Kas maailm on hulluks läinud?
Kodutohter
11.06.2019
Kui halbade uudiste vältimine muutub juba sundkäitumiseks, peaks hakkama vähehaaval oma tunnetega tegelema. | Shutterstock

Lennukid kukuvad taevast alla, terrorirünnakutest räägitakse ja kirjutatakse iga päev, poliitikas ei tea enam, keda või mida uskuda – see kõik on meie argipäev. Kas oleks parem uudiste lugemine ja kuulamine üldse lõpetada?

Ajalehed, uudistesaated ja -portaalid on täis muretsema panevaid uudiseid, üks hullem kui teine. Vahel tundub, et maailm on hulluks läinud ja midagi head pole enam oodata. Tegelikult on muidugi ka häid uudiseid, kuid halvad uudised räägivad enamasti ootamatutest sündmustest nagu liiklusõnnetused, terrorirünnakud, maavärinad või muud katastroofid. Selge see, et need köidavad rohkem tähelepanu ja panevad ka muretsema.

Mõnele inimesele sellised uudised jälgi ei jäta, aga mõnel jäävad need tükiks ajaks pähe keerlema ja tekitavad masendust. Selle talumine võib olla nii raske, et lihtsam on vahetada õhtuse uudistesaate ajaks kanalit. Sellest omakorda võib tekkida veel suurem masendus, kui hakatakse mõtlema, et osa inimesi peab seda jubedust taluma, aga mina ei suuda seda isegi vaadata. Enda hea ja rahulik elu võib tekitada süütunnet: kuidas saan ma oma elu nautida, kui maailmas on inimesi, kelle põhivajadused jäävad rahuldamata?

 

Tähtis on tasakaal
 

Ideaalis väärtustab inimene nii ennast kui ka teisi, kuid mitte kellegi arvelt. Seega on vahetevahel kasulik hoida distantsi ja eemalduda häirivast meediamürast. Uudiste vaatamine või mittevaatamine ei tee kellestki paremat inimest – tähtis on leida tasakaal enda rahulolu ja teiste aitamise soovi vahel.
Kui halbade uudiste vältimine muutub juba sundkäitumiseks, peaks hakkama vähehaaval oma tunnetega tegelema. Muidu muutub enda mugavustsoon väga ahtaks ja inimest hakkavad ärritama üha tühisemad asjad.

Muidugi võib ennast kaitsta ja vahetada õhtuste uudiste ajal kanalit. Kuid kui teha seda pikemat aega, siis keelatakse endale kurbust, muret või masendust tekitavaid tundeid, mis on tegelikult osa inimlikust tundeskaalast. Nende väljajätmine elust pikas perspektiivis ei õnnestu, parem on õppida nendega toime tulema. Halbu uudiseid võib tarbida sobivate annustena, näiteks paljud ei loe ega kuula neid puhkuse ajal.

 

Säilita positiivsus
 

Kuidas olla kursis maailma asjadega, ent säilitada siiski positiivsus? Maailma ja tunnetesse peaks mahtuma palju erinevaid asju: inimene võib olla kursis maailmas juhtuvate koledustega ja jääda siiski positiivseks.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodutohter.

Sarnased artiklid