Kuidas aru saada, kas sa oled säästlik või koonerdaja?

kodus.ee
Kas veeretada iga hinna eest igat senti või mõelda oma otsused hoolikalt läbi? | Shutterstock

Tihti nimetatakse säästlikke inimesi koonerdajateks ning sellel sõnal on ühiskonnas negatiivne varjund. Säästlikkus ja koonerdamine on aga kaks üsnagi erinevat eluviisi. Kes oled sina? 

Koonerdaja jaoks on kõige olulisem hind, säästliku inimese jaoks aga väärtus. Toome mõned näited.

Koonerdaja otsib iga toote ja teenuse puhul kõige madalamat hinda. Säästja otsib toodete ja teenuste puhul parimat hinna ja kvaliteedi suhet.

Koonerdaja tahab kõike saada kõige odavama hinnaga. Säästja otsib enamasti odavamat hinda, kuid end ajaoks väga olulistes valdkondades on nõus rohkem raha välja käima.

Koonerdaja elustiil mõjutab otseselt ka temaga koos elavaid või kokku puutuvaid inimesi. Säästliku inimese säästlikkus mõjutab ainult teda ennast.

Koonerdajad mõtlevad tihti vaid enda peale. Näiteks tuttavatega väljas söömas käies lasevad nad teistel jootraha jätta või üritavad lausa arve maksmise teiste õlule jätta. Säästlik inimene mõtleb ette ja teab, kui palju ja mille peale ta saab mingil hetkel raha kulutada.

Koonerdajad tahavad võimalikult palju kõike tasuta saada ning ei hinda seetõttu tihti teiste inimeste tööd ja panust.
Säästlik inimene üritab endale samuti paremaid tingimusi välja rääkida, kuid teab, et see on kauplemine ja neil pole otseselt õigust mingile erilisele diilile.

Üldjuhul on säästlikud inimesed oma rahaasjade korraldamisega palju edukamad kui koonerdajad, kuna paljudes valdkondades või kõige odavama hinna tagaajamine lõpuks hoopis kallimaks osutuda, kui parema kvaliteedi eest sobivat hinda makstes.

Näiteks pesumasinat ostes ainult hinnalipikul olevast numbrist lähtudes võib tekkida olukord, kus hiljem läheb masinaga seotud igapäevastele kuludele (vesi ja elekter) rohkem raha kui mõne kallima ja kvaliteetsema mudeli kasuks otsustamisel. Pikas perspektiivis tasub kallim pesumasin ennast lõpuks ära.

Koonerdajatel on üheks omaduseks ka see, et nad avaldavad tihti arvamust, et kõik hinnad on liiga kallid. Säästlik inimene ei vingu kalliste hindade üle vaid jätab lihtsalt asja ostmata, kui see tema plaaniga kokku ei sobi.

Ka tavamõistes väga rikas miljonär võib olla koonerdaja, vaatamata sellele, et tal oleks võimalik lubada kõike ja rohkem veel. Küsimus pole varade suuruses vaid mõttemallis. Maailmas on palju näiteid, kus väga rikkad koonerdajad on terve elu iga senti lugenud ja surevad lõpuks suure varanduse otsas.
Allikas: rahajutud.ee

Sarnased artiklid