Kas astma juhib sinu elu või juhid sina astmat?

Siiri Lelumees
Shutterstock

Astma on hingamisteede krooniline immuunpõletikuline haigus, mis kulgeb perioodilise hingamistakistusega. Viimane on tingitud põletikust, mis muudab väikesed hingamisteed ahtamaks ja ülitundlikuks erinevate ärritajate suhtes. Asjasse toob selgust Põhja-Tallinna regionaalhaigla sisehaiguste kliiniku juhataja ja kopsuarst Pille Mukk.

Astma on haigus, mis võib avalduda igas vanuses ja kogu elu jooksul. "Organismis on hingamisteedes põletik, mis põhjustab astma sümptomeid. See on krooniline haigus, mis tähendab, et seda ei saa täielikult välja ravida," nendib kopsuarst Pille Mukk.

"Nooremas või lapseeas avaldudes on astma sageli seotud erinevate allergiatega – see tähendab, et organismis on allergiline foon. Allergia on n-ö ülereageerimine mingi välise teguri suhtes. Hingamisteedes väljendub see hingamisteede hüperaktiivsuses: bronhiaalpuu reageerib nii, et tekib hingamisteede ahenemine ehk obstruktsioon. See muutus annab astmale tüüpilised sümptomid: vilistamise, köha, hingamisraskused," selgitab kopsuarst.

Edasi lugemiseks

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid