Kanarbik aiavaasi ja amplisse

Kaja Kurg
Lehtdekoratiivse sarja Sunset sortide hulgas on toredaid värvitoone. | Hansaplant

Harilik kanarbik (Calluna vulgaris) üllatab igal sügisel uute põnevate sortidega.

Sügishooaja lilleanumate traditsiooniline asukas on igihaljaste lehtedega kanarbik, sest jahe ja niiske ilm tema välimust ei riku ning õige hoolduse korral püsib lehe- ja õieilu suurema külmani.

Kanarbike sordid on muutunud nii värvikaks, et pilkupüüdva aiavaasi või rõdukasti saab kujundada ainuüksi nendest. Juba on aretatud ka lehtdekoratiivseid sorte ning isegi selliseid, mis mõeldud amplisse istutamiseks. Peenelehelised ja kribuõielised kanarbikud sobivad hästi ka segaistutusse koos teiste sügishooaja taimedega.
 

Müügile on tulnud mitu vahvat sordisarja.

* Sarja „Beauty Sisters” sordid on pungõitsejad. See tähendab, et õiepung ei avanegi ja tänu sellele ei saa vihm ega tuul õit lörtsida. Õied hoiavad hästi kaua värvi ning taim näeb pikalt hea välja.

* Sarja „Rasta Girls” sordid on rippuvad. Neid on tore sättida amplisse ja kasutada sügisanuma servades, et nad saaksid sealt alla valguda.

* Sarja „Sunset” sordid on lehtdekoratiivsed. Püstised võrsed on erinevates päikseloojangu värvides erksast kollakasrohelisest oranži ja vasekarva toonideni. Sort ’Pretoria’ on eriti tumeda lehestikuga. Ägedates sügistoonides puhmad on efektsed kaaslased õitega kaetud kanarbikele ja teistelegi sügisanuma taimedele.

* Sarja „Skyline” sordid on samuti lehtdekoratiivsed. Nad on nii erilised, et esmapilgul on neid ülespoole sirutuvaid nelja kandiga tihedad lehetornikesi isegi raske kanarbikuks pidada. Sort ’Stockholm’ on tume-sinakasroheline, ’Sydney’ kollakasroheline. Leidub ka põnevaid lillakate võrsetippudega aretisi.

 

Hea teada

* Kanarbik on hapulembene taim ja rõõmustab, kui täidad anuma happelise mullaga (nt rodomullaga). Siiski pole kanarbikku hooajataimena kasvatades mulla happesus kuigi tähtis, sest taimed hääbuvad tavaliselt talve jooksul.

* Ehkki sügisel sajab tihti, ära unusta kanarbikke kasta, sest vihm ei jõua läbi tiheda taimiku mullani. Muld peab olema püsivalt niiske. Kuivale jäänud kanarbik ei pea pikalt vastu. Kasta seni, kuni muld külmub.

* Kanarbik ei talu liigniiskust, sest märjas mullas tekib kergesti juure- ja varremädanik.

* Kastmisvette võid aeg-ajalt lisada hapulembeste taimede väetist, nt rodoväetist. See hoiab lehevärvi erksana ja annab õierohkuse.

* Potikanarbikke saab silmarõõmuks sättida ka jahedale valgusrikkale verandale.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid