Tallinn Design House esitleb: TRIIBUVINEER

Diivan
17.04.2019
Helen Teigar ja Triibuvineeri uus sisustusseeria. | Terje Ugandi

Kodumaise väikeettevõtte Triibuvineer looja Helen Teigar hakkas rahvariidetriibulistest vineerikihtidest materjaliga tegelema juba Tartu Kõrgema Kunstikooli mööblidisainiõpingute ajal. Praeguseks on Hiiumaa töökojas valmivate aksessuaaride juurest jõutud tehniliselt keerukama kontorisisustuse tootmise ja suuremate ruumilahendusteni.

Millega Triibuvineer tegeleb?

Loome põnevast värvikihilisest ehk triibuvineerist sisustuselemente ja disaintooteid, mis püüavad meid ümbritsevale kaamosele lisada aktsenti, erksust ja värve. Laiemalt võttes tegeleme kohaliku puidu väärindamisega, sest värviimmutusega anname toodetele kestvuse, pika eluea. Teeme ka eritellimusel ärikingitusi ettevõtetele. Sel kevadel toome turule kontorisisustussarja, millega tahame liikuda välisturgudele.

 

Kui suure osa päevast sa töökojas veedad?

Meie töökoda asub Hiiumaal väikeses külas, kus olen ka ise üles kasvanud. Viimasel ajal viibin töö­kojas üha vähem, sest ettevõtte kasvades on minu töö liikunud sae- ja lihvpingi juurest arvuti taha joonestusprogrammi, tabelite ja e-kirjade maailma. Meil on töökojas kogenud ja usaldusväärne meeskond, mistõttu saan ise pühenduda oma põhitööle ehk arendusele. Töökojas aitan lahendada tootmisahela kitsas­kohti, aga klientidega kohtun ikkagi pealinnas ja mujal.

 

Kui pikk protsess on uue toote väljatöötamine?

Kui räägime tootearendusest, eriti tootmise kontekstis, võib protsess mõnikord tunduda lõputu, sest küsin endalt pidevalt: kuidas saab paremini, lihtsamalt, materjalisäästlikumalt? Olen aastatega õppinud tabama ära hetke, mil peab tegema kompromissi visiooni ja reaalsete võimaluste vahel, lahti laskma ning usaldama toote kliendi kasutusse. Kuid sellega veel arendus ei peatu. Minu jaoks saab toode valmis siis, kui see on jõudnud oma elu- ja kasutus­tsükli lõppu.
 

Kui palju jälgid teisi Eesti tootemarke ja nende ­tegemisi? Kas Eestis tehakse piisavalt koostööd ja kas koostöö kahe sama valdkonna ettevõtte vahel tuleb kõne alla?

Eesti tootedisainerite kogukond on üpris väike ja ­läbipõimunud, hoiame üksteise tegemistel silma peal. Ka klientidel on võimalik disaineritega vahetult suhelda. Minu jaoks on oluline teada ja näha kaubamärgi taga inimest, tema põhimõtteid, väärtus­hinnanguid. Koostöö on minu jaoks väga oluline ja Eestis eluliselt tähtis, kuid seda tehakse praegu ­ikka veel liiga vähe.

 

Milline on sinu lemmikruum kodus?

Kindlasti köök, mis peab olema parajalt suur ja piisavalt väike, et säiliks hubasus. Köögis tunnen end ­tasakaalus, seal on ühendatud minu kaks poolt: ühelt poolt süsteemsus ja kindlad põhitõed, mida rikastab loominguline inspiratsioon. Seesama köidab mind vineeris, sest materjal ise on väga konkreetne, praktiline, stabiilne, aga kui lisada sellele värvid, muutub see kohe elavaks. Nii ruumis, elus kui ka töös peab olema veidi mängulisust ja kiiksu.

 

Nimeta mõni hea sisekujundusnipp, mida tasub silmas pidada.

Andke esemetele õhku, lubage neil esile tulla ja ­ ­särada. Kodu peaks olema rahusadam, sest ümbritsev müratase kipub liiga tihti ületama loomulikkuse ja ­taluvuse piirid. Hiiumaal elades olen õppinud hindama ­enda ümber tühjust, vaikust, rahu ja õhku. Meie töökeskkonnalahendused kannavad sama põhimõtet –need on ruumis justkui saared, kuhu saab eralduda, et keskenduda olulisele.

 

Kuhu Triibuvineer edasi liigub?

Kokkupuuted välisklientidega on näidanud, et triibuvineeril on suur potentsiaal ka välisturul. Tuleme sel aastal välja uue rahvusvahelise brändi­nimega ja võtame esmalt sihikule Skandinaavia turu.

 

Tarkuseterad teistele alustavatele disaineritele?

Kui oleksin neli aastat tagasi teadnud, kui keeruline ja käänuline on nullist tootmisettevõtte käivitamine, siis tõenäoliselt poleks seda lugu siin. Oleme tänulikud Loomeinkubaatori mentoritele, kes aitasid meil sihte seada ja oma tegevust mõtestada. Kuid vaatamata teadmatusele, takistustele ja kohati võimatuna näivatele väljakutsetele, julgustan alati järgima oma südant ja vähemalt proovima, et ei peaks kunagi kahetsusega ­tagasi vaatama.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid