6 eriliselt põnevat maitsetaime, mida võiksid kasvatada
HELI VIEDEHOF
Rohekas santoliin (Santolina viridis). | Shutterstock

Iga kevad toob aialaatadele ja aianduskeskustesse mõne uue ja huvitava maitsetaime, mida on tore tundma õppida. Mõned põnevad maitsetaimed, mida võiksid proovida.

* Rohekas santoliin (Santolina viridis) on oliive meenutava lõhna ja maitsega. Võib kasvatada potis, sest siis on mugav taim talveks jahedasse ruumi talvituma tuua. Peened oliivimaitselised lehekesed sobivad salatitesse ja jookidesse.

* Sidrunaloisia (Aloysia citriodora) on tugeva sidrunikoore lõhna ja maitsega. Väga vähenõudlik. Vajab pidevat võrsete näpistamist, et puhmikul püsiks ilusam kasvukuju. Sobib hästi potitaimeks. Talveks too sidrunaloisia jahedasse ruumi talvituma. Suurepärane tee- ja maitsetaim, lehed sobivad nii värskelt kui kuivatatult.

shutterstock_658079011.jpg

Sidrunaloisia (Aloysia citriodora).
Shutterstock

* Lilla kroonlaugu (Tulbaghia violacea) maitses on tunda veidi küüslauku, sibulat ja redist, mis on igati meeldiv segu. Lõhn on omapärane. Õitseb aasta läbi, õisikud on sirelilillad. Võib kasvatada potis ja talveks tuppa aknale tuua. Äärmiselt vähenõudlik taim elab aknalaual talve nurisemata üle. Lehed ja õisikud sobivad võileivale, salatitesse ja garneerimiseks.

shutterstock_1136277776.jpg

Lilla kroonlaugu (Tulbaghia violacea).
Shutterstock

* Vietnami kirbutatar (Persicaria odorata) on koriandri lõhna ja maitsega. Teda tuntakse ka vietnami koriandri või rau ram’i nime all. Väga kiirekasvuline. Kui hoiad potis mulla märjana, muutub taim kiiresti mõnusalt lopsakaks. Tõeline koriandrisõprade lemmik. Lehed sobivad aasiapärastesse suppidesse, salatitesse, liha- ja köögiviljaroogadesse. Tarvitatakse värskelt. Talvel toas vajab veidi lisavalgust, muld olgu pidevalt niiske.


* Väikeselehise salvei (Salvia microphylla) lehtedel on tugev musta sõstra aroom. Õied on väheldased, kuid see-eest õitseb taim väga rikkalikult. On aretatud erivärvilisi sorte. Sobib kasvatada ka potis. Talveks too aknalauale või jahedasse ruumi talvituma. NB! Talvel kasta kasinalt, sest taim on tundlik ülekastmise suhtes. Lehed sobivad taimeteeks, õied garneerimiseks.

Salveide rikkalikust maailmast leiab ka ananassi-, puuvilja-, meloni-, virsiku- ja sidrunilõhnalisi liike, mis sobivad hästi nii tee- kui ka lõhnataimedeks. Neid kõiki on tore kasvatada potitaimena rõdul ja terrassil, sest nad on üsna vähenõudlikud.

* Magus lippia (Lippia dulcis) on uskumatult magusate lehtedega. Pikkade võrsetega taim sobib hästi amplisse. Talub hästi poolvarjulist kasvukohta. Äärmiselt vähenõudlik. Talveks too siseruumidesse talvituma. Võid kasvatada ka üheaastasena.

Allikas: Aiavihik Maitsetaimed

 

shutterstock_82404568.jpg

Magus lippia (Lippia dulcis).
Shutterstock
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid