Katusemeister: kivikatuse saab paigaldatud sama aja- ja rahakuluga kui muud katusekatted

kodus.ee
Lahtiste kätega koduomanik võib väga vabalt oma majale ise kivikatuse paigaldada. | Shutterstock

Kivikatuse paigaldus ei ole tänapäeval keerukam võrreldes teiste katusematerjalidega ning ka töö ajakulu ja maksumus on enamasti sama, ütleb 13 aastat katuseid ehitanud OÜ Katusepartner juhataja Vaiko Ülejõe. Tema sõnul saab majaomanik eramajale katuse paigaldamisega ise hakkama, kui eeltöö korralikult teha ja paigaldusjuhendit järgida. 

Kas kivikatuse paigaldus on tõepoolest keerukam võrreldes plekk-katuse ja teiste materjalidega nagu sageli räägitakse?

Kui töö on selge, siis ei ole keerukam. Kivikatuse puhul on kõige raskem kivide tõstmine katusele, mis on tubli füüsiline töö ja võtab tavalise eramaja puhul vähemalt 3–4 tundi aega. Seda tööd tehes on oluline kivipakid katusel õige vahemaaga ära jaotada, et kivid oleks paigalduse ajal võimalikult lähedalt võtta ning poleks vaja neid ümber tõsta. Kivid on mõistlik katusele tõsta tõstukiga. Paraku 75% klientidest ei mõtle kive ostes, kuidas need katusele saavad. Mina soovitan igal juhul tellida ka kivitõste katusele.  

 

Kuivõrd vastab tõele, et kivikatuse ehitamine võtab rohkem aega võrreldes muude materjalidega?

Katusekivi ning Eestis populaarse kiviprofiiliga plekk-katuse paigalduseks kulub täpselt sama palju aega, klassikalise sileda plekiprofiiliga läheb võibolla natuke kiiremini – 200-ruutmeetrise keskmise eramaja katuse puhul maksimaalselt päeva.
Bituumensindli paigaldus võtab rohkem aega, kuna tuleb teha õiged tuulutusvahed ning enne kattematerjali pealepanekut paigaldada sarikatele täislaudis või niiskuskindel OSB-plaat. Suurte eterniitplaatide paigaldus läheb suhteliselt kiiresti, kui eeltöö on korralikult tehtud, samas väikeste plaatidega võtab töö rohkem aega. Võrreldes kivikatuse ehitusega on eterniidi paigaldus erinev ja aegavõtvam seetõttu, et eterniitplaate ei saa enne töö algust katusele valmis tõsta, vaid need tuleb töö käigus ükshaaval  katusele viia. 

 

Miks arvatakse, et kivikatuse paigaldus on kallim võrreldes muude materjalidega? 

Meil on kivikatuse ja plekk-katuse paigaldus samas hinnas, samas katusekivi enda hind on keskmise eramaja puhul 200–300 eurot soodsam.
Paigaldustöö maksumus sõltub palju ka katuse keerukusest ehk kui palju on katusel neele, kaldharjasid, vintskappe jne. Keskmiselt on katusepaigalduse töö hind 24 eurot ruutmeeter (sisaldab käibemaksu) sõltumata materjalist. 

 

Millised katusepaigaldusega seotud müüte olete klientidega suheldes veel kohanud?

Põhiküsimus on, kas vana maja karkass peab vastu. Siis olen vaadanud konstruktsioonid üle ja teinud tugevusarvutused ning üldjuhul selgub, et kõik sobib kivikatuse paigaldamiseks. Mõne vana maja puhul on tõesti olnud vajalik sarikate vahetus või toolvärgi ehitus sarikate toestamiseks. 

 Vahel arvatakse, et kivikatuse paigaldus on kallim ja võtab palju aega, aga see ei ole nii. Õppinud meister jõuab ühe suure plekipaani paigaldamise ajaga laduda ühe rea katusekive räästast harjani, mis teeb välja sama suure katusepinna. 
 

Kui majaomanik ostab katusekivid ja tahab ise need oma eramu katusele paigaldada, siis kas see on mõistlik mõte?

Kindlasti on see mõistlik mõte, kui ta järgib paigaldusjuhendit, valib õiges mõõdus tuulutusliistud ja roovid ning täpse roovi sammu. Kui roovi samm ei ole õige, ei jää katus pärast ideaalselt ilus vaadata, kuigi veepidavust see ei mõjuta. Ka katuse kallet tuleb jälgida: see peab kivikatuse paigaldamiseks olema vähemalt 14 kraadi. Kõige raskemad on kaldharjade ja katuseneelude tegemine, mis vajavad korralikke tuulutusliiste, samuti ei tohi naelu lüüa neelu põhja. Tuleb valida ka kvaliteetne aluskate ja õigesti paigaldada, sest odavad aluskatted venivad välja ning majas tekkiv kondensvesi valgub soojustuse vahele. Kondensi minemajuhtimiseks tuleb kindlasti teha ka katuseharja tuulutus. Aga kokkuvõttes võib öelda, et eraklient võib väga vabalt oma majale ise kivikatuse paigaldada. 

Sarnased artiklid