Kas kuulad, kui sinuga räägitakse?
Vahendas Marika Vingissar
Süüdistamine on kõige kindlam viis armastuse tapmiseks. | Shutterstock

Kuidas saada igapäevane suhtlus toimima nii, et mõlemad kaaslased saaksid asjadest ühtemoodi aru ning kumbki ei solvuks ega mossitaks, on oskus, mida tasub õppida.

1. Ürita kaaslast mõista, kuigi see tundub vahel raske.

Toimiva paarisuhte lähtepunkt on see, et mõlemad kaaslased on motiveeritud ja suhtele pühendunud. Tuleb õppida suhtlema nii, et mõlemad saavad teineteisest aru, aga see on palju keerulisem, kui pealtnäha paistab.

Konstruktiivse suhtluse lähtepunkt on austus: kui üks osapool üritab arendada oma rääkimise ja kuulamise oskust, siis peaks teine sellele vastama ning seda hindama.

 

2. Hoolitse enda vajaduste eest ja tunne huvi kaaslase omade vastu.

Oma ootustest ja vajadustest peaks rääkima, mitte arvama, et kaaslane neid iseenesestmõistetavalt teab. Tuleb esitada endale küsimus: kas tahad hoolitseda enda vajaduste eest või üritad meeldida, püüdes vastu tulla kaaslase soovidele?

Inimestel on sageli muresid, mis on jäänud pikka aega lahendamata – need on saanud enamasti alguse väikestest erimeelsustest. Probleemile kogunevat koorikut mõjutavad teatud sõnad, kogetud pettumused ja solvumised, mida kaaslane ei pruugi üldse teada ega mäletada.

Oma soovidest, lootustest ja pahameelest peab rääkima enne, kui arusaamatused ja solvumised kuhjuvad, ning selgitama, millest need on põhjustatud.

 

3. Kuula kaaslast ja arvesta temaga.

Tavaliselt tahavad inimesed oma argipäeva tegemisi ja tundeid jagada, kuid keegi ei viitsi kodus pidevalt teise töömuresid kuulata. Meelehärmi tekitab ka see, kui kaaslane üldse oma tööst ei räägi.

Alguseks oleks hea enda kuulamisoskust arendada. Palju solvumisi sünnib sellest, et inimene kujutab juba eos ette, et teise jutt on talle ebasoodne. Paarist sõnast ei maksa kujundada arvamust selle kohta, mis teisel öelda on, samuti ei tasu teda katkestada. Selle asemel võiks esitada selgitavaid ja täiendavaid küsimusi. Näiteks: "Kas sa mõtlesid seda, kui ütlesid nii?"

Aktiivne kuulamine annab märku, et oled mõttega jutuajamise juures ja saad kaaslasest aru. Tasub tähele panna ka kõneleja emotsioone.

Artikli täismahus lugemiseks osta värske ajakiri poest või telli ajakiri Kodutohter.

Sarnased artiklid