Esmalt võiks esitada küsimuse, millise eluviisiga inimene ma olen? Kas olen armutult tormav või plaanipärast elu elav inimene, kas mu kodu on lõputult sõpradele avatud või eelistan omaette akusid laadida, kas mul ja mu lähedastel on mingeid erilisi vajadusi?
Nendele küsimustele vastates jõuab kiiresti arusaamiseni, et kodu heaks toimimiseks tuleb nende iseärasustega kindlasti arvestada. Pole mõtet luua illusiooni, et telerist nähtud kunstkodu sind ja su bernhardiinist sõpra samasuguste sillerdavate klaaspindadega iga kord ees ootab ja lõunamaa seriaalist inspireerituna koju taritud kunstlillepostament veel peale poja liivakastisõprade külaskäiku püsti on. Pole mõtet loota, et peale uude koju kolimist teismeline laps oma riideid põrandale ei loobi, kui tal pole funktsioneerivat riidekappi.
Tsoneerige!
Mida väiksem elamispind, seda läbimõeldumalt peaksid eri tsoonid olema läbi mängitud. Eriti oluline on see avatud köögiplaneeringuga korterite puhul, kus tihti ka professionaalne sisekujunaja kõvasti ajusid peab ragistama ja ülihead lahendust saada ei olegi võimalik, sest planeering on väga mõtlematu ja kõiki tegevusi valutult ühte tuppa suruda oleks paras kübaratrikk.
On tähtis jälgida, et eri tsoonid ei kattuks nii, et üks toiming segab teist: näiteks köögi tööpind asub liikumise tuiksoonel, telerist pildi nägemiseks tuleb kõõritada üle söögilauas istujate jne. Selliste ruumiapsakate vältimiseks on tõhus viis need tegevused eri värvi pliiatsitega plaanile märkida.
Plaanile tuleb kanda ka käigurajad, näiteks tee magamistoast läbi elutoa vannituppa. Kui on plaanis sellele alale mööblit paigutada, on hilisemad arusaamatused kerged tulema, sinikad pealekauba.
Viga võib kergesti tekkida eri tegevustele liiga vähest ruumi varudes. Ka toitu valmistav inimene võtab ruumi! Et mitte eksida, tasub teha joonis mõõtkavas, sest ükski ese ei hakka sellepärast vähem ruumi võtma, kui ta väiksemana plaanile kanda.
Nüüd võite märgata, et avatud köök-elutuppa peavad mahtuma peale õhtuse telerivaatamise ka kokkamine ja söömine, töönurk, klaveri harjutamine ja veel sada toimingut. Igale toimingule tuleb jagada proportsionaalselt ruumi – mõneminutiliseks arvetemaksmiseks ei pea broneerima poolt elamist hiiglasliku kirjutuslaua tarbeks, eriti kui tihti külaskäiv seltskond diivanile istuma ei mahu. Kui oled oma eluviisile ergonoomilise ruumilahenduse leidnud, on aeg asuda järgmiste valikute juurde.
Unusta mood ja kaupluses nähtu
Nimekiri. Teeme nimekirja asjadest, milleta ei suuda oma harjumuspärast elu elada. Lisaks kõigele enda jaoks elementaarsele märgi juurde ka esemed, mille puudumist oma elus oled teravalt tajunud, nt hiiglaslik raamaturiiul, spetsiifiline töönurk, vitriinkapp portselanikollektsioonile, koht trummikomplektile. See nimekiri võib olla päris pikk.
Üllatusega võib märgata, et tegelikult ei vaja sa eriti diivanilauda, sest selle peal hoitakse vaid jalgu ning tumba täidaks selle funktsiooni palju paremini. Või ei õpi koolilaps kunagi kirjutuslaua taga ning talle kuluks ära hoopis voodi juurde nihutatav kirjutuskonsool.
