Hüva nõu | Kuidas ja millega puhastada aiatee kivide vahelt umbrohtu

kodus.ee
Kivitee puhastamisel ja hooldamisel tuleb olla järjepidev. | Shutterstock

Paljudes aedades katavad maapinda kenad tänavakivid või kiviplaadid. Nendega kaasneb aga üks probleem - paratamatult koguneb kivide vahele mulda ja sodi, mis on heaks pinnaseks umbrohule. Viimane pole kindlasti kaunis vaatepilt ning kivide vahed tuleks umbrohust puhtaks teha. Aga kuidas ja millega?

Kui aiatee kivide vahel kasvavad võililled või muu umbrohi, siis ei näe see pilt kuigi kena välja. Kivide vahed tuleb puhastada.

Esimeses etapis, kui kivide vahel on natuke mulda ja sodi kogunenud ning ebasoovitavad taimed pole veel kasvada jõudnud, võib olukorra kontrolli all hoidmiseks piisata täiesti ühest korralikust tänavapuhastusharjast, millega regulaarselt kivipinda pühkida. Nii välistad umbrohu kasvamiseks sobiva pinnase tekke.
Kindlasti ei tee halba ka teatud vahede tagant survepesuri ja pesuvahendiga kivide puhastamine.
Survepesurit kasutades tuleb kindlasti meeles pidada, et surve tuleb reguleerida minimaalseks ning vuugivahedest liiva ei tohi ära pesta. Vastasel juhul tuleb vuugivahed täita täiendava liivaga.

Kui aga õigel ajal pole viitsitud oma kiviteed pühkida, siis üsna suure tõenäosusega on kivide vahele tekkinud sammalt ja mulda, kust võivad välja paista juba väikesed rohukõrred. Sellise väiksema probleemi lahendamiseks on olemas spetsiaalne vuugipuhastushari. Tegemist on spetsiaalse tööriistaga, mille tugevad metallist harjased lubavad kivide vahelt, trepiservadest, seinaäärtest jms. kohtadest muretult eemaldada sinna kogunenud mulla, sambla ja ka väiksema rohu. Parematel vuugiharjadel on harjaste osa ka eraldi vahetatav, mis tähendab, et kulumise korral ei pea te tervet harja uuesti soetama, vaid saad vahetada välja kulunud osa.

Juhul, kui kivide vahel kasvavad juba suuremad taimed, nagu võililled, ei pruugi vuugiharjaga enam väga hästi hakkama saada. Selle jaoks on olemas juba natuke võimsam tööriist – vuugikaabits. Põhimõtteliselt on tegu metallist kaabitsaga, mille kuju ja mõõdud on välja töödatud just selleks tarbeks, et kõige mugavamalt suuremat rohtu ja muid taimi kivide vahelt kätte saaks.
Vuugikaabitsa kasutamisel võid esialgu proovida suuremaid taimi ka käsitsi välja tõmmata, sest oluline on ka juured kätte saada. Kui käega tõmmates kasu ei ole, siis metallist kaabits on piisavalt peenike, et vajadusel mahtuda ka kivide vahele, aidates hõlpsamalt juured kätte saada.

Allikas: Aiatehnikaeksperdid

Sarnased artiklid