Kõik, mida pead teadma toataimede soovidest raskel ajal

Kaja Kurg
Asalea vajab talvel vaid mõnda soojakraadi. | Shutterstock

Järgnev meelespea kulub toataimede sügis-talvisel hooldusel ära.

* Lähistroopikast pärit taimed tahavad olla talvel jahedas (5–15°) valgusküllases kohas: inglitrompet, fatsia, helksiine, kalanhoe, luuderohi, noliina, pelargoon, tradeskantsia, rohtliilia, enamik kaktusi ja teisi sukulente, tsitrused (apelsini-, sidruni- ja mandariinipuu), osa sõnajalgu (nt adiantum ja äärisjalg); palmidest karus-, datli- ja kääbuspalm. Kui sooja on aga pidevalt üle 15°, õhk on kuiv ja aasta kõige pimedamatel kuudel loomulikku valgust vaid 6–7 tundi ööpäevas, siis nad venivad välja ning haigestuvad kergesti.

* Vaid mõnda soojakraadi vajavad talvel alpikann, asalea, aukuuba, fuksia, kameelia, kannatuslill, loorberipuu, oleander.

* Osa troopikataimi nõuab talvel vähemalt 18° sooja ja niisket õhku: paljud bromeeliad, flamingolilled, osa orhideedest, selaginellid jpt. Õhuniiskust aitab suurendada sage piserdamine.

* Paljud levinud troopikataimed saavad aasta läbi hakkama 18–20° toas erinõudmisi esitamata: nõelköis, kummipuu, filodendronid, säntpoolia, havisabad, diifenbahhia, draakonipuu sordid, tiigerlehikud, marantad, sõrgköied, ebakrooton, kruvipuu ehk pandan, tõlvpuu sordid, osa bromeelialisi (gusmaania, ekmea); osa sõnajalgu (nefroleep, sarvsõnajalg), osa palme (nt kentiapalm).

* Mõned taimed talvituvad ühtviisi hästi nii jahedas kui ka soojas: nt lehtliilia, kliivia, hibisk, abuutilon.

* NB! Talvitumistemperatuur sõltub suuresti valgusoludest: mida vähem valgust, seda jahedam olgu ruum.

* Valgusnõudlikud taimed tõsta talvel lõunapoolsele aknale. Eriti palju valgust vajavad ebakrooton, fuksia, hibisk, kalanhoe, enamik palme, noliina, pelargoon, ratsuritäht, tääkliilia.

 

Anna meile valgust!
 

Pimedatel kuudel on toataimehädade kõige sagedasem põhjus valguse vähesus.

Hilissügisel ja talvel pilves ilmaga võib langeda aknalauale 12 tunni jooksul vaid 500 luksi (lx) valgust. Seda on hea teada, sest …

… valgusnõudlikud taimed tahaksid saada sama aja jooksul vähemalt 1500 lx;

… rohkem valgust vajavad ka kirjulehised liigid-sordid, kuna neil on fotosünteesivat pinda vähem;

… mõõduka valgusvajadusega toataimi kosutab vähemalt 1000 lx;

… varjulembestele on 500–700 lx piisav.

Taimelampidega saad oma nõudlikumate lemmikute eluolu märgatavalt parandada.

 

Toalillehooldaja meelepea
 

* Kasta vaid toasooja veega.

* Kogu mullapall on korralikult niiskunud vaid siis, kui kastmisvesi on valgunud poti alusele. Vala see sealt ära.

* Jälgi, et ilupoti põhjal poleks seisvat vett.

* Läbikuivanud mullapalliga taim tõsta koos potiga terveks ööpäevaks toasooja vette. Tuhkkuiva mullapalli on teatavasti võimatu kasta, sest vesi ei imendu, vaid voolab poti seina äärde tekkinud praost alusele.

* Taimed ei talu tõmbetuult. Tuba õhutades tõsta nad aknalaualt ära või õhuta tuba teise ruumi kaudu.

* Kontrolli lehti ja lehekaenlaid vähemalt paar korda kuus, et avastada vill- või kilptäi. Kui märkad kahtlast liikumist lehtede ümber, on platsis karilased. Kahjustatud taim vii võimaluse korral eraldi jahedamasse ruumi. Kahjuritõrje on seda mõjusam, mida varem sellega alustada.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid