Tuulte taltsutamine

Eve Veigel
Kodu & Aed
agedale krundile loodi kiirelt varju pakkuv ja vaheldusrikas roheline piire suurte okaspuudega, mis tänu hoolsale ja asjatundlikule perenaisele elasid kenasti üle ümberistutuse vanast koduaiast | Tiina Tammet

Kolme põlvkonna noor aed paepealses rannikukülas pakub mängumõnu lastele, tegutsemis- ja silmarõõmu vanematele ning puhkehetkel varju tuulte eest.

 

Kes: Monika Nõmmik ja Mariliis (29), Kristo (30), Lisanna (6), Casper (4) ning Robin (1,5) Kattel.

Mis: 2300 m² koduaed.

Kus: Harjumaal Murastes.

Tingimused: tuuline ja lage paepealne.

Ükski aed ei sünni üleöö: ka vilunutel läheb aega, kuni seemnest tärkab taim ja mõttest sünnib kõiki rõõme pakkuv aiaruum. Seda hinnalisemad on need ideed, mis võimaldavad noores aias olulise kohe õigesti paika seada, nii et tekiks oma ruumi mulje ja igaüks end õuel mõnusasti tunneks. Siis ei veni liiga pikaks aeg, mil taimed juba kasvu võttes iseenese eest suudavad rääkida.

Lagedale väljale

Muraste on üks neid uusi linnaservi, kus palju vastseid majaomanikke ootab pikisilmi aia „suureks kasvamist”, et roheline ruum võiks täita kõiki oma ülesandeid. Siinkandis leidub kadakasi loopealseid, ent on neidki krunte, kus pole sellist rohelust, mis töid ja tegemisi suunaks. Ühtpidi on ju mugav, kui ei pea arvestama eritingimustega, ent teisalt ei ole see sugugi lihtne, kui peab kogu maailma ise looma hakkama.

Just sellises seisus olid Kristo, Mariliis ja Monika siia kolides: vana sõjaväeosa territooriumil ei kasvanud ühtegi puud ega põõsast. Ja pole ime: muldagi oli umbes 10–15 cm, kohe seejärel oli vastas paepinnas. Ainult tuul vuhises uute majade vahel tolmu keerutades ega jätnud võimalust käed rüpes keset aeda niisama istuma jääda. Selge oli, et vaja on hekke ja varjatud istumiskohti. Ehkki terrassinurk pakub varju põhja- ja idatuule eest, valitsevad Eestis hoopis läänetuuled … Pere kindel soov oli teha lastele mängunurk mis neile tegevust pakuks. Ka väike „kapsamaa” tundus vajalik: kolme väikese lapse vanemad tahaks ju neile ikka parimat pakkuda.

Ühendatud jõud

„Põhiline aia kujundaja oli ema Monika, kes on siia pannud kõik oma aja ja oskused,” tunnistab noorem põlvkond kogemuste jõudu. Mõistagi on nad isegi oskust mööda töödes kaasa löönud. Kogu aed on ju nullist ise loodud, kõrvalist abi kasutamata. Monika Nõmmikule ei olnud see esimene kord aeda luua. Ning tema ema Mildredi aed Pääskülas oli auhinnagi pälvinud. Nii oli loomulik, et kujundusideed tulid ka Monika emalt ja ühiste jõududega, töid ja tegemisi mõistlikult jaotades sai kõik tõepoolest valmis. „Kristo on üks kuldsete kätega mees,” kiidab Monika väimeespoega, kes on üles ehitanud terve kohaliku lastemaailma ja kelle ülesannete hulka kuulub ka muruniitmine. Aiamaa ja marjapõõsad on Mariliisi hoole all, kes tunnistab, et temal polnud varasemaid kogemusi üldse – kõik siinne on ise katsetades õpitud. Monika hoiab silma peal iluaial.

Nüüdseks on aia põhijooned selgelt ja loogiliselt paigas, nii et ümbertegemise tarvidust pole tekkinud. On vaid kavas rajada koerapiire ees- ja tagaaia vahele, kuna kõige suurem sõber kipub paraku okaspuid märgistama ning parem on seda ju ennetada. Aga hoolimata sellest, kui valmis aed ka oleks, tekib kevadeks jälle uusi ideid, mida paremaks ja ilusamaks muuta. Maailm on põnevat aiainfot täis, tõdevad aia perenaised.

Ilu on harrastus

Suvel ilusate ilmadega veedab pere kõik vabad hetked aias. Kogu aeg on aias ka midagi nokitseda, aga ülemäärast tööd ei ole sellest siiski lastud endale kujuneda. „Kõige suuremaks väljakutseks osutus õhuke paepinnas ja suurte peenraalade rohimine. Selle muutsime endale kergemaks, kattes maapinna peenravaiba ja graniitkillustikuga,” on Monika rahul ühtlase tulemusega. Paepinnasele on ohtralt mulda lisatud, aga kui lähedal aluspind tegelikult ikka on, nähtub ühest aianurgast, kus väikeses süvendis platoo juba paljandub. See muudab taimed tundlikumaks krõbeda kuiva suhtes ja sunnib arvestama liikide valikul.

Taimevalik on käinud ka südame järgi: Monika lemmikud on nii okaspuud, roosid kui ka püsililled. Okaspuud tulid kaasa juba eelmisest koduaiast, kust neid pea täiskasvanuna suure hoole ja armastusega siia ümber istutati. Mitte ükski ei läinud välja! Armsaim nurk õuel on nüüd suur tagaaeda avanev terrass, mis on ühest küljest piiratud aktiniidiaseinaga. See kaitseb tuule eest paremini kui müür ning on mõnus koht, kus hommikul kohvi juua, oma tööst rõõmu tunda ning päikest võtta.

Turvaliselt ehitatud

Laste mängunurka rajades peab alati üksipulgi läbi mõtlema, kuidas kõik turvaliselt kavandada ja ohutuna ka valmis ehitada. Kristo on saanud kasutada võimalust ise lastega kodus olla ja nii ka rohkem aias toimetada. Selle kogemusega on ta rahul ning toimetamise tulemusena on nüüd lastel oma mänguväljak koos mängumajaga. Viimases teevad lapsed suvel ka lõunauinakut, see tundub neile põnev. Mängunurk on tehtud laste erinevat vanust ja eelkõige ohutust arvestades, rõhutab Kristo kõikide ehituslike detailide läbimõtlemise tarvidust. Ohutuse huvides on ka batuut paigaldatud maapinnaga tasa – nii ei teki sellelt kukkumise ohtu.

„Enamik asju, mis siin tehtud, olen esmalt keerulisemaks mõelnud, kui need tegelikult on olnud. Alati leiab viisi, kuidas mõnda tööd saab lihtsamalt teha,” kinnitab Kristo. Näiteks arvutas ta algul muru äärekivide, kasvuhoone vundamendi ja muude tööde tarvis segu tegemiseks kuluvat raha ja aega. Kui aga Kristo avastas, et segusõlmest saab osta ka valmissegu täpselt nii palju kui vaja, oli aja kokkuhoid tõepoolest märkimisväärne. Tegevust jagub nüüd mänguväljakul kõigile: saab nii kiikuda, liugu lasta, liivakasti s kooke teha kui ka ronimisseinal turnida. Üksmeel on tõesti täiuslik, ka pere koerale meeldib liumäge kasutada ja koos lastega liugu lasta.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid