Hillitsetud elegants

Kaili Kannel
Diivan
08.11.2017
voodi
Suursuguse peatsiga (tootja Sacho, Disain Digesto) voodi leiab kõigist kolmest magamistoast. Sisearhitekti sõnul soovitakse kodusid sisustades üha enam endale magamistuba, mis sarnaneks võimalikult palju hotelliga. | Terje Ugandi

Mere kaldal asuva Honka palkmaja sisekujunduse autor on Aivar Mühlbach (Mühlbach Interjöör OÜ), kelle hea intuitsiooniga valitud materjalid ja mäng lihtsate geomeetriliste kujunditega on selle traditsioonilise palkmaja üllatavalt modernseks koduks muutnud.

 

Maja 260 m2 on jagatud avara esiku, kahe garderoobi, kolme vannitoa, nelja magamistoa ning elutoa ja köögi vahel. Maja projektijärgses planeeringus tehti mõned muudatused, et kohandada see vastavalt pere ja lemmikloomade vajadustele. Loogiliselt ja sujuvalt kulgev ruum on saavutatud peale põhiplaani ka ühtse stiili ja sarnase tonaalsusega, mida on interjööris läbivalt kasutatud. Sisearhitektil oli eramu tellijaga suurepärane teineteisemõistmine nii disaini kui ka sisustusmaterjalide vallas.

Mängud vormi, värvi ja tekstuuriga

Arhitektuurselt on maja mere poole tõusva katusega, andes kohati elutoa lagede kõrguseks viis meetrit. Suured aknapinnad võimaldavad segamatut vaadet merele – elutoast paistavad kenasti kätte nii Naissaare serv kui ka Vormsi tipp, ilma et binoklit vajagi oleks. Meri on tugeva märgina mõjutanud ka sisekujundust, seda pigem tunnetuslikult. Traditsioonilisest palkmajast sooviti alles jätta kogu soojus, mida puidust sein interjöörile annab. Maskuliinne ja ajatu ruum tekkis palgi kõrvale modernsemaid materjale – klaasi, kivi ja metalli tuues.

Selle kodu paljud pinnad lausa kutsuvad end puudutama. Ühelt poolt selleks, et tuvastada, mis materjaliga on tegu, teisalt tunnetamaks struktuuri ja materjali iseloomu. Teekond erinevate seina- ja põrandamaterjalide kaudu pakub avastamisrõõmu igal sammul. Kivist põrandaplaadid, mis valiti eelkõige praktilisusest lähtudes, on astudes pehmed ja soojad ning kordagi ei teki küsimust, miks ei otsustatud puitpõranda kasuks. Pika, selgroona kulgeva koridori seinad, kust avanevad paljud järjest reastuvad ja vastastikku asuvad uksed, mõjub rahulikult tänu peidetud ukseliistudele. Nii saavad seal mõjule pääseda hoopis valgustid ja seinakatte tagasihoidlik struktuur.

Sametiselt sume tonaalsus

Magamistubade sisustus järgib minimalistlikku joont. Matid pruunides ja beežides toonides tapeedid loovad puhkeruumile omase, sametiselt sumeda õhustiku. Kõrge pehme peatsiga voodi, öökapid ja äärmisel juhul veel üks mööbliese klaveri, arvutilaua või tugitooli näol moodustab magamistubade sisustuse, kappe ega kummuteid tubades ei kohta. Riideid hoitakse magamistubade kõrval asuvas garderoobitoas.

Kivist põrandaplaatide vahele lükitud peened metallist liistud, mis valguse teatud nurga all langedes särama löövad, meenutavad veepeegeldusega seotud läikeid. Mõnes teises toas tunduvad läikivad põrandaliistud jällegi helkivate kõrkjatena, merepoolses magamistoas võib neid tajuda kui tummisele pinnale langevaid kirkaid päikesekiiri.

«Ka kõige väiksemamõõdulised elemendid selles majas, nagu näiteks metall-liistud kiviplaatide vahel, on paigaldatud kindla süsteemiga. Maja põhiplaani vaadates on näha, et metall-liistud läbivad risti tervet maja. Oma teekonnal lõikuvad need oma läikega mattide palkseinte ja palgivahedega, ületades ka kivist koridore. Nii täidab see liist, mis on üks paljudest disainielementidest sellel objektil, oma kindlat ja tähtsat osa kogu eramu sisekujundusidee keerukast ja nüanssiderohkest süsteemist,» räägib sisearhitekt.

Põrandaliiste on toetama valitud söögitoa nahksed toolid Cattelan Italia tootevalikust, mille kroomitud jalad ja käetoed sarnaseid ruumilisi diagonaale loovad. Läheduses kõrgub kaminasein kohati matilt, kohati kerget läiget paljastades, tekitades seose tuulepillutatud liivaga. Söögilaud võlub massiivselt rustikaalse lauaplaadiga, mida kannavad ja millel lasevad esile tõusta märkamatuks jäävad klaasist jalad.

Söögilaua kohal ja elutoas kasutatud Flosi valgustid AIM kannavad endas ümara vormi võlu ja korrapäratult rippuv süsteem tekitab selgejoonelise taustaga ruumi efektse segaduse.  Aivar Mühlbachi disainifilosoofia, mida järgides on loodud see ja paljud teised kodud, kõlab nii: «Kuna olen lõpetanud kunstiakadeemias kujutava kunsti graafika eriala, siis nagu kunstis, nii ka sisekujunduses otsin seda «miskit», mis annab loomingule mõtte, sisu ja omapära, ning lähenen disainile nii, et sellest tekib nauditav tervik. Mulle meeldib kujunduses mitmekihilisus ja elegantselt varjatud vormi mängud. Oskuslikult mängitud visuaalsete nüanssidega kujundan ajatu ja hubase ruumi, kus on mõnus ja meeldiv viibida ning kus elades tekib tõeliselt kodune tunne.»

Avaras esikus tuleb selgelt esile mäng geomeetriliste kujunditega. Lagi, peegel ja garderoobi viiv uks järgivad sama motiivi. | Terje Ugandi

Sarnased artiklid