Teadlikud valikud on see teema, millega tegeletakse häda sunnil. Tihti on selleks haigus. “Ma tean täpselt, mis on mulle omane – tunnen selle poes kohe ära”, kuulen oma töös tellijaid ütlemas. Valdavalt annab see siiski märku inimesest, kes keskendub detailile. Detaili nägemine on suur õnnistus, kui seda teha terviku loomise nimel. Kahjuks tagab selliste suurepäraste tunnetuslike leidude kaootiline kuhjamine pudupoe tulemuse.
Kui puudub kindel arusaam enda jaoks sobivaimast keskkonnast, võib abi olla sellest, kui meenutad, millist laadi interjöörides oled end tihti väga hästi tundnud. Mis selle tunde tekitas? Kas valgus, heli, koloriit, teid ümbritsenud materjalid või hoopis mingi kindla väljanägemisega mööbliesemed või kunstikogu. Tee see valik ainult oma tunnetusest lähtuvalt, unustage mood ja kauplustes nähtu! Siin võibki olla võti oma kodu üldise iseloomu leidmisel ja loomisel.
Kui olete oma korterikaaslastega ühistele otsustele jõudnud, siis märkige need raskuspunktid üles – domineerivaid punkte võib ka mitu olla – need hakkavad igat valikut raamima ja muudavad otsuste tegemise oluliselt lihtsamaks. Kui olete näiteks otsustanud rajada valgusküllase sooja korteri, milles on natuke suurlinlikku elegantsi, jätate nüüd ostmata Lõuna-Prantsuse maamaja stiilis söögilaua, mis ju iseenesest on võrratu leid. Kõige keerulisem on oskus terviku nimel loobuda raamistikku mitte mahtuvatest esemetest-detailidest.
Stiil. Eestlane on praktiline ja stiilijutt mõjub pigem peletavalt, ometi ei valmista meile miski suuremat naudingut naabri tunnustusest ja soovist sama hästi või veel paremini elada.
Stiilseks elamiseks saame nimetada terviklikku kodu. Stiilsuse loob elanike erilisust detailideni arvestav keskkond. Stiilsuse saavutamisel ongi abiks needsamad märksõnad, mille olete oma kaaslastega kindlaks määranud. Mõelge välja, mis on need kujunduslikud detailid, mis võiksid teie elupinnast peenikese punase joonena läbi joosta, et siduda kõik eelnevad valikud.
Abiks algajale
■ Kogu korterit läbiv domineeriv värv või värvikombinatsioon mahedama baastooni kõrval on üks lollikindlamaid võtteid.
■ Läbivad viimistlusmaterjalid. Näiteks esiku seinas kasutatud graniit kordub kamina juures ja terrassil; sarnase viimistlusega puitpinnad. Sarnased klaasid nii siseustel kui ka köögi tööpinna kohal seinas.
■ Mööbli ja sisustusmaterjalide viimistlust läbib ühtne materjalivalik. Näiteks mustaks peitsitud kasespoon, kõrgläikelised valged pinnad, klaas, ühesuguse viimistlusega metallpinnad.
■ Siduv motiiv või teema tapeetidel, kardinatel, vaipadel: ruut, roosimotiiv, täpp vm.
■ Ajastukindlad detailid ja mööbliesemed; pildid, millel kujutatakse seda ajastut, detailid.
■ Kunst ja graafika, kindla autori kollektsioon, fotod, plakatid, pisiplastika, keraamika.
■ Valgustid võiksid olla kas siduva materjali või vormiga: opaalklaas, kirgas klaas, tekstiil, metall.
Seda nimekirja saab igaüks oma kodust arusaamise järgi laiendada. Endale sobivaid nippe noppides peaks eripärane tulemus olema garanteeritud.
Kõige raskem oma kodu kujundamisel on jälgida enda püstitatud plaani ja ohjata endas kirglikku kodukaunistajat, kes tõstab meis pead igal kevadel. Peamine: ärge kartke erineda! Head sisustamist!
Allikas: TM Kodu&Ehitus