Kuidas rõdul tomatit, kartulit ja henest kasvatada? Kas rõdu peab vastu?
TM Kodu&Ehitus
Rõdule tekkis aed. | Paula Ritanen Närhi

Esmalt, kui otsustad rõdul midagi suuremat kasvatama hakata, hinda, kas sinu rõdu on selleks sobiv. Tasub arvestada sellega, et rõdudel on oma kandevõime; umbes 400–500 kg ruutmeetrile. Mitmeaastased taimed vajavad talvitumiseks suuri kasvupotte ja rohkelt kasvumulda ning märg muld kaalub üsnagi palju.
Aiamulla kuupmeeter kaalub sadu kilosid, ning lisaks on ka taimede kasvuanumate kaal.

 

Tomat

Tomatile sobib soe ja valguserikas kasvukoht. Istuta taimed ämbritesse lehekuus, aga kata taimed kattelooriga külmade ilmade puhul.
Kasta ja väeta korrapäraselt. Eemalda tüvitomatitelt vesivõsud. Pane tomativartele toekepid või riputa need nööridega ning suve lõpul eemalda vartelt alumised lehed. Amplites kasvavad ja põõsastomatid võivad vohada.
Tomat on tuultolmleja; raputa õitseajal taimi, kui klaaspiirdega rõdul õhk piisavalt ei liigu.


Kartul

Kasvukottides kasvatatavad kartulid tunnevad end hästi ka varjulisemal rõdul. Idanda seemnekartulid siseruumides ja istuta taimed suve hakul kasvumullaga täidetud tugevasse kotti, 5–7 kartulit korraga.
Kartulid erilist hoolitsemist ei vaja, küll aga kastmist, kui kasvumuld on juba eelnevalt mineraaliderikas. Kui kartulitaimed on õitsenud, saab juba tasapisi uusi kartuleid hakata noppima.


Ürdid

Ürdid on taimed, kes taluvad nii valgust kui varju ja panevad rõdu lõhnama. Paljudel ürtidel on ka kaunid õied.
Isegi üks ürditaim annab palju saaki, sest ürditaime võsude noppimine vaid annab taimele kasvujõudu juurde. Rõdul kasvavad ürdid on alati söögiks lauale panna. Rõdutaimedeks kõlbavad nii taimeaiast saadud taimed kui ka toidupoes taimeletist valitud potitaimed, mis tuleb suurematesse pottidesse ümber istutada kohe koju jõudnuna.


Hernes

Herne erinevad liigid kasvavad hästi ka rõdupottides. Saadaval on valge- ja roosaõielisi hernetaimi, kes on võrreldavad dekoratiivliaanidega.
Külva herneseemned lehekuus 8-liitrisesse mullaga täidetud ämbrisse ning torka sinna ka pajuvitstest toepulgad. Seo hernekepid kokku nööriga obeliskilaadseks.
Herne seemned idanevad eriti kiiresti siis, kui neid enne külvi öö otsa vees leotada; hernesaaki saab juba kesksuvel. Muide, on hernesorte, mida saab süüa koos kaunadega.


Lilled

Päikest tahavad pelargooniumid, petuuniad, peiulilled, põõsas-hõbekakrad ja mägisibulad. Need taimed vajavad igapäevast kastmist.
Poolvarjus olev rõdu on sobilik suvelillede kasvatamiseks. Eriti armastavad poolvarju lobeelia, südajas suutera ja sultan-lemmalts.
Maja varjupoolel olevale rõdule tasub tuua suuri lilli. Varju taluvad hästi hortensiad, fuksiad, sõnajalad ja ürdid.

Allikas: TM Kodu&Ehitus
Milliseid hernesorte külvata, sellest loe SIIT.

Sarnased artiklid