Südameinfarkt võib korduda – vähenda riski!

Kodutohter
21.05.2023
Shutterstock

Müokardiinfarkti kordumise riski vähendamiseks on vajalik arsti määratud medikamentoosne ravi, aga ka elustiili korrigeerimine.

Järelravis jäävad paljud asjad patsiendi enda kanda. Müokardiinfarkt võib korduda, seetõttu on südamelihase infarktijärgses taastusravis oluline elustiil ja õige järelravi.
Millist järelhooldust ja elustiili vajab infarkti üle elanud patsient?
Pärast infarkti ravi ei ole inimene täiesti terve, Kuigi enamik inimesi muutub pärast operatsiooni täiesti sümptomitevabaks, kuid südameinfarkti põhjustanud pärgarteritõbi jääb alles. Südameinfarkt on sageli koronaararterite haiguse esimene sümptom. See on krooniline haigus, mis ei parane, kuigi südamearteri ummistus on likvideeritud. Ummistus võib tekkida uues kohas.
Statistika järgi tekib uus infarkt umbes 40 protsendil südame- või ajuinfarkti põdevatest patsientidest. Uue südameataki risk on suurim esimese kuue kuu jooksul pärast infarkti.
Rootsis läbiviidud ulatusliku järeluuringu kohaselt ennustavad vanus ja riskitegurid infarkti kordumist. Kui olete alla 72-aastane ja riskitegurid ehk kõrge kolesterool, vererõhk ja veresuhkur on kontrolli alla saadud, on prognoos üsna hea. Kuid kui olete üle 72-aastane ja riskifaktorid ei ole kontrolli all, on prognoos palju halvem.
Pärast infarkti kirjutab arst välja suure hunniku ravimeid, sest koronaartõbi tuleb kontrolli all hoida, et infarkt ei korduks. Lisaks püsivatele ja ajutistele verehüübimist soodustavatele ravimitele saab patsient vererõhu- ja kolesterooliravimeid.
Koronaararterite haigusega patsientidel tuleb kolesterooli ja vererõhku pidada normaalsest madalamal. Kolesterooli sihtpiir on tõesti range: halva ehk LDL-kolesterooli näit peab olema alla 1,4 mmol/l, samas kui üldine näit on alla 3.
Sageli on infarkti põdenud inimesel ka 2. tüüpi diabeet, mistõttu on ravimite hulgas ka veresuhkrut alandavad ravimid.

Kuid ravist pole kasu, kui eluviisid seda ei toeta. Kindlasti tuleb maha jätta suitsetamine. Liikuma peab kindlasti iga päev, et anda lihastele ja südamele parajalt koormust. Koormuse osas tuleb arstiga rääkida. Ja muidugi tuleb organismi toetada tervsiliku toiduga, kus on palju köögi- ja puuvilju, täisteratooteid ja häid rasvu. Vältima peab kindlasti töödeldud lihatooteid, kus on palju transrasvu, säilitusaineid ja soola.

Sarnased artiklid