50+ vannitoa sisustusnippi

Merike Hirvoja (K-rauta sisekujundaja)
TM Kodu & Ehitus
Lihtne põhjamaises stiilis vannituba | Shutterstock

Vannitoa puhul on oluline funktsionaalsus ja lihtsus. Seda pisikest ruumi tuleks hoolega plaanida, et kõik vajalik oleks mõistliku rahakulu eest olemas. Mõned lihtsad tõed tasub meelde tuletada.

Klassikalises Eesti kodus on vannituba enamasti kõige väiksem ruum. Oma kodu rajavatele või renoveerivatele inimestele võib tulla üllatusena, et just selle eluruumi ehitus ja remont on kõige kulukam. Seetõttu kehtib vannituba planeerides põhimõte – üheksa korda mõõda, üks kord lõika.

Seinad ja põrandad

Vannitoa seinad ja põrand kaetakse enamasti keraamiliste, looduskivist või mosaiikplaatidega, sest need on materjalina kõige niiskuskindlamad. Osad seinad võib katta ka niiskuskindla värvi või tapeediga, kuid need ei tohiks olla veega otseses kokkupuutes.

Enne plaatimist tuleb lahendada hüdroisolatsioon, et niiskus ei kahjustaks konstruktsioone ega tekiks soodsat pinnast mikroobide ja hallitusseente paljunemiseks. Kõik vannitoas kasutatavad materjalid – plaatimissegud, vuukimissegud, värvid, silikoon – peavad olema niiskuskindlad.

Kaasa materjalide valikusse professionaal, sest iga segu igale plaadile ei sobi. Ka plaatimistöö on mõistlik jätta inimesele, kes on seda varem teinud, sest algajana on oht eksimusteks suur. Erksad ja värvikirevad seinaplaadid teevad ruumi väiksemaks ja korratumaks. Pigem vali sama värvi, kuid erineva tekstuuriga plaadid ning kombineeri siledaid ja karedaid, läikivaid ja matte pindu. Lähtu põhimõttest – suured plaadid sobivad suurde ja väiksed väikesesse vannituppa.

Lihtsus ja vähe detaile

Oluline on meeles pidada, et väikese vannitoa puhul on parim lahendus visuaalne lihtsus ja detailide vähesus. Vali väikesed mustrid, õrnad tekstuurid. Erksaid värve saab hiljem lisada sisustusega, näiteks vaipade, rätikute või laegastega.

Vannitoa lemmikvärvid on soliidsed ja skandinaavialikud – valge, antratsiit, helehall, helebeež. Mustritest on moes idamaise puudutusega ornamentika, mida kasutatakse kombinatsioonis ühevärviliste heledate plaatidega.

Kui vannituba on pikk ja kitsas, võib plaatida tagumise seina tumedamaks ning külgseinad heledamaks – see muudab ruumi proportsioone ja vannituba tundub kompaktsem. Kui seinad on ühtlaselt heledad, võib tuua põrandaplaadiga ruumi mustrit. Kui nii seinas kui põrandas kasutatakse erinevaid mustreid ja tekstuure, jääb üldmulje kirju ja korratu.

Enamasti ei teata, et ka keraamilisi plaate saab üle värvida. Seega – kui plaadid on terved ja kvaliteetsed, kuid värv sobimatu, küsi ehituskauplusest värvimise kohta nõu. Samuti on saadaval erinevat tooni vuugipliiatsid. Kui põranda all on küte, on lihtsam see üle plaatida, sest vana põrandat ei õnnestu enamasti küttesüsteemi lõhkumata üles võtta. Tänapäeval pannakse põrandaplaati ka seina ja vastupidi, aga jälgi, et põrandale saaks libisemiskindel plaat.

Niiskuskindel valgustus

Kuna vannitoas looduslik valgus enamasti puudub, mõtle valguslahendus korralikult läbi. Kasuta vannitoas ainult niiskuskindlaid valgusteid, mis kannavad rahvusvahelist tähist IP, millele järgneb number. Mida suurem on number, seda tõhusam on valgusti niiskuse suhtes.

Ripplaega vannitoas võiks eelistada erksatoonilisi süvistatud halogeenvalgusteid, mis on hommikuti virgutava toimega. Vannituba tundub suurem ja valgusküllasem, kui laenata valgust kõrvalasuvatest ruumidest. Läbikumav uks või laealune aken toovad vannituppa valgust privaatsust riivamata. Valgustuse planeerimisel peab kindlasti arvestama põranda, seinte ja lae värvust. Tumedad seinad ja põrandad neelavad rohkem valgust ning nõuavad suurema võimsusega valgusallikat. Praktiline valgusevajadus vannitoas on 200–500 luksi, sõltudes otseselt ruumis tehtavatest toimingutest.

shutterstock_532734013.jpg

Vannituba, värvilised tekstiilid
Shutterstock

Sisustus ja tehnika

Moes on looduslähedus – rahuliku kivipinna ja sooja puidu kooslus. Kui vannituba on ühtlaselt heledates toonides, sobib hästi tume minimalistlik puitmööbel. Väga väikeses vannitoas seevastu võiks jääda ka mööbel heledaks, et anda ruumile õhku ja avarust. Kasuta suuri peegleid, need on vannitoas praktilised ja aitavad luua avarust. Visuaalselt saab ruumi juurde luua seinasisese raamiga WC-poti ja seina külge kinnitatud kraanikausiga.

Järjest sagedamini loobutakse vannist ja kogukast dušikabiinist minimalistlikuma lahenduse kasuks. Suur klaasipind tekitab ruumis õhulise ja avara mulje. Kui dušialusest loobuda, on oluline kasutada väikeseid põrandaplaate, et tagada vee äravool. Kui on kindel soov kasutada just suuri põrandaplaate, on vajalik seinaäärne duširenn või nurgatrapp.

Vannitoakeraamika on enamasti valge, aga sellele pakuvad isikupärast konkurentsi marmor, graniit, betoon, puit ja klaas. Jälgi alati toote iseärasusi, näiteks puit ei tohiks jääda pikalt vee alla ning klaasist kraanikauss nõuab rohkem hoolt kui keraamiline. Vali vannituppa energia- ja veesäästlikud segistid, mis vähendavad vee soojendamise energiakulu. Roostevabast terasest komponentidega aeraatoritega saab kerge vaevaga muuta juba olemasolevad segistid veesäästlikumaks.

Peida vannitoas olevad purgid, topsikud ja kodukeemia panipaikadesse, korvidesse ja karpidesse. Vannituba peab olema puhas ja korras ning asjade paljusus tekitab visuaalset müra. Too oma lemmikvärv vannituppa tekstiilidega. Kasuta ühte või maksimaalselt kahte värvi. Efektse disainvalgusti või põneva peegliraamiga saab skandinaavialikult lihtsa vannitoa isikupäraseks ja eriliseks muuta.

Sarnased artiklid