Kas ohatiseviirusest saab lahti?

Kodutohter
Miljoneid inimesi kimbutab herpes-viirus. | Shutterstock

Hiljuti avaldatud uuringus selgitavad teadlased, kuidas viirus nimega Herpes simplex, mis avaldub näiteks herpese ehk ohatisena, ühelt inimeselt teisele kandudes muutub. 

Maailmas on miljoneid inimesi, kellel on Herpes simplex; sellel on erinevaid viirusevariante, mis olenevad inimeste päritolust ja elukohast. Nakatuda võib juba imiku- või väikelapseeas. Nakkus kantakse edasi inimeselt inimesele otsekontaktiga, näiteks suudlemisel; võimalik on ka piisknakkus. Viirus on DNA-tüüpi ja väga vastupidav ravimitele ning välisteguritele ning seda on raske ennetada ja võimatu välja ravida.
Teadlased arvavad, et ühelt inimeselt teisele kandudes see viirus muundub. Eriti pakkus neile huvi peresisene nakatumine ehk see, kuidas viirus muutub isalt pojale üle minnes. Tuli välja, et geneetiliselt oli Herpes simplex väga sarnane. Hiirtega tehtud katsetes arenes viirus samuti umbes sama kiirusega. Seega viirus ei muutu kuigi palju, kui nakatumine toimub lähisugulaste vahel. Nüüd plaanivad teadlased uurida, kuidas viirus muundub, kui nakatumine ei toimu lähisugulaste vahel.
Teadlased loodavad, et see teave on kasulik viiruse ravi ja vaktsiinide väljatöötamiseks.

Allikas: Scientific Reports

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid