Kas roosil on elulootust, kui varred on mustad?

Kaja Kurg
Kui mai algul mullakuhila ettevaatlikult lahti ajada ning võrsete alumine osa on roheline ja pungad paisunud, on põõsas elus. | Shutterstock

Lugeja küsib: Märkasin aprilli keskel roosipeenart korrastades, et ühel põõsal olid varred kahtlaselt tumedad, ütleks, et lausa mustad. Kas roos on hukkunud ja tuleks välja kaevata? 

Loodetavasti ei mullanud sa aprilli keskel roose veel lahti. Varretüükaid ümbritsev mullakuhil soojeneb kevadilmaga ja kui neil olevad pungad pole hukkunud, alustavad nad soojuses elutegevust. Üles võivad ärgata ka vartel olevad uinuvad pungad.

Kui sa mai algul mullakuhila ettevaatlikult lahti ajad ning võrsete alumine osa on roheline ja pungad paisunud, on põõsas elus.

Aga lootus püsib isegi juhul, kui ka võrsete mullakuhilas olnud osa on tumenenud. Nimelt võib pookekoht – jämedam mügarjas koht, kust väljuvad kultuurvõrsed – , elus olla. See jääb mullapinnast veidi madalamale. (Pookekoht tuleb istutamisel panna 5–8 cm sügavusele mulla sisse.)

Lõika kõik elutud oksad pookekohani maha ja pane köndi peale tagurpidi liitrine klaaspurk. On taimel veel hing sees, ergutab soe niiske keskkond uinuvate pungade arengut ning roos ärkab ellu. Aga kui kümne päeva jooksul midagi ei juhtu, on lõplikult kindel, et põõsas on välja läinud.

Pärast lõikamist ja peenra korrastamist kobesta mulda 10–15 cm sügavuselt ning sega mulda väetis (nt roosi eriväetis või suurema lämmastikusisaldusega kevadine aia kompleksväetis).

 

Kas roosivõrse on elus või surnud?
 

Selle kindlakstegemiseks lõika tumenenud vars aiakääridega läbi. Surnud võrse on seest pruun. Kui läbilõikes on aga heledat puitu ja see on mahlane, on taimes eluvaim sees ja põõsas taastub, tuleb vaid kannatlikult oodata.

 

Tähtis teada roose lõigates

Roosivartel olevad punakaspruunid laigud on koorepõletikku põhjustava seene kahjustus. See nakkab ka aiakääride kaudu. Ära kasuta samu kääre haigete ja tervete rooside lõikamisel. Pärast nakatunud okste lõikamist desinfitseeri käärid. Tõhusalt hävitab haigustekitajad see, kui hoiad terasid mõni hetk tuleleegis. Kasutada võib ka piiritust ja vedelat pesuvalgendit (ACE jm).

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid