Iiriseid kimbutavad haigused ja kahjurid

Räpina aianduskool
kodus.ee
Imeliste õitega iiris. | Shutterstock

Iirised on ütlemata kaunid lilled. Aediirise eksootilise õie ehitus ei sarnane mitte ühegi teise püsiku omaga. Neid kaunitare kimbutavad ka mõned haigused ja kahjurid. Kuidas neid ära tunda ja mida teha?

Laikhallitus (Heterosporium gracile)

Laikhallitus on üks levinumaid iiriste haigusi. Esimesed tunnused ilmuvad tavaliselt pärast õitsemits, juulis-augustis. Siis tekivad lehtedele, esmalt tippudele, väikesed ovaalsed, kollakalt läbipaistvad laigud. haiguse süvenedes laigud suurenevad ja muutuvad hallikaspruuniks.
Laikude esineb punakaspruun ääris. laikudel moodustub suure õhuniiskuse korral oliivjasmust kirme. Lehed muutuvad määrdunudhalliks või pruunistuvad alates tipust ja kuivavad. Taimede üldine kasv kängub.

Laikhallituse arengut soodustavad vihmased ja jahedad ilmad, märg ning varjuline kasvukoht ning kaltsiumi- ja fosforipuudus. Enam haigestuvad kaua ühel kohal kasvanud vanad ning jagamata taimed.
Selle haigusega võideldes tuleb regulaarselt eemaldada lehelehviku äärmised, kuivanud lehed. Hilissügisel põleta kõik taimejäänudes. Väldi liigniisket kasvukohta ja tihedat taimede seisu. Kasvukoht olgu päikesepaisteline, muld neutraalne või nõrgalt aluseline (leeliseline). Väeta piisavalt lubi- ja fosforväetistega.


Hahkhallitus (Botrytis cinerea)

Kroonlehtedel ja lehtedel esinevad mädanikuplekid. Õievarred muutuvad heledaks, hiljem pruunistuvad ja mädanevad ning kattuvad halli kirmega. Haigestunud taimeosad tuleb kohe kõrvaldada, vältides esote levimist, ja need põletada.
Kasutada tuleks ka taimehaiguste tõrjumiseks mõeldud keemilisi preparaate.

 

Baktermädanik (Erwinia carotovora ssp. carotovora)

Kevadel noored iirisevõrsed närbuvad (alates tipust), seejärel pruunistuvad ja hävivad. Varre alus ja risoomi ülemine osa tumeneb, pehmeneb ja mädaneb. haigus kulgeb kiiresti ja peagi on kogu risoomi sisemus muutunud haisvaks pudruseks massiks (risoomi koor jääb terveks). Nakkusallikaks on saastunud muld, nakatunud istutusmaterjal ja taimejäänused.


Kahjurid

Gladiooliripslane (Taeniothrips gladioli)

Iirise lehtedel esinevad väikesed hõbedased laigukesed. Kahjustunud õienupud avanevad puudulikult. Lehed ja õied deformeeruvad ja muutuvad heledaks. kahjustust esineb enam kuival ja soojal suvel. sibulatega iiriste sibulatele tekivad haoiustamisel korkjad laigud, millel mustad punktikesed - kahjuri väljaheited.
Kahjustavad umbes 1 mm pikkused peene kehaga mustjaspruunid putukad ja nende kollakad vastsed. Kahjur levib istutusmaterjaliga.
 

Nälkjad ja teod

Nälkjad ja teod närivad iirise lehtedesse suuri ebakorrapäraseid, sakilise äärega auke. Kahjustatud lehtedel võib näha ka hallikasvalget, läbipaistvat kilet, mis on kahjurite poolt eritatud kuivanud lima. Nälkjad ja teod tegutsevad aktiivselt just öösiti, vihma ajal ja pärast vihma. Rohkesti võib neid leida ka umbrohtunud aias ja varjulises kasvukohas.

Nendest paharettidest vabanemiseks puista iiriste ümber saepuru või männiokkaid takistamaks tigude liikumist. Paiguta taimede lähedale lauatükid ning nende alla peitunud kahjurid hommikul ära korjata. Kasutada võid ka spetsiaalseid tigude ja nälkjate tõrjepreparaate.

Allikas: Räpina Aianduskool

Pikemalt loe iiristest SIIT!

Sarnased artiklid