Mahedalt lahingusse. Millega tõrjuda aiakahjureid?

Eneli Käger
Õunapuu-keerutäi kahjustus. Mõnel aastal on neid rohkem, teinekord vähem. Lehtede avanemise ja õitsemise ajal pritsi Multi-insekti, kõrvenõgese- ja küüslauguleotise lahusega. | Eneli Käger

Suvel jätkub kevadel alanud võitlus taimekahjustajatega.

Kui vähegi võimalik, väldi koduaias keemilisi taimekaitsevahendeid ja võtta appi taimed. Kemikaale kasutades hukutad ka kahjurite looduslikud vaenlased ja kasulikud tolmeldajad ning sead ohtu väikesed lapsed ja lemmikloomad.

Taimedest tehtud leotised, tõmmised, teed ja kääritised on seevastu ohutud. Tõsi, tulemuse saamiseks tuleb rohelisi vahendeid kasutada hulga tihedamini.

Taimeleotistega pritsimine on kasulik veel teiselgi põhjusel: need väetavad lehe kaudu taime. Paljusid taimi kosutavad nad lausa uskumatult hästi. Tasakaalustatult väetatud taim on aga vastupidavam haiguste ja kahjurite suhtes.

 

Neli väärt taime taimekaitsel
 

Põldosi on tõhus jahukaste ja ebajahukaste tõrjel ning pidurdab roosteliste seente levikut. Tasub kasutada ka lehetäide ja punase kedriklesta vastu. Suurendab taimede stressitaluvust.

Tõmmis 1. Võta 30 g kuivatatud või 100 g värsket ürti, vala üle 0,3–0,5 l veega ja lase 24 tundi seista. Seejärel keeda 20–30 minutit, kurna ja lahjenda veega 2,5 l mahuni. Tõhususe suurendamiseks võib lasta valmis lahuse 4–5 päevaks käärima. Pritsi 10–14-päevase vahega.

Tõmmis 2. Kasuta kogu taime: varsi, lehti ja juuri. Võta 250 g ürti, lisa 10 l kuuma (70–80°) vett. Lase seista 24 tundi, kurna. Kasuta lahjendamata.

Põldosja-kõrvenõgese keedus. Võta 250 g värsket peenestatud põldosja ja 250 g nõgest. Keeda 2 liitris vees tasasel tulel kaane all 20 minutit, kurna ja lahjenda 10 l mahuni. Kasuta kärntõve, tahmlaiksuse, lehetäide, ripslaste, rohulutikate, tirtide, lehekirpude ja kedriklestade vastu.

Kõrvenõges kulub ära lehetäide, lehekirpude, rohulutikate ja tirtide kiusamiseks. Nõgeseveega tasub enne külvamist ja istutamist läbi kasta kasvusubstraat, et soodustada juurestiku arengut.

Kääritis. Vala purustatud nõgestele vesi (mahuvahekorras 1 : 1) ja lase käärima minna. Umbes 14 päevaga on kääritis valmis. Pritsimislahuse jaoks lahjenda veega (1 osa kääritist, 5 osa vett). Väetamiseks võta 1 osa kääritist ja 10 osa vett.

Tänapäeval saab kõrvenõgeseekstrakti ja selle kasutusvalmis lahust osta ka poest.

Küüslauk mõjub lestalistele, lehetäidele, ripslastele ja paljudele ussikestele. Eriti võluvaks teeb küüslaugu see, et just tülikale kedriklestale on ta tõeliseks ellujäämise koolituseks. Kahjustab ka pisiseeni (jahukaste, hahkhallitus, roostelised seened) ja teeb liiga bakteritele. Samuti toimib lõhnaeksitajana.

Tõmmis. Suru 50 g küüslauku läbi küüslaugupressi, lisa 300 ml toasooja vett. Jäta 3–4 ööpäevaks suletud nõuga pimedasse kohta seisma. Pritsimislahuse tegemiseks võta 15 ml (1 sl) tõmmist 1 liitri vee kohta. Pritsi 2–3-päevase vahega 5–7 korda.

Kui on väga kange küüslauk, võib juhtuda, et pritsimislahus teeb taimedele liiga. Seda saab vältida, kui teed päev-paar varem mõnel lehel proovipritsimise.

Küüslauguga tasub üle käia maasikad, et tõrjuda maasikalesta, maasika-õielõikajat ja seemnejooksikut ehk maasika-seemnenäkki.

Paiseleht aitab tõrjuda lehetäisid, ripstiivalisi, lehekirpe ja lehti kahjustavaid röövikuid.

Leotis. Võta 1 l värskeid peenestatud lehti, puista 10 l sooja vee sisse, lase liguneda 2–3 tundi, kurna ja pritsi. Kuivatatud lehed on kasutuskõlblikud kuni kolm aastat.

 

Kuidas pritsida
 

Koduaia hooldamiseks läheb vaja kahte aiapritsi: suurt ja väikest. Kui suure mahuga peaks olema suurem prits? See oleneb sellest, kui palju viljapuid ja teisi puid-põõsaid tuleb töödelda. Arvesta, et ühe vanema õunapuu pritsimiseks keemilise taimekaitsevahendiga kulub umbes neli liitrit vedelikku, see pihustatakse taimele kerge uduna. Taimse vahendi kulu on poole suurem, sest taime tuleb pritsida nii, et ta tilgub.

Õige koguse pritsimisvedeliku arvutamiseks võib teha puhta veega proovipritsimise, siis saab täpselt määrata vedeliku kulu pritsi ava järgi. Pritsimisvedeliku kulu oleneb ka sellest, kas puud-põõsad on lehes või mitte. Lehtedega taime korralikuks pritsimiseks läheb alati rohkem vedelikku. Pea meeles, et enamik kahjureid tegutseb turvaliselt lehe alumisel küljel, mida tuleb samuti töödelda.

Kuna pritsimisvedelik peab jõudma ka kõrgele puulatva, on otstarbekas valida selline prits, mille juurde kuulub ka pikendatav toru.

Enamik kemikaale on arvestatud 10 liitri vee kohta ning selle järgi on hea valida pritsi suurust. Taimsete ekstraktide vahekord on 1 : 10, mis tähendab, et tuleb võtta 1 liiter leotist-teed-kääritist ja lisada 10 liitrit vett. Ilmselgelt ei mahu see kogus hästi 10-liitrise pritsi sisse.

Samas pole mingit vajadust vedada kaasas suurt pritsi, kui on ainult mõned roosid, kus naudivad head elu lehetäid või tahavad võimust võtta seenhaigused.

 

Kas surve- või akuprits?
 

Soovitan valida pritsi, millele saab surve sisse pumbata, sest kui on vaja järjest pritsida kas või ainult 30 minutit, on seegi juba sõrmeliigestele piisav koormus. Lisaks saab survepritsiga ühtlasema tulemuse. Suurema aia korral, eriti kui tahad looduslähedasemalt hakkama saada ja pead tihedamini pritsima, tasub mõelda akupritsi peale.

Kui uduna pritsid, kulub vedelikku vähem, kuid tuul kannab udu kergemini minema. Sellepärast tuleb pritsida tuulevaikse ilmaga. Kasuta alati enesekaitsevahendeid (kindad, prillid) ja arvesta, et „ballikleit” võib saada rikutud, kui sinna maandub pritsimisvahend (nt rausulfaat).

Sarnased artiklid