Koloriitne korter

Kersti Jaigma
15.08.2019
Tumesinise sametiga diivan on pärit Softrendist, Zuiveri vaip salongist Muster, Bolia diivanilaud Elke Mööblist. | Maris Tomba

Sisearhitekt Maarja Mets (Kaks Tooni) mõtles Veerenni uude elukvartalisse näidiskorterit kujundades noorele avatud meelega linlasele ja sellele, kuidas panna kokku kõlama skandinaaviapärane ning ootamatult julged värvid.

Esimesed majad omaaegse Lutheri vineeri- ja mööblitootmisettevõtete ning moodsa Baltika kvartali lähistele kerkivas Merko Uus-Veerenni arenduses on püsti ja esimesed huvilised võivad juba aimu saada, milline tulevane kodu mugavalt kesklinnalähedases, ent ometi rahulikus ning vaikses piirkonnas välja võiks näha.

Just linna pakutavaid võimalusi ja tegusat elurütmi, kuid ka disaini ja kunsti hindavat ning maailma avara pilguga vaatavat inimest kujutas Maarja Mets ette elanikuna kodus, kuhu ta valis hulganisti head Skandinaavia disaini ja üllatava värvikoosluse.

Korteri maast laeni Prantsuse rõdudega aknad muudavad interjööri helgeks ja rõõmsaks, valgust ja avarust rõhutavad ka tavapärasest kõrgemad laed ning heleda peitsiga saarepuidust parkett. Sisekujundaja sõnul inspireerisidki põranda hallikad ja roosakad varjundid tooma kujundusse bordoopunase tooni. «Kuna idee oli luua julge ja eristuv interjöör, tundus, et halli ja punast toetab omakorda särtsakas sinine ja nii see küllaltki eklektiline värvilahendus sündiski.» Ekstravagantset koloriiti valis ta tasakaalustama erinevad neutraalsed toonid, mustad ja valged detailid ning puidu soojust lisava pähklispooni.

Küsimusele, mil määral mõjutasid kujundust praegu valitsevad värvitrendid, ütleb Maarja, et pigem valis ta lihtsalt silmatorkavad toonid. «Ehkki ka bordoopunast kohtab praegu palju, räägitakse trendivärvide puhul pigem tellisekarva tonaalsusest, murtud rohelisest ja sinisest paletist. Siin korteris leidub moekaid valikuid pigem detailides, vormides ja materjalides – moes on mustad matid elemendid, samet, mustrilised tapeedid ja ümarad jooned.»

Valgustite, aksessuaaride ja väiksema sisustuse (nt diivanilauad, tumbad jms) matt must graafilisus on samas hästi ajatu valik, mis aastatega moest ei lähe. «Sinine diivan, punased ­toolid ja kunst jätavad mulje, et tegemist on väga värvilise koduga. Tegelikult on värvilised esemed aktsendiks ja kui need ära jätta, on kogu kujundus oma foonilt helge ja neutraalne. See jätab edaspidiseks palju mänguruumi ja lubab kodu ilmet lihtsalt muuta,» selgitab Maarja Mets.

Ühes hästi kujundatud interjööris ei saa üle ega ümber eritellimusmööblist, mis arvestab täpselt ruumi proportsioonide ja võimalustega. Seekord kasutati garderoobi-, köögi- ja kapilahendustes kolme läbivat materjali: Fenix Arpa nanolaminaati, pähklispooni ning peegelpindu. Sisseehitatud garderoobid, köök ja kapid-riiulid (Schmidt Köögid) on kõik minimalistlikud, ilma dekoori ja liigsete detailideta – see laseb kujunduses värvidel esile tulla.

Eritööna valmis ka elutoaseinal olev taies, mille lõuendile on «kokku segatud» kõik korteris leiduvad värvivarjundid. Abstraktsel maalil on selgelt hoomatav linnapanoraam, esi­kohal Taani lipu motiiv. Just selle järgi sai Sirje Somelari (Sirita) maal nimeks «Dannebrog 800».

Viide Taanile on tore kokkusattumus, sest suurem osa korteri sisustusest pärineb Taani tootjatelt. Esindatud on näiteks Bolia, Menu, Gubi, LindDna, Kristina Dam ja BoConcept. Mitme teise Skandinaavia kaubamärgi kõrval on siin mööblit ka Eesti tootjalt Softrend ja dušijoonistused disainer Annike Laigolt.

Kui olulise osa korteri kodusest ja värvikast meeleolust loovad just need moodsasse disainiklassikasse kuuluvad esemed ning teisalt akende taga avanevad vaated ja linnakeskkond (mis on värskes elukvartalis praegu veel hoogsalt kujunemas), siis tõelise hinge annavad kodule lõpuks inimesed oma elu ja tegemistega.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid