Kuidas muuta aed lastele atraktiivsemaks

Sisuturundus
Lapsed võiks aias või koduõuel leida huvitavat tegevust, et rohkem õues viibida. | Hansaplant

Laste õueala ja mängumaja aia rajamine ning hilisem kasutamine on mitmekülgselt arendav tegevus mudilastele, aga ühtlasi kogu pere rõõmustav ja koduaeda kaunistav ettevõtmine. 

Kuna lapsed õpivad läbi mängimise, siis võiks tagahoovi mängumaja aed olla hubane ja kompleksne, mis võimaldaks lapsel maailma avastada läbi meelte ja tegevuste.

Tegevusrõõmu tarbeks tuleks leida koht liivakastile või kaldseinale, et saaks kriitidega joonistada, samuti võiks seal olla eri värvi ja nummerdatud puidust kettaid, kiik või võrkkiik, kus lõõgastuda ja väikesed aiatööristad ja aiakäru, et laps saaks pereliikmete eeskujul aiatöid jäljendada või kaasa lüüa.

Mänguala planeerimisel võiks mõelda ka maja juurde viivatele radadele ja teedele. Teeradade kujundamisel tasub kasutada puukettaid või puitu, erivärvlisi kive, puukooremultši ning ääristamiseks palgijuppe või roikaid ehk käepäraseid vahendeid.

Kaunis ebajasmiin. | Shutterstock

Ilu ja tegevust aastaringi

Juhul, kui mängumaja asub lagedas hoovis, võiks mõelda kõrghaljastuse rajamisele. Laste naabrusesse sobib hästi tume aroonia või magesõstar. Kevadel see sõstrapõõsas lehtib enne teisi - värsked lehed on ilusad.

Naabriks või taustaks sobivad enelad, mis oleks esimesed kevadekuulutajad ning aitavad väikese aia kutsuvamaks muuta. Paigutuse juures tuleb arvestada aga kohe sellega, et põõsad kasvavad iga aastaga suuremaks. Neid tuleb vahel kärpida ja hooldada.

Kui aed ja maatükk võimaldavad, võiks lõhnavatest taimedest mängumaja naabrusesse rajada piparmündipeenrad, veidi eemale istutada pärnapuid, sireleid ja ebajasmiini põõsaid.

Aias võiks olla piisavalt lilli, mis liblikaid juurde meelitavad. | Shutterstock

Värvid aias

Selleks, et suvises aias oleks värve, rajage nurgake ka lilledele. Kindlasti peab selle taimevaliku juures jälgima, et need õied ei oleks mürgised ega meelitaks ligi mesilasi. Lilledest, mis pikendavad suve ja meelitavad ligi liblikaid, võib kaaluda hiidiisopit, kukesaba, kukeharja, heleeniumeid, päevakübaraid ja eri värvi kurerehasid.

Mängumajaga või lastele ehitatud onni ümber saab külvata oad ja herned. Hiljem saavad vanemad aidata lastel suunata nende võrseid karkassile. Roheline taimevaip moodustab peagi onnile katuse. Mudilastel on võimalik jälgida ronitaime kasvu, hoolitseda ja kasta taimi. Viimaks, kui kui kaunviljad kasvavad, saavad nad omakasvatatud viljadega onnis maiustada.
 

Miks mitte teha enda hoovi väike mänguväljak?
 

Võimalused selleks on soodsamad kui kunagi varem. Hansaplandist leiab Parkwoodi toodetud mänguväljakuid hea hinnaga.
Ilmselt on Eestimaal aastas kaks korda, kus laste õue tormamist on peaaegu võimatu ära hoida. Kui sajab alla esimene lumi ja kui saabub esimene soojem ja päikeselisem kevadpäev, siis on lapsed nagu võluväel õues. Talvel lahutab laste meelt taevast sadav lumi ja muu jaoks silmi ei jätkugi, aga mida teha kevadel?
Aasta-aastalt kerkib linnadesse rohkem mänguväljakuid ja paiku, kus lastega aega veeta. Mänguväljakutel käimine on küll vahva ja tore tegevus, ent nõuab lapsevanemalt oma aja ohverdamist. Suurele mänguväljakule minek on omaette ettevõtmine.

Sarnased artiklid