Kodu Eesti disainile

Kersti Pikk
Diivan
01.08.2016
Sisearhitekt Elina Freimuth seadis endale ülesandeks leida korterisse nii palju Eesti asju kui võimalik. | Terje Ugandi

Avar kahetoaline südalinnakorter muutus sisearhitekt Elina Freimuthi käe all nooruslikuks ja värve täis koduks ning uhkeks areeniks kohalikule disainile.

 

«Silmatorkav ning stiilne elu- ja ärihoone Tallinna kesklinnas – Kentmanni 6 – tõstab elamuehituse standardi uuele tasemele nii üldise lahenduse kui ka korterite osas. Ehitise uhke väljanägemine, kasutatud materjalid ja ehitustööde kvaliteet on veenvad tõendid arhitekti, projekteerijate ning investori koostööst. /.../ Korterite akendest avaneb sootuks uus maailm – tõepoolest, nii võrratud on vaated üle Tallinna katuste. Korterite põhilahendused pakuvad mitmesuguseid võimalusi. /.../ Objekt esindab toretseval moel Eesti uusimat arhitektuuri, aga ka ehitajate ambitsioonikaid taotlusi.» Nii kirjutab Soome arhitekt ja 2015. aastal Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia laureaadi välja valinud Rainer Mahlamäki nominentide hulgas olnud hoone kohta (arhitekt Indrek Allmann, AB Pluss).

Kentmanni tänava elumaja valmimisega lisandus Tallinna südalinna korterimaastikule hulganisti suurlinliku olemisega eluruume. Keskmisest kõrgemat müügihinda õigustavad eriline arhitektuur, erilahendustega interjöörid ja kahtlemata kõrgemate korruste uhked vaated.

Maitsekas ja kodumaine

Ühe sellise, 8. korruse võrratu panoraamiga korterisse aitas maitseka interjööri sisustada sisearhitekt Elina Freimuth. Rõõmustav on tõdeda, et omanikel on olnud soov panustada investeeringuna soetatud korterisse, kuhu ise esialgu elama minna ei plaanitagi. Pole ju sugugi tavaline, et üürimiseks või müügiks mõeldud korterit kutsutakse kujundama professionaal. «Anonüümsele inimesele kodu kujundamine ei tähenda seda, et tulemus peaks olema isikupäratu,» ütleb Elina Freimuth.

90 m2 suuruse korteri tubade paigutuse ja viimistluse kallale siiski ei mindud. Selleks polnud ka põhjust: põhiplaan toimis ja materjalid olid kvaliteetsed. Esikusse ja magamistuppa kavandati mahukad sisseehitatud panipaigad. Eesmärgiks sai sisustuse abil luua ilus kodu ning tuua välja korteri moodne ja urbanistlik iseloom. Teiseks ülesandeks, mille omanik sisekujundajale seadis, oli kasutada võimalikult palju Eesti disaini: kas kodumaiste disainerite loomingu hulgas leidub kõik vajalik, mis ühes mugavas kodus olema peab? Tuleb tunnistada, et Kentmanni tänava korterisse on õnnestunud kokku koguda arvestatav ja kauni terviku moodustav hulk Eesti disaini!

Killuke maskuliinsust

Hele ja valgusküllane ruum vajas sisearhitekti sõnul mõnda värviaktsenti. Selleks valiti köögitsooni tähistav must värv. «Musta tooni «maha müümine» klientidele on alati keeruline ülesanne,» muigab Elina. «Siin aga õigustab must värv ennast igati, liigendades hästi suurt tühja ruumi. Samuti lisab must interjööri maskuliinsust, sügavust ja tõsidust.» Värvilaike on interjööris teisigi: samblaroheline Oot-Oot Studio mooduldiivan Mood ning salongist 4Room leitud punased tekstiilist lambikuplid. Marko Ala ja Joonas Torimi loodud mööblistuudiolt pärinevad veel TV-kapp ja tumba Frey.

Naturaalset puitu esindavad Toivo Raidmetsa söögilauatoolid, Aap Piho söögi- ja diivanilaud (Warm North) ning kaubamärgi Hoog taaskasutatud papist ja pähklispoonist valmistatud peegel. Oluline koht interjööris on tekstiilidel: siin leidub Annike Laigo põhjamaiselt rahulikke vaipu, stuudio Emma Leppermanni diivanipatju (Merle Suurkaski seeria «Mine metsa») ning Mare Kelpmani sisustustekstiile. Sisearhitekti sõnul on tekstiilid ühed olulisemad elemendid interjööris, kuna viimased seovad ruumi ja sisustuse tervikuks kokku.

Kunst seintel pärineb samuti Eesti autoritelt. Magamistuppa valiti disainer Annike Laigo graafika «Tint», söögilaua kõrvale efektne foto Peeter Lauritsalt ning elutuppa Martin Saare taies. Eesti disainil ja kunstil on avaras interjööris ruumi esile tõusta ning silma paista. Veel toredam on kindlasti kõige selle keskel ka elada!

Sarnased artiklid