Kuidas valida istikuid ja mida kontrollida?

Kaja Kurg
Enne ostmist, uuri puudel ja põõsastel lähemalt võrseid. | Shutterstock

Suvelõpu soodsad allahindlused aiaärides tekitavad tõelise ostuhasardi. Istikuid ei maksa siiski uisapäisa ostukärusse kuhjata, sest nii võid koju viia haige, kahjuritega või lihtsalt viletsa taime. Mida kontrollida istikut valides?

* Heida terane pilk lehtedele ja kindlasti ka lehtede alumisele küljele, et avastada võimalikud kahjurid.

* Kui leheservad on kuivanud, istik on niiskest mullast hoolimata kergelt närbunud, lehestik tundub haiglaselt kollakas või lehtedel on ebamääraseid laike, siis on taim tõenäoliselt haige.

* Puudel ja põõsastel uuri lähemalt võrseid: kui kasvud on veel rohtsed, ei jõua need enne külmi piisavalt puituda ning taim võib talvel kahjustuda.

* Kui juured kasvavad poti põhjal olevatest aukudest pikalt välja, on pott jäänud taimele väikeseks. Liiga kaua pitsitatud olekus olnud juured ei pruugi uues kasvukohas hästi kohaneda ja taim juurdub halvasti.


Miks minna istikute sügisesele väljamüügile?
 

Kõigepealt muidugi soodsate hindade pärast. Kui veab ja ihaldatud puid-põõsaid-püsikuid on müügil ka hooaja lõpul, siis saab neid nüüd hulgi osta ning märksa väiksema summa eest rajada suuremaid ühest liigist/sordist põõsastikke või püsilillerühmi ilupeenrale

Aga on muidki põhjusi, miks tasub varasügisel kammida aiaärisid ja puukoole.

Seda võib teha lihtsalt enda harimiseks. Näiteks kui sa otsid oma aeda kauni sügisvärvusega taimi, siis kataloogipildi asemel saad lehevärve nüüd oma silmaga hinnata. Müügiplatsil algab värvipidu varem, kuna potis kasvatatud istikud värvuvad eriti kiiresti ja eredalt.

Suve lõpul võib istikuäris silma jääda ka mõni dekoratiivsete viljadega taim, mis võib sulle just selle pärast meeldima hakata. Sügisel on kaval osta viljapuid, sest mõnel sordil võivad esimesed viljad juba küljes olla ja neid saab hiljem kodus maitsta.

Varasügisel on parim aeg osta ja istutada kevadel varakult kasvu alustavaid või õitsevaid taimi: näiteks forsüütiaid, pajusid ja sõstraid. Kuna sügised on meil muutunud pikaks ja mahedaks, saavad taimed külmadeni rahulikult juurduda ning kevadel ilma soojenedes kohe kasvu alustada.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid