele karvanääpsudele, mis su nahal kasvavad. 
Seega, meil kõigil on poorid! Need on kõikjal üle keha, välja arvatud peopesades ja jalataldadel. Vahel aga tegutsevad poorid stressi, hormoonide ja mitmete väliskeskkonna mõjude tõttu liiga agaralt ning see põhjustab nende ummistumist. Rasu ja surnud naharakke tekib siis ülemäära palju ning tulemuseks on vistrikud. 
Kui akne või ka lihtsalt rasune nahk sind igapäevaselt kiusab, aitavad tooted (nii puhastusvahendid kui ka meigitooted), mis sisaldavad salitsüülhapet. See puhastab ummistunud poore ning eemaldab surnud naharakke. 

Ise „ilu” tegija

Põhjus, miks vistrikud ja silmnähtavad poorid vaid teatud kohtadesse tekivad, peitub selles, et mõned rasunäärmed töötavad aktiivsemalt kui teised. 
Kurb uudis on see, et sa ka ise mõjutad seda. Mida rohkem sa juukseid kammid, seda kiiremini need rasuseks muutuvad. Sama kehtib ka naha kohta. Kas puudutad nägu päeva jooksul tihti? Kui palju hoiad mobiiltelefoni näonaha vastas? Kas pigistad vistrikke ja püüad sõrmedega komedoonidest vabaneda? Kõik need tegevused stimuleerivad rasunäärmeid ja viivad pooridesse mustust. 

Kas poore saab väiksemaks muuta?

Kahjuks on vastus ei. Siiski saad oma nahahooldusrutiiniga pooride ummistumist ennetada ja hoida näonaha murevaba. Kõigepealt leia puhastusvahendid, mis sinu nahatüübiga kõige paremini sobivad ning loo hommikuks ja õhtuks kindel režiim. Püüa vältida õli baasil valmistatud tooteid, sest neil on suurem tõenäosus poore veelgi enam ummistada.

Kuidas poore peita?

Kuigi reaalselt poore kaotada ega väiksemaks muuta pole võimalik, on mõned nipid, mis aitavad neid peita.
Kui koorid nahka regulaarselt, eemaldad surnud naharakud ning naha pinnale ei teki palju rasu. Puhasta nägu pesuvahendiga niisutatud rätiku või marlitükiga. Nägu käte abil vahuga pestes puhastad seda vaid pindmiselt, kui aga teed õrna riidega näol ringjaid liigutusi, poleerid nahka ning stimuleerid ka vereringet. Pea aga meeles, et teeksid seda õrnalt – riiet ei pea tugevalt naha vastu suruma.

Kui soovid intensiivsemat puhastust, investeeri näopuhastusharja. See aitab poore sügavamalt puhastada ning eemaldab isegi naha alla pikema aja jooksul kogunenud mustuse . Siinkohal kehtib samuti soovitus, et sa ei pea harjale lisasurvet avaldama. 
Kõige hullem, mida ummistunud pooridega saab teha, on nende pigistamine. Nahka ärritades võid lisakahju tekitada, poori veel suuremaks muuta või nahale püsiva armi jätta. 

Poorid meigiga peitu!

Kui pärast näo puhastamist ja niisutamist kohe jumestuskreemi peale kannad, võid üsna kiirelt märgata, et see on kogunenud pooridesse ning need veelgi enam esile toonud. Kandes aga enne peale meigialuskreemi, lood meigi ja naha vahele justkui kaitsva müüri ning muudad naha matiks. Nägu tundub siis sile ning jumestustooted ei pääse nii kergelt pooridesse. Ajapikku võib aluskreemi kasutamine ka naha seisukorda parandada.

Kasuta selliseid jumestustoodeteid, mis ei kogune kohe kortsukestesse ja pooridesse. Kindlasti puuderda pärast jumestus- ja peitekreemi kasutamist, et seda ennetada. Kasuks tulevad ka niisutavad jumestuskreemid, mis on päikesekaitsega (vähemalt SPF 15), samuti vananemisvastase toimega tooted. Veel on sinu parimaks valikuks kerge koostisega vahendid – mida paksem kreem, seda enam võib see poore ja kortsukesi rõhutada. 

Must või valge?

Kas tead, mis vahe on avatud ja suletud komedoonil? 
Avatud komedoon ehk “mustpea” on ummistunud poor (võid neid näiteks ninal märgata), mis on osaliselt naha pinnal ning seda ei kata ka õrn nahakiht. Must värvus tekib bakteritest, surnud naharakkudest ja rasust. 
Suletud komedoon ehk “valgepea” on rohkem naha all (üliaeglaselt tekib ja alguses punase täpina . Vastupidiselt “mustpeale” ei ole selle pealmine osa täielikult naha pinnal avatud ning seetõttu pole ka ummistunud mustust nii palju näha.
 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid