Kas piim on ikka tervislik?

Kodutohter
07.08.2021
Shutterstock

Piimatoodete tervislikkus tekitab vaidlusi. Uuringud näitavad siiski, et mõõdukalt kasutades on piimatooted tervislikud ja vajalikud.

Piim on toitaineterikas ja sisaldab palju erinevaid vitamiine, mineraale ja inimesele väga sobivas vahekorras valke. Piimavalgud sisaldavad kõiki inimorganismi jaoks asendamatuid aminohappeid. Piim on väga heaks kaltsiumiallikaks ja üsna heaks magneesiumiallikaks. Juues kaks klaasi piima või keefirit, saab sellest ka umbes 15% päevasest soovituslikust kaaliumikogusest. Vitamiinidest tasub ennekõike mainida piima vitamiini B12 sisaldust ning rikastatud piimatoodete puhul D-vitamiini, mis aitab kaasa piimas leiduva kaltsiumi omastumisele.

Mitte ükski uurimus pole kinnitanud, et mõõdukalt tarbitud piimatooted oleksid tervisele kahjulikud. Toitainete ja valgu sisaldus võib piimas olla väga erinev. See oleneb lehmade tõust, toidust, mida nad söövad ja ravimitest mida nende raviks kasutatakse. Piim või toetada immuunsüsteemi ja vähendada vähiriski, kuid võib ka seda suurendada. Seda sel juhul, kui piima on kogunenud lehmade hoiutingimuste tagajärjel stressihormoone, insuliini, antibiootikume või kasvuhormoone.

Kellele piim ei meeldi või ei sobi, võib juua ja süüa probiootilisi piimatooteid, nagu keefiri ja jogurtit. Need on kasulikud seedimisele ja kasvatavad häid soolebakterid.

Soovituslik kogus on 1-2 klaasi piima või keefiri päevas jalisaks paar viilu juustu. Piimatoodete valimisel peaks jälgima rasva- ja soolakogust, sest juustud on üsna suure rasvasisaldusega ja soolased.

Kõikvõimalikud taimsed piimad ei asenda piima ega piimatooteid, sest nende koostis on täiesti teine.

Sarnased artiklid