Laevärvimise reeglid

kodus.ee
Kui pind on pahteldatud, saab alustada juba kruntimisega ning seejärel katmist laevärviga. | Shutterstock

Kuidas värvida lage, kus on nähtaval laepaneelide vuugid, et lõpptulemus ka ilus oleks?

Tikkurila tootekonsultant Reigo Mägi ütleb, et laepaneelide vuuke üldjuhul kinni ei panda, sest konstruktsioonid siiski liiguvad ja mõrad on väga kiired tulema. (Kui ka pannakse, siis hermeetikut, mis on elastne ja ülevärvitav.)

Vuugid värvitakse esmalt väiksema pintsliga ja siis alles laiema rulliga kogu lagi, soovitab spetsialist.

Esimene reegel: pindade ettevalmistamine algab pesust leeliselise puhastusvahendiga. Viimane eemaldab mustuse, õli, rasva, vaha. Matistab vana värvipinna ja moodustab värvile hea nakkuvusega aluspinnaga ja sobib puhastusvahendiks ka koduses majapidamises.

"Kui vana (veepõhine) värv on laes kooruma hakanud, tuleb kindlasti kõik lahtine eemaldada ja ära pahteldada valge kergpahtliga," lisab Reigo Mägi.

Kui pind on pahteldatud, saab alustada juba kruntimisega ning seejärel katmist laevärviga.

Kui varem on lagi värvitud lahustipõhise värviga ning läigib, tuleks enne pahteldamist pind korralikult pesta ja kindlasti karestada/matistada, et tekitada parem nake.

Valida võiks vastupidava mikrokiust värvirulli, mis on suure värvimahutavuse ja hea kattevõimega.

Tööde järjestus, kui lagi on vaja pahteldada:

1. Pesu

2. Pahteldus

3. Kruntimine

4. Viimistlemine

Tööde järjestus, kui pinnad on siledad ja ei ole vaja pahteldada:

1. Pesu

2. Kruntimine

3. Viimistlemine

Kui alustada lagede värvimisega, tuleb värvida ruum korraga ja vahet mitte sisse jätta. Nii nagu seina värvimisel, kehtivad samad reeglid ka laele, tuleb hoida nn märga joont.

Väga olulised on ka ruumis olev temperatuur ja õhuniiskus. Temperatuur võiks olla 20–22 kraadi ja õhuniiskus 50%.

Kuivamisaeg krundil: puutekuiv  0,5 tundi, ülevärvitav 1–2 tundi.

Köögis gaasipliidi kohal asuv lagi saab rohkem koormust ja kindlasti on sinna kogunenud rasvad, kleepunud tolmu ja isegi tahma. Seda pinda tuleb esmalt kindlasti pesta puhastusvahendiga. Kui on siiski kahtlus et lage pole puhtaks saadud, võiks pinna esmalt kruntida alküüdkruntvärviga. See katab plekid, aitab vältida nende läbiimbumist pinnast ja sellel on hea nakkuvus aluspinnaga.

Kui aja jooksul tekivad lae nurkadesse praod, võib tõmmata nurka uue akrüüli ning ainult laenurga üle tupsutada, kui võimalik, siis sama laevärviga.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid