20+nippi suurpuhastuseks köögis, vannitoas ja saunas

TM Kodu & Ehitus
Koristamine. | Shutterstock

Kodu suurpuhastus on alati töömahukas ettevõtmine. Et see kiirelt ja tulemusrikkalt mööduks, võiks selleks vajaminevad vahendid käepärast olla. Vaatame tähtsamad kohad majapidamises üle.

Köök


Koristustarvikutest võiks olemas olla nõudepesuhari, nõudepesulapp, mikrokiud- või muu puhastuslapp, mikrokiudmopp ja pesukäsn. Puhastusvahenditest nõudepesuvahend või neutraalne üldpuhastusvahend, kööki mõeldud pesuvaht või pihustatav puhastusvahend, samuti ahjupuhastusvahend.  Enamasti saab töötasapindadel, kahhelplaatidel ja kapiustel olevad plekid eemaldada veega, kuhu on lisatud mõni tilk üldpuhastus- või nõude käsipesuvahendit. Pühi puhastatavad pinnad märja lapiga üle ja kuivata mikrokiudlapi või köögipaberiga.
Keraamilise ja induktsioonpliidi plaat, õhupuhastaja ja muud roostevabad pinnad saab puhtaks väheniiske lapiga. Vesi võtab mustuse lahti ja mikrokiudlapp lööb metallpinna läikima. 
Tavalisel pliidiplaadil olevatest raskemini eemaldatavatest plekkidest saab lahti pesuvahu või pihustatava pesuvahendi abil. Ainel lastakse veidi aega mõjuda ja nühitakse seejärel plekid maha, vajadusel protseduuri korratakse. 

Alguses võiks kasutada lahjemat pesuvahendit ja pehmemat lappi, aga kui mustus nendega ära ei tule, proovida tugevamaid.  Elektri- ja gaasiahjude jaoks on olemas omad, leeliselised puhastusvahendid (pH 14). Puhastusvahendit pihustatakse jahtunud ahju ning pühitakse kõrbeplekid ja mustus lapi või paberiga ära. Seejärel pestakse ahi puhta veega üle.

Ahju võib puhastada ka männiseebilahusega.  Kergemini pääseb see, kes puhastab ahju iga kord pärast kasutamist. Jahtunud ahju sisepinnad pühitakse üle imekäsna või lahjasse pesuvahendilahusesse kastetud puhastuslapiga.  Külmkappi pestakse neutraalsete pesuvahenditega, näiteks võib kasutada nõudepesuvahendi lahust. Pesuvette võib lisada ka 1 tl söögisoodat 1 liitri vee kohta. Sooda valgendab ja võtab ära halva lõhna. Imekäsna või puhastuskiviga saab jagu ka kõige raskemini puhastatavatest plekkidest.

Vannituba 


Koristustarvikutest võiks olemas olla kaks puhastuslappi (eri värvi või veekindla tušiga märgistatud – üks WC-poti jaoks, teine valamu ja muude pindade jaoks), mikrokiudlapp, nõudepesuhari, pesukäsn, põrandalapp ja teleskoopvarrega taldmopp. Puhastusvahenditest läheb tarvis vannitoa üldpuhastusvahendit ja leeliselist puhastusvahendit.  WC-pott pestakse üldpuhastusaine ja ühe kindla puhastuslapiga. Alustatakse puhtamatest osadest, liigutakse ülevalt alla ja väljast sisse – kõigepealt puhastatakse loputusnupud ja loputuspaak, siis pestakse üle WC-poti välispinnad ja prill-laud. 

Seejärel pühitakse puhtaks prill-laua alumine pool ja poti serv, lõpuks kallatakse potti veidi pesuainet ja pestakse pott seest harjaga puhtaks. Enne loputamist lastakse ainel veidi mõjuda.  Vannitoa põrandakaev pestakse üldpesuvahendi ja nõudepesuharja abil seest puhtaks. Dušinurga äravooluava kattev rest eemaldatakse, korjatakse välja lahtine mustus ja juuksed ning pestakse rest ja äravoolutoru seinad puhtaks.  

Peeglitele pihustatakse vett või lahjat pesuvahendilahust ning pühitakse kuiva mikrokiudlapiga puhtaks. Vajadusel protsessi korratakse. 
Puhastusvahendit segatakse veega vastavalt doseerimisjuhendile. Saadud lahusesse kastetud lapi või käsnaga puhastatakse valamu, portselan- ja metallpinnad ning segistid. Seejärel pühitakse kõik need pinnad üle puhta veega niisutatud lapiga ja lüüakse paberi või lapiga läikima. 

Vannitoa ja dušiala põrandale kallatakse pisut vett ja lisatakse leeliselist pesuvahendit. Seejärel nühitakse põrandad pesukäsnaga üle, kuni pesuvahend hakkab vahutama, lastakse ainel mõjuda ja pühitakse seejärel käsnaga ära. Põranda äärtele ja alumistele kahhelplaatidele tuleks rohkem tähelepanu pöörata, sest sinna kipub kogunema kõige rohkem veesetteid, mustust ning šampooni- ja dušigeeli/seebi jääke. Lõpuks loputada plaadid ja põrand üle ning tõmmata veekaabitsaga kuivaks. 
Seejärel puhastatakse dušisegisti ja muu komplekt, samuti seinad. Seinad pestakse enne loputamist üle näiteks imekäsnaga. Segisti ja muud duši metallpinnad pühitakse mikrokiudlapiga ja lüüakse läikima.

Saun


Tarvilikud koristusvahendid on tolmuimeja, pesulapp, nõudepesuhari, klaasikuivataja, saunalava pesemise hari ja teleskoopvarrega pehme hari. Puhastusvahendid: sauna üldpuhastusvahend ja nõude käsipesuvahend. 
Esmalt tee saun tühjaks, viies lahtised ja lahti võetavad esemed eest ära pesuruumi. Kerisekivid võetakse välja ja puhastatakse vastavalt kerise kasutusjuhendile. Keris puhastatakse seest tolmuimejaga ja pühitakse niiske lapiga üle.  Lage ja seinu kõigepealt harjatakse, töö hõlbustamiseks võiks harjal olla reguleeritava pikkusega vars. Lava ja põrand puhastatakse tolmuimejaga. Aken pestakse lahja nõudepesuvahendi lahusega ja kuivatatakse klaasikuivatajaga. 

Nüüd jõuab järjekord puitpindade pesemiseni. Selleks kastetakse kõik saunapinnad sooja veega märjaks, suunaga alt üles, et seintele ei jääks mustusetriipe. Üldpuhastusvahendi doseerimisjuhendi järgi segatakse kokku pesuvesi ja pestakse kõik saunapinnad puhtaks, suund jällegi alt üles. Teleskoopvars kergendab tööd. 

Lava pesemise hari on selles mõttes hea vahend, et sellega saab kergesti puhtaks ka lavalaudade vahed. Pesuruumi viidud mööbel pestakse seal puhtaks, loputatakse külma veega ja lastakse kuivada. Leiliruumi seinad ja lava loputatakse puhta külma veega. Ülejäänud pesuveega pestakse põrand ja loputatakse puhta veega üle.  Trapp puhastatakse käsitsi. Põrandakaev pestakse seest puhtaks üldpesuvahendi ja nõudepesuharja abil ning loputatakse puhta veega.  Sauna uks tuleb lahti jätta, et saun kuivaks ja tuulduks. Puit kuivab rutem, kui sauna veidi kütta, kuid liiga kiire kuivamine ajab puidu pragunema. 

Sarnased artiklid