Kas teadsid, et kodukindlustusega on kaitstud ka sinuga kaasas liikuv vara, näiteks mobiiltelefon?

kodus.ee
Mobiiltelefonid on küll koduse varana kindlustatud, kuid kindlasti enne kindlustuslepingu sõlmimist tasub endale oluliste seadmete osas tingimused üle vaadata. | Shutterstock

Sageli on inimestele üllatav, et kodust vara saab kindlustada ning ka kahjud kuuluvad hüvitamisele. Ei osata arvatagi, et mobiiltelefon või televiisor on koduse vara alt kaitstud ning kindlustatud on ka kaasas olev vara. IIZI kodukindlustuse tootejuht Gertu Karbus jagab nõuandeid koduse vara kindlustamisest.

Kuidas Sinu kodune vara kaitstud on?
 

Kui oled kodukindlustusega kindlustanud ka kodus oleva vara, siis pakutakse kaitset ka näiteks mööblile ja tehnikale aga ka väljaspool kodu kaasasolevale varale, näiteks mobiiltelefonile või sülearvutile. Sinuga kaasas olevaid esemed on kindlustatud nii Eesti kui ka maailma piires.

„Kaasas kantavale varale on üldjuhul seatud piirsumma, mis olenevalt kindlustusseltsist jääb 1000-2000 € vahele, mis tähendab, et sellest summast rohkem ei hüvitata,“ kommenteerib kodukindlustuse tootejuht.
 

Kuidas on mobiiltelefonidega?

„Mobiiltelefonid on küll koduse varana kindlustatud, kuid kindlasti enne kindlustuslepingu sõlmimist tasub endale oluliste seadmete osas tingimused üle vaadata,“ rõhutab Gertu Karbus.

Sagedaste mobiiltelefonide kahjude tõttu on viimasel ajal kindlustusseltsid hakanud nutiseadmete kindlustamist ja seega ka hüvitamisi piirama. Paljud kindlustusseltsid on näiteks tõstnud nutiseadmete kindlustamise puhul miinimum omavastust või siis rakendatakse kahju korral kahekordset omavastust.


Kas panipaigas või näiteks garaažis hoitav vara on kindlustatud? Kuidas on jalgratta varguse puhul?

Jah, kodune vara on panipaigas kindlustatud. „Oluline on arvestada, et üldiselt, olenevalt kindlustusseltsist, pakutakse kaitset 10% ulatuses koduse vara summast,“ lisab Gertu Karbus. Kodukindlustuse puhul on kindlustusjuhtumiks näiteks jalgratta vargus kodust (ka garaažist, panipaigast), osade kindlustusseltside puhul ka avalikust kohast (loomulikult peab jalgratas olema lukustatud).
Olenevalt kindlustusseltsist on näiteks koduse varana kindlustatud ka jalgrattahoidja, sõidukilt eemaldatud veljed ja rehvid ning katuseboks ja -raam.

Varguse korral tuleb kutsuda politsei, kes sündmuse fikseerib. Kindlustusjuhtumiks on ootamatu ja ettenägematu olukord, seega ei hüvitata tavapärase kasutamise käigus koduse vara (näiteks jalgratta) kulumist.


Millised lisakaitsed kodukindlustuse puhul veel olulised on?

Vastutuskindlustus on abiks, kui kahju tehakse kellelegi kolmandale. Näiteks olukorras, mil Sinu korterist saab alguse veeuputus, mis võib rikkuda ka naabrite kodud. Eramajade omanikele soovitame ka vastutuskindlustust, mis on näiteks abiks kui tormiga läheb Sinu hoovist lendu mõni ese, mis tekitab kahju naabrile. Samuti juhul, kui lapsed kogemata külas olles midagi lõhuvad või mänguhoos maandub pall naabri aknasse.

Soovitame ka ajutise eluaseme üürikulu kaitse kindlustust. „See on abiks, kui tekib kodukindlustuse kahju ning oma kodus samal ajal elada ei ole võimalik,“ kommenteerib IIZI kodukindlustuse tootejuht. Sulle hüvitatakse kolimiskulud ning ka ajutise eluaseme üürikulud.

Sarnased artiklid