Kevadine suurkorrastus lillelaual
Kaja Kurg
Pühi pehme niiske lapiga lehtedelt tolm, et taim saaks fotosünteesimiseks maksimaalselt valgust. | Shutterstock

Pärast pikka talve vajavad toataimed põhjalikku korrastust: kõigile kulub ära pesupäev, mõned vajavad kärpimist ja osa tuleb ümber istutada.

Üks kogenud lillekasvataja andis huvitava näpunäite: kui kasepungad lähevad vaiguseks, on loomulikku valgust juba nii palju, et toataimedel algab uus kasvuperiood. Tavaliselt saabub selline aeg juba veebruari lõpus.

Uue hooaja hakul, kui taimed pakatavad kasvuenergiast, on sobivaim aeg ette võtta kõige „radikaalsemad” hooldustööd: ümberistutamine, puhmiku jagamine ja tugevam kärpimine, sest meie rohelised kaaslased taastuvad häirimisest siis kõige kiiremini. Kevadel, kui algab kasvuperiood, juurduvad nad kõige paremini ja saavad värskes mullas sisse hea kasvuhoo.  Toataimi võib hakata ümber istutama kohe, kui nad hakkavad n-ö liikuma – see tähendab, et noored võrsed hakkavad silmanähtavalt kasvama.

 

Keda ümber istutada?
 

Kõigepealt lõika ära kuivanud ning kahjustunud lehed ja varred. Seejärel puhasta lehed talvekuudel kogunenud tolmust: suurematelt lehtedelt (nt kummipuu, havisaba, sulgvõhk, aglaoneema, lehtliilia ne) pühi tolm ära niiske lapiga, väiksemad taimed vii leige duši alla.

NB! Karvaste (nt säntpoolia) või eriti õrnade lehtedega taimi (paljud sõnajalad) ära dušita! Astlalised kaktused pühi tolmust puhtaks pintsliga.

Pese puhtaks ka potid ja nende alused.

Kui esimene kergem korrastus on tehtud, heida lillelauale hindav pilk: millised taimed tuleks ümber istutada?

* Noored ja kiiresti kasvavad taimed vajavad veidi suuremat potti ning värsket mulda igal aastal.

* Vanemaid taimi istuta ümber vastavalt vajadusele. Tee seda siis, kui:

- pott on juuri täis kasvanud ja mulda on jäänud väheseks. Tõsta taim korraks potist välja ning hinda juurepalli põhjal olukorda. Kindel märk ümberistutamise vajadusest on see, kui kastmise ajal jookseb vesi sirinal potist alusele – siis pole potis enam peaaegu üldse mulda; 

- juured on kergitanud taime potist välja;

- taime maapealne osa on kasvanud liiga suureks ja pott võib ümber kukkuda.

* Ümberistutamist vajavaid taimi tasub eelnevalt väetada nõrga täisväetiselahusega. See turgutab neid enne häirimist ning taimed on uues potis juurdumise ajal paremas kasvujõus. Nädal pärast väetamist võib asuda istutama.

* Kui istutustööde maht on selgunud, on paras aeg minna ostma uusi potte ja värsket mulda.

* Kui taime pole põhjust ümber istutada, asenda pealmine mullakiht 2–3 cm sügavuselt värskega. Sel viisil saad kosutada ka väga suuri ja raskeid taimi.

* Õitsev taim istuta ümber pärast õitsemist.

 

Hakkame istutama
 

Toataimede mullasegudele on tavaliselt lisatud 1–2 kuu varu vajalikke toitaineid. Enne istutamist on soovitatav värske mulla sisse segada ka pikatoimelise väetise graanulid (ühe liitri mulla kohta 3 ml). Tabletiks pressitud graanulid pane poti põhja juurte alla (10 cm läbimõõduga poti kohta üks tablett).

* Pudista juurepalli küljest ära võimalikult palju vana mulda, et teha ruumi värskele. Kontrolli, kas taim ikka mahub uude potti.

* Pane poti põhja tükike katteloori, et kastmisvesi ei viiks mulda läbi põhjas olevate aukude ära.

* Seejärel puista drenaažiks kiht kergkruusa ja kata ka see kattelooriga. Siis ei satu muld kruusa vahele ning drenaažikiht säilitab toimimiseks vajaliku õhulisuse. See on vajalik, kuna enamik toataimi ei talu liigniiskust.

* Nüüd pane poti põhja kiht värsket mulda ja sellele ettevalmistatud taim.

* Hakka potti täitma värske mullaga. Suru seda näppudega juurepalli ja poti seina vahele. Suru õrnalt, sest mulda ei tohi tihedaks pressida. Jälgi, et muld täidaks ühtlaselt ära kogu tühja ruumi. Lõpuks kasta muld põhjalikult läbi.

* Ümber istutatud taimel lase otsese päikese eest varjatud kohas mõnda aega juurduda.

 

Kevadised kääritööd
 

Kevadel, kui algab hoogne kasv, on kõige sobivam aeg lõigata puittaimi: rooshibiski ehk toakaske, sidrunipuud, kalamondiinipuud, mürti, kohvipuud, viigipuid jne. Lõikamine soodustab harunemist ja taim muutub tihedamaks.

Talvel välja veninud nõrgad kasvud lõika tagasi esimese tugeva võrseni.

Liiga tihedaks kasvanud puhmikud jaga osadeks või lõika neist osa varsi ja lehti välja.

 

Millal hakata väetama?
 

Kui juurepalli on tulnud istutamise käigus kärpida või on istutatud jagamisel saadud taimeosa, võid hakata väetama umbes kuu aja pärast, kui taim on juurdunud. Esimesel väetamiskuul kasuta lahjemat lahust. Kui panid uude potti aga terve mullapalli, võib hakata kohe väetama.

Sarnased artiklid