Appi, meie lemmikul on karv lahti! Mis võib põhjuseks olla?
Merit Sell
Kirbud võivad tekitada karvakadu, sügelust ja nahapõletikku. | Shutterstock

Kui tubasel lemmikloomal on karv lahti, siis jagub ebameeldivalt palju karvu vaibale, mööblile ja rõivastelegi.

Lemmikloomade karvaajamisel on palju põhjuseid alates hooajalisest karvavahetusest kuni hormonaalsete häireteni, mida esineb siiski harva.

Tubastel kassidel võib karv lahti olla aasta läbi. Vahel aitab toiduvahetus. Mõnele loomale sobib üks kvaliteetne toit, teine vajab spetsiaalselt naha ainevahetust toetavat toitu, milles on rohkem just nahale vajalikke vitamiine ja rasvhappeid.

Näen tihti oma vastuvõtul kasse ja ka koeri, kellelt kukub hetkega vastuvõtulauale tohutult karvu – sage karvaajamise põhjus on stress. Sellele tasub mõelda, kui lemmikloomast pereliige on järsult hakanud karva kaotama. Stressi põhjuseks võivad olla haigused, muutused kodus või elustiilis.

Loomaarstid soovitavad ka täiesti tubastele kassidele regulaarselt ussi- ja kirbutõrjet teha. Aga õues liikuvatele koertele ja kassidele, eriti juhul, kui loomal on karv lahti või esineb seedehäireid, on see loomulikult kohustuslik.

 

 

Mitmed tegurid

Kirbud võivad tekitada karvakadu, sügelust ja nahapõletikku. Tegemist on parasiidi tekitatud haigusega, aga ka allergiaga kirbusülje vastu.

Parasitaarsed haigused tuleks välistada alati esimesena, seda saab teha nn prooviraviga. Manustage lemmikule kirburohtu ja vaadake, kas midagi paraneb. Kui nahk punetab või sügelus on väljakannatamatu, siis kiirustage loomaarsti juurde, kes määrab ravi, vajaduse korral desinfitseerimisainega šampooni, antibiootikumid, allergiavastased ained jne.

Karvutuid laike võivad põhjustada paljud parasiidid: näiteks vagellest, kõõmalest, sügelislest. Vagellest elab naha sees ja tihti polegi muid nähtusi kui mittepõletikuline karvutu laik. Kui see parasiit saab kehas pahandust tekitada, on tegemist looma immuunhäirega. Ravi on pikk ja keeruline, aga annab tulemust.

Viimastel aastatel on räägitud palju rebaste kärntõvest, sest sellesse haigusesse võivad nakatuda ka koerad, inimesele see külge ei hakka. Kärntõvelegi on iseloomulik tugev sügelus, karvutud laigud ja punetav kärnas nahk.

Nn kassihaigus on seene tekitatud nahakahjustus, mille käigus kukub karv laiguti ära. See haigus levib ka inimesele, eriti lastele ja nõrgema immuunsusega vanuritele. Näen seda ka täiskasvanutel, kellel kassipoeg on käsi kriipinud ja kriimustuses saabki seen kasvama hakata. Haigust põevad sagedamini kassipojad, kellel see avaldub näiteks seoses koduvahetuse või varjupaika sattumise stressiga.

Kuna enamik nahapõletikke on sarnase kliinilise pildiga, siis on raske väliste tunnuste järgi kindlaks teha, kas tegemist on allergilise, parasitaarse või hormonaalse haigusega.

Hormonaalsete häirete puhul on tegemist näiteks neerupealise või kilpnäärme haigusega, mille tagajärjel kahjustub ka nahk. Autoimmuunhaigusi esineb koertel ja kassidel harva.

Suures osas saab karvakadu ja neid põhjustavaid haigusi ravida: mõnikord on põhjus ja ravi lihtsad, vahel aga vajab see häda korduvat või eluaegset ravi.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